Atradius: Firmy nesplácejí své pohledávky


			Atradius: Firmy nesplácejí své pohledávky
10.6.2013 Pojistný trh

Přední celosvětová společnost v oblasti pojišťování úvěrů a vymáhání Atradius varuje, že objem počtu nahlášených nesplacených pohledávek se v posledním kvartálu roku 2012 a prvním kvartálu letošního roku nebezpečně blížil období nástupu krize v roce 2008.

V letošním roce je situace zejména v důsledku dlouhé zimy kritická především ve stavebnictví a návazných oborech. „Složitou situaci vidíme i v těžkém průmyslu a strojírenství, kde mají významný vliv na situaci firem vedle stagnujících exportní poptávky i příspěvky na obnovitelné zdroje energií, které výrazně zhoršují tržní postavení řady českých firem v EU,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka společnosti Atradius pro střední a východní Evropu. Nejvíce nesplacených pohledávek vykazují malé a střední podniky.

Do budoucna nelze očekávat žádné výrazné zlepšení, ačkoliv určitou vzpruhu mohou paradoxně přinést aktuální povodně. „Ve všem neštěstí, které povodně způsobily, lze vidět určitou naději pro stavebnictví,“ vysvětluje Stržínková a dodává: „Stát uvolní peníze na obnovu škod, což přinese zakázky právě stavebním společnostem. Ty by mohly oboru dodat tolik potřebný pozitivní impuls.“

Pojišťovna Atradius zároveň zveřejnila výsledky hospodaření za loňský rok. Česká pobočka dosáhla předepsaného hrubého pojistného ve výši 239,5 milionů Kč, což představuje zhruba 5% pokles oproti roku 2011. Rozdíl byl způsobem ukončením jednorázového zajistného programu mimo území České republiky. Náklady na pojistné plnění se vyšplhaly na 63,5 milionů Kč. O pojištění měly v loňském roce největší zájem především firmy ze sektoru stavebnictví, dále z oboru zpracování a prodeje železa, spotřebního zboží, IT a velkoobchodu. 70 % poptávky o pojištění přicházelo od malých a středních podniků, celkový nárůst klientů byl téměř 30%.

Celosvětová skupina Atradius vykázala v roce 2012 příjmy z hrubého pojistného v hodnotě 1,6 miliard eur, tedy o 3 % více než v roce 2011. Čistý zisk pak stoupl z 117,3 milionů eur na 156,2 milionů eur.

Atradius

Zdroj: Atradius

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články