EIOPA: Učitelé se musí více věnovat edukaci o finančním zabezpečení


			EIOPA: Učitelé se musí více věnovat edukaci o finančním zabezpečení
22.5.2023 Pojistný trh

Evropský orgán dohledu nad pojišťovnictvím EIOPA dal dohromady výukové materiály, na jejichž základě mohou učitelé při vyučování lépe zprostředkovat vědomosti o finančním zabezpečení a o pojištění.

V březnu proběhl „Global Money Week“, mezinárodní kampaň ke zlepšení vědomostí v oblasti finančního vzdělávání mladých lidí pod záštitou OECD. Na webové stránce EIOPA se objevil příspěvek k tomuto týdnu. Úřad se jím obrací na školy a vyučující.

„Mílí učitelé“, píše předsedající EIOPA Petra Hielkema na webu: „Asi polovině všech dospělých osob v Evropě chybí dobré porozumění základním finančním konceptům.“ To je ale pro zdravé a moderní hospodaření nezbytné. Pokud učitelé vysvětlí rizika a užitek v souvislosti s penzemi a pojištěním, podpoří tak dlouhodobou finanční kondici svých žáků, dodává Petra Hielkema.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavost: Jak funguje švédský důchodový systém?


EIOPA k tomuto účelu sestavila menší dvoudílný soubor materiálů, který mohou pedagogové – případně v samostatně upravené podobě – využít při vyučování. Obě části jsou cílené na žáky ve věku 14-15 let a pro jejich výklad je zapotřebí po jedné hodině.

Penze a pojištění

Lekce 1 se točí okolo penzí. Zde má být podrobně vysvětleno, co je to penze, kdy může člověk odejít do důchodu, jaké výdaje asi bude mít v této etapě života a jaké má možnosti zabezpečit se pro toto období.

Lekce 2 pojednává o neživotních druzích pojištění. Přitom jsou vysvětleny základní pojmy z této oblasti. Dále se tato lekce zabývá tím, jaká rizika existují a také vznikne prostor pro diskusi spoření versus pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Jiří Vokřínek: Umělá inteligence nám nerozumí


A žáci dostanou i domácí úkol: mají si promyslet, jaké faktory hrají roli pro pojistné u pojištění domácnosti na nově postaveném sídlišti na kraji města.

Celý materiál je k dispozici ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články