GFIA vydala výroční zprávu 2020–2021: Největší výzvy světového pojišťovnictví


			GFIA vydala výroční zprávu 2020–2021: Největší výzvy světového pojišťovnictví
24.12.2021 Pojistný trh

Globální federace asociací pojišťoven (GFIA), která zastupuje globální pojišťovnictví zejména ve vztahu k mezinárodním finančním organizacím, mezinárodním regulátorům a tvůrcům standardů, vydala svoji výroční zprávu za období 2020–2021.

V této zprávě jsou prezentovány aktivity této federace v celé řadě významných oblastí, jako je role pojišťovnictví při zmírňování a adaptaci na klimatickou změnu či při podpoře přechodu na udržitelnost. Není opomenuta ani otázka pojišťování kybernetických rizik, regulace či přeshraniční byznys atd. Zpráva zahrnuje tradičně i názory externích odborníků. Jedním z nich je i Victoria Saporta, předsedkyně výkonného výboru IAIS (Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví).


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Důchodová deforma II


V úvodu svého odborného textu Saporta konstatuje, že po vypuknutí pandemie COVID-19 IAIS rychle upravila svůj program činnosti a zaměřila se na posuzování dopadů pandemie a z ní vyplývajících rizik pro globální pojišťovnictví. Současně ale IAIS docílila excelentní pokrok při naplňování ambiciózních cílů, k nimž patří ochrana spotřebitele a podpora globální finanční stability.

Pokud jde o reakci na COVID-19, tak pandemie podle Saporta zvýraznila přínos reforem, jež byly dohodnuty v listopadu 2019. Jako příklad uvedla Globální monitorovací činnost IAIS (Global Monitoring Exercise), která je zaměřena na monitorování rizik a trendů v pojišťovacím sektoru. V rámci této činnosti se shromažďují kvantitativní i kvalitativní informace od cca 60 největších mezinárodně aktivních pojistitelů a stejně tak od členů IAIS, kteří „pokrývají“ 90 % globálního pojistného trhu.  Na začátku krize byl pružně modifikován účel zmíněného monitorování s cílem vyhodnotit potenciální zranitelná místa plynoucí z dopadů COVID-19.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Alena Macková


Už v prosinci 2020 publikovala IAIS výsledky, jež ukázaly, a to přes značný počáteční šok pro finanční trhy, že globální pojišťovnictví je globálně i finančně odolné. Saporta zmínila též vliv té skutečnosti, že orgány dohledu poskytly pojistitelům a zajistitelům určité provozní úlevy (tj. méně reportování). K finančním stabilitě však v určitých regionech světa podle ní přispěla i bezprecedentní monetární a fiskální vládní podpora.  

Koronavirová krize prý názorně prokázala význam účinné součinnosti orgánů dohledu v pojišťovnictví napříč světem. Za účelem posílení těchto interakcí IAIS vytvořila databázi, která členům umožňuje sdílet jejich dohledové postupy ohledně reakce na pandemii. Saporta se pak věnovala otázce dohledu na dálku během pandemie. Projevily se prý efektivní přínosy tohoto řešení i díky častému kontaktu s pojistiteli. Nicméně se i nadále uznává, že dohled na dálku nemůže zcela nahradit dohled na místě. V budoucnu se ale dá očekávat prohlubování hybridního přístupu.

V další části svého příspěvku se Saporta věnovala budoucím aktivitám IAIS. Její program činnosti zahrnuje celou řadu projektů v těchto čtyřech tematických oblastech:

  • hodnocení rizik a podpora finanční stability,
  • provedení klíčových reforem (navržených po globální finanční a ekonomické krizi),
  • důraz na implementaci a její hodnocení,
  • řešení v oblasti rizik a příležitosti pro urychlení trendů (klimatická změna, technologické inovace, finanční inkluze).

Mohlo by vás zajímat: Jiřina Nepalová: Přínos pojišťovacího makléře pro klienta významně roste


Z vystoupení Saporta je zřejmé, že IAIS adekvátně reagovala ve své činnosti na pandemii COVID-19. Z informací a podkladů, jež si vyžádala od pojistitelů i orgánů dohledu, vyplynulo, že globální pojišťovnictví je dostatečně odolné. Z rámcových budoucích úkolů je zřejmé, že IAIS nadále klade důraz na provedení reforem zahájených po globální finanční a ekonomické krizi 2007-2009. Mezi priority bude patřit též zkoumání zranitelnosti a celé spektrum možných rizik.

Zdroj: GFIA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články