Havarijní pojištění – pro zdražení bylo pozdě už včera


			Havarijní pojištění – pro zdražení bylo pozdě už včera
30.10.2012 Pojistný trh

U HAV nebyl propad v objemu pojistného tak výrazný jako u POV. Bylo dosaženo celkového objemu 7,4 miliardy, což znamená meziročně o 2,1 % méně. Došlo tak ke zmírnění poklesu oproti 3,3 % z minulého čtvrtletí. Zmenšení poklesu lze zaznamenat i u výsledků za běžný rok.

Celkový objem 14,7 miliardy znamená ztrátu 3,2 %. Samotné 2. čtvrtletí přispělo do těchto statistik 4,9 miliardami pojistného, což je však o 4,4 % méně než za srovnatelné období roku 2011. I u HAV se projevuje vliv klesajících sazeb. Tento produkt je částí klientů považován za zbytný, a tak i zde začaly pojišťovny výrazněji bojovat cenou. Svůj vliv však určitě má i pokles cen nových vozidel na českém trhu, což má samozřejmě vliv i na ceny ojetin. Ty vstupují do výpočtu výše pojistného a mají tedy dopad i do jeho celkového objemu. Situace je vážná i přesto, že vše ukazuje na nižší náklady na pojistná plnění v roce 2012. To nic nemění na tom, že HAV je na tom podstatně hůř než POV. Nutnost navýšit ceny je tak v tomto případě mnohem urgentnější. Podobně jako v POV, tak i v HAV se tedy hlavní pozornost začala soustředit na sazby a v 1. pololetí pojišťovny v podstatě rezignovaly na jakékoliv zásadní inovace.

Stejně jako v POV zůstává i v HAV stále nejsilnější Česká pojišťovna. Její tržní podíl však opět výrazně poklesl (tentokrát o 1,6%b). Příčinou je ztráta 170 miliónů pojistného, což je pokles o 7,4 %, tedy o víc, než byl průměrný pokles trhu.

Druhou nejsilnější pojišťovnou je Kooperativa. I ta ztrácela, ovšem o něco méně (-120 miliónů, -6,1%, ztráta podílu o 1,1%b) a tak se rozdíl mezi oběma pojišťovnami snížil.

„Trojkou“ je v HAV již tradičně Allianz, které se na rozdíl od jejích větších konkurentů podařilo meziročně nepatrně růst. Dosáhla o 6 miliónů pojistného více (+0,5%), čímž posílila svoji pozici na trhu o 0,4%b.

Výrazněji rostla čtvrtá UNIQA (+20 miliónů, +3,4% a posílení na trhu o 0,5%b). Z pojišťoven TOP10 nejvýrazněji posilovaly ČPP (+60 miliónů, +15,1% a posílení o 1%b) a ČSOB Pojišťovna (+50 miliónů, +11,8% a zisk podílu o 0,8%b).

Prvně jmenované se tak částečně podařilo zmenšit disproporci mezi svým postavením v POV (kde je tradičně velmi silná) a HAV (kde má zhruba poloviční podíl na trhu ve srovnání s POV). ČSOB Pojišťovna pravděpodobně těží z vyššího zájmu o její produkt POV, který se ji daří provázat i s nabídkou HAV. Ovšem ani toto zlepšení neznamenalo posun v pořadí pojišťoven a je stále sedmá.

O jeden až dva řády nižších objemů dosahují menší pojišťovny, které sice jako celek opět relativně výrazně posilovaly (+40 miliónů, +20,1%, celkové posílení na trhu o 0,5%b), ale jejich souhrnný podíl je stále velmi nízký (2,9%). Je to dáno tím, že svojí strategií přitahují především klienty preferující cenu POV. A ti zpravidla nesjednávají HAV. I mezi menšími pojišťovnami však existují rozdíly. Nejvýrazněji relativně posilovaly pojišťovny AXA, překvapivě končící Direct, Triglav a Wüstenrot. Naopak víc než trh ztrácely Maxima, Slavia a HVP.

Obě hlavní pojišťovací skupiny se k sobě opět přiblížily, když náskok PPF před VIG se meziročně snížil z 280 na 130 miliónů. Důvodem je opět rozdílný vliv menších členů. ČPP hodně posiluje, zatímco Generali výrazně ztrácí.

 

Následující přehled dokumentuje vývoj objemu pojistného a tržního podílu nejsilnějších pojišťoven v HAV za několik posledních let (pojistné v miliónech CZK, „%“ značí tržní podíl, poslední sloupec obsahuje pořadí).

Tabulka dokumentuje pokles podílu u obou nejsilnějších pojišťoven i jeho odlišnou dynamiku. Je také zřejmé soustavné posilování trojice Allianz, UNIQA a ČPP. V neposlední řadě nemůže uniknout pozornosti ani postupné „vyklízení pozic“ v případě Generali. Za touto šesticí je velmi blízko ČSOB Pojišťovna. Před rokem ztrácela na šesté místo 120 tisíc, nyní necelé 3 milióny. Je možné, že v ní brzy vystřídá právě Generali.

Kateřina Lhotská

NESS Czech s.r.o.

Zdroj: NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články