Hurikán Michael: Gigantické škody na Floridě


			Hurikán Michael: Gigantické škody na Floridě
5.11.2018 Pojistný trh, Škody

Hurikán tentokrát nazvaný „Michael“ udeřil v říjnu na pobřeží amerického státu Florida. Způsobil gigantické škody, jejichž celkovou reálnou výši lze v dané chvíli jen odhadovat. Jisté ovšem je, že, dopady na pojišťovny a zajišťovny budou opětně značné.

Prezident USA Donald Trump označil výše uvedený hurikán za monstrum. Šéf příslušného úřadu pro ochranu před katastrofami uvedl, že hurikán Michael je nejprudší bouří v oblasti od roku 1851. Tento hurikán zasáhl pobřeží USA rychlostí 250 km/h. Experti zatím odhadli možné škody na 16 mld. USD. Zdá se, že tento odhad je spíše nízký, resp. podhodnocený, neboť mnohem slabší tropická bouře „Florence“, která ničila východní pobřeží USA, zejména Severní Karolínu, asi před měsícem, způsobila škody kolem 45 mld. USD.  

Hurikánu Michael chyběly na rychlosti pouze 2 km/h, aby byl zařazen do nejvyšší kategorie „5“. Faktem je, že Florida se na hurikán připravovala. Ale nikdo nečekal takové nepředstavitelné zpustošení obcí podél pobřeží. Například 11. října bylo registrováno více než 388 000 výpadků elektrického proudu v domácnostech a u podnikatelů.


Mohlo by vás zajímat: Havarijní pojištění a co škody způsobené hlodavci


Někteří experti již vyjádřili prvotní úvahy o dopadech hurikánu Michael na pojišťovny a zajišťovny. Zazněl například názor, že možné škody budou pro zajišťovny únosné a neměly by překročit 16 mld. USD. Vychází se mimo jiné i z toho, že obor zajištění je překapitalizován a že v dané oblasti je pojištěno méně majetku. Pokud je pojištění sjednáno, tak hlavně u menších poskytovatelů. Podle jednoho expertního odhadu by pojištěné škody mohly dosáhnout výše 4,5 mld. USD. Experti nepředpokládají, že by mohlo dojít z titulu škod způsobených hurikánem Michael k nějakému významnějšímu posunu zajistného, tedy k růstu ceny zajištění.

Značnou komplikací je, že hurikán Michael přinesl i silné dešťové srážky do států Severní Karolína a Jižní Karolína, přičemž voda z tropické bouře Florence ještě nestačila odtéct či se odpařit. Tím pádem se zpozdí například opravy a pravděpodobně se navýší pojištěné škody.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články