Jaroslav Daňhel: Tahounem růstu je neživotní pojištění


			Jaroslav Daňhel: Tahounem růstu je neživotní pojištění

Jako každým rokem tak i letos přichází odborný portál oPojištění.cz s novoroční anketou, ve které se osobnosti pojistného trhu vyjadřují k vývoji pojišťovnictví. Dnes vám představíme pohled profesora Vysoké školy ekonomické v Praze Jaroslava Daňhela.

České reálné ekonomice se v roce 2017 až nečekaně dobře dařilo a analytici předpokládají další růst, i když možná pomalejším tempem, i v roce 2018. Rychlejší růst reálných mezd a vysoká zaměstnanost vytvářejí dobré prostředí pro komerční pojištění. Finanční trhy s výjimkou trhů akciových jsou ale stále více méně neefektivní. Pro pojišťovnictví to v segmentu životního pojištění znamená, že lze jen stěží očekávat v roce 2018 obnovení nabídky životních produktů, jaká byla ještě před několika málo lety zcela standardní.

Mám na mysli zejména produkty s rezervotvornou složkou, které byly určitou potenciální kompenzací našich letitých problémů s ufinancovatelností stále rostoucího podílu postaktivního obyvatelstva. Reforma státního penzijního systému se nám dlouhodobě nedaří a v tomto ohledu asi lze stěží od nově zvolené politické reprezentace očekávat, že tento problém bude pro ně prioritní.


Mohlo by vás zajímat: ESET: Trendy v kybernetické bezpečnosti pro rok 2018


Není tedy překvapivá informace, že společnost Partners požádala o licenci pro vlastní životní pojišťovnu. V případě udělení licence chce společnost již v roce 2019 obsadit část trhu jednoduchým produktem pojištění invalidity, dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo smrti, a to i pro klienty, o které pojišťovny v současnosti nemají valný zájem, či jim dávají velmi nevýhodné podmínky.

Dá se reálně očekávat, že i v roce 2018 bude pokračovat stagnace na finančních trzích, což bude dále posilovat dosavadní trend téměř exkluzivní nabídky rizikových životních pojištění ze strany pojišťoven i zprostředkovatelů. Jasným symptomem je fakt, že jedna z největších českých společností tohoto druhu se zamýšlí za těchto okolností institucializovat.


Mohlo by vás zajímat: ČAAS: Zájem veřejnosti o asistenci vzrostl o 30 %


Tahounem růstu na českém pojistném trhu tak i v roce 2018 zůstane neživotní pojištění. Tlak na cenu pojištění motorových vozidel, který se v důsledku konkurence pohybuje kolem hranice postačitelnosti pojistného, může v roce 2018 ještě zesílit v souvislosti s rostoucí mírou nasycenosti poptávky po autech, která je zřejmě na svém vrcholu.

Mezi hrozbami roku 2018 se analytiků zhusta objevuje přílišná regulace a také strach z důsledků přírodních pohrom. Ohledně té druhé hrozby lze považovat za dobrou zprávu, že o vstup na český pojistný trh se uchází významný globální hráč světového pojistném trhu, pojišťovna Starr Companies, pyšnící se áčkovým ratingem od pojišťovacího ratingového specialisty A. M. Best, jejíž standardní produktová nabídka začíná kybernetickou odpovědností a sahá až právě ke krytí důsledků přírodních katastrof.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Vizitky vizitek


Kapitolou samou pro sebe je pokračování regulatorní laviny, v tomto bodě plně souhlasím s publikovaným názorem předsedy představenstva VZP Roberta Kareše, že se sešla neuvěřitelná kumulace plné aplikace Solvency II, implementace GDPR, příprava IDD a IFRS 17, to vše doprovázené ohromnou pracovní zátěží a náklady do technologií a pracovníků, které budou v roce 2018 snižovat efektivnost odvětví pojišťovnictví.

Pro mne zcela nepochopitelná je nekonzistence regulatorních projektů, naposledy to potvrdila vzájemná nekompatibilita Solvency II a IFRS 17, sofistikované požadavky na informace navíc stěží přinesou takové zpřesnění řízení, které vyváží vynaložené náklady.  

 

prof. Ing. Jaroslav Daňhel, CSc.

Vysoká škola ekonomická v Praze

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články