Nanotechnologie – nová rizika jsou na světě


			Nanotechnologie – nová rizika jsou na světě
6.5.2008 Pojistný trh

Jako nanotechnologie se obecně označuje obor, který se zabývá tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů (obvykle cca 1–100 nm), tzn. 10−9 m (biliontiny metru), což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu.

Jako jeden ze zakladatelů nanotechnologie (třebaže ještě nepoužil toho slova) je označován Richard Feynman, který základní myšlenky představil ve své slavné přednášce nazvané Tam dole je spousta místa (There's Plenty of Room at the Bottom), kterou v roce 1959 přednesl na výroční schůzi Americké společnosti fyziků.

 

Nanotechnologie v lékařství

Tento typ nanotechnologií je zatím ve fázi úvah a testování. Uvažuje se o několika různých technologiích. Jednou z nich je použití materiálů se speciální strukturou na nanoskopické úrovni. Lehce odbouratelné nanoobaly by dokázaly vyhledat buňku, vstoupit dovnitř, uvolnit ze sebe lék a nechat se odbourat buňkou. Další technologie by bylo možné považovat už za skutečné nanostroje a vytvořily by tunely skrz buněčnou stěnu, které by umožňovaly průstup pouze specifickým látkám, tzn. že stejná látka vyskytující se přirozeně v organismu by neprošla, ale látka stejná a pouze speciálně označená by se bez problémů dostala dovnitř.

 

Textilní nanotechnologie

Existují textilní materiály se speciální nanostrukturou, která těmto tkaninám může dodávat požadované speciální vlastnosti, např. materiál známý pod obchodním označením goretex  - látka propustná pro vodní páry, ale nikoliv pro vodu v kapalném skupenství. Vědci předpovídají, že v roce 2030 budou existovat počítače milionkrát silnější než dnešní přístroje.  Auta s palivovými buňkami na základě nanotechnologií ujedou bez doplňování paliva v pohodě víc než 8000 km.

 

Nové technologie – nová rizika

Co se stane, jestliže se tyto dokonalé nanoroboty vymknou kontrole? Co když se budou množit bez omezení a zničí všechno okolo sebe? Eric Drexler, šéf ústavu, který předpovídá budoucnost, mluví o „houstnoucí mlze, vymykající se kontrole a hrozící našemu světu“. To naopak popírá vítěz Nobelovy ceny za chemii, Richard Smalley. Jedno je však jisté: na světě budou nová rizika, vyplývající z využívání nových technologií. Munich Re očekává nové nároky, vyplývající ze zranění při výrobě, materiální škody i finanční ztráty, stejně jako riziko zodpovědnosti za nové produkty a zodpovědnost za škody na životním prostředí.  Tato rizika se vyvozují z posledních vědeckých studií ve spojení s postupujícím vývojem mikroelektronických struktur.

 

Munich Re společně s vědeckými zprávami o nanotechnologii

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články