Navzdory ukončení sankcí, nesmí EGAP pojišťovat do Íránu


			Navzdory ukončení sankcí, nesmí EGAP pojišťovat do Íránu
22.1.2016 Pojistný trh

Po pěti letech byly tento týden zrušeny sankce proti Íránu, na což s netrpělivostí čekalo mnoho společností z ČR, které na tomto  trhu vidí velký potenciál. Ti si však budou muset počkat, neboť ČNB pojišťování do této a dalších rizikových zemí, zakázala.

Na stupni rizikovosti zemí, spadá Írán ve škále OECD do kategorie 7. A to se nelíbí České národní bance. Po mnohaměsíční kontrole řízení rizik vyšla pojišťovna EGAP s čistým štítem a o to víc jí vzniklá situace trápí. Generální ředitel EGAP Jan Procházka bude nyní se zástupci ČNB jednat žádat o výjimku pro Írán.

Jádro pudla je v tom, že se máme řídit podle dvou zákonů – zákonu o pojišťovnictví a zákonu 58 o podpoře exportu. Otázkou tedy je, zda jsme typická pojišťovna, nebo státní instituce podporující export. A ČNB jako regulátor nás bere jako klasickou pojišťovnu,“ uvedl Procházka pro Hospodářské noviny.

Paradoxem je, že to byl právě EGAP, kdo jako první nabídl českým firmám předběžné přijímání žádostí o vývoz do Íránu letos v létě. EGAP také ČNB požádal v případě Íránu o výjimku. Navíc prý bude OECD jednat o změně rizikovosti jednotlivých zemí. Kde by se požádalo o přesun Íránu ze sedmé do šesté kategorie, čímž by na ní omezení ze strany ČNB neplatilo.

Zatím jsme neobdrželi žádnou závaznou žádost o pojištění a ze zkušenosti víme, že zpracování případů v Íránu bude též vyžadovat určitou dobu. Zahraniční úvěry musí v Íránu schvalovat centrální banka a ministerstvo financí, které samozřejmě mají své administrativní postupy a schvalovací lhůty. Očekáváme tedy, že první případy do Íránu dozrají v době, kdy opaření ČNB bude již staženo,“ uzavírá Procházka.

Zdroj: iHNed.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články