EGAP zatím letos pojistil zakázky do Ruska za pět miliard korun


			EGAP zatím letos pojistil zakázky do Ruska za pět miliard korun
18.9.2015 Pojistný trh

Exportní pojišťovna EGAP pojistila v letošním roce jen do Ruska export za pět miliard korun. Na strojírenském veletrhu v Brně o tom informoval generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Největší pojištěnou zakázkou je projekt modernizace chemičky na výrobu hnojiv pro ruskou společnost PhosAgro, za tři miliardy korun. Zakázku získala česká inženýrská firma Chemoproject Nitrogen.

K útlumu českého exportu do Ruska v posledním roce došlo, EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu, i když s velkou obezřetností. Nové obchody musí mít přiměřené riziko. Proto spolupracujeme s 15 systémovými bankami Ruska a podporujeme obchody se silnými ruskými partnery, kteří mají příjmy i v jiné měně než pouze v rublech,“ uvedl Procházka.

Jelikož společnost Phos Agro je silnou a stabilní společností s dobrým mezinárodním ratingem a postavením na trhu, splňuje podmínky EGAP pro pojištění takto velké transakce. Financující bankou je v tomto případě UniCredit.

V současné době má do Ruska EGAP rozjednaných dalších deset projektů, z toho ve finální fázi pojištění jsou dva z nich. Jde o dodávku 12 obráběcích strojů a devíti komorových pecí pro ruskou společnost VSMPO-AVISMA, výrobce titanových výrobků a slitin.


Čtěte také: Exportní pojišťovna pojistila první zakázku od počátku ruské krize a hned na 3,5 miliardy


 

Mezi další projednávané projekty pak patří export výztuží a dopravníků pro důlní průmysl, export zemědělské techniky a jedná se i o dodávce souprav pro metro v Petrohradu.

Není vše růžové

Generální ředitel EGAP v Brně zmínil také tři problémové případy, které nyní pojišťovna intenzivně řeší. Jde o projekty elektráren Krasavino a Salechard a dále o dořešení případu se společností UralVagonZavodsk.

Pojišťovna EGAP má nyní ve svém portfoliu celkem 106 obchodních smluv s ruskými partnery a individuálně je sleduje ve spolupráci s financujícími bankami. „Od začátku letošního roku bylo přitom 20 smluv úplně splaceno, ve druhém čtvrtletí EGAP zaevidoval splátky z Ruska dosahujících tří miliard korun. Celkem 33 případů však musel nebo bude muset restrukturalizovat. Důvodem je především propad rublu a oslabení ruské ekonomiky,“ dodal Procházka.


 

Čtěte také: Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.


 

Podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu objem českého exportu do Ruska za letošních sedm měsíců meziročně klesl o 32,8 procenta na 45,26 miliardy korun. V absolutních číslech to znamená ztrátu 22 miliard. Pokles souvisí s krizí na Ukrajině i horší ekonomickou situací Ruska. Nejvíce je postiženo české strojírenství.

Zdroj: iHNed.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články