Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.


			Írán chce opět obchodovat s ČR. Začal splácet dluh pojišťovně EGAP.
8.7.2015 Zahraničí

Mezinárodní sankce, uvalené na Írán před pěti lety, budou brzy končit a Teherán se na to začíná připravovat. Dluh, který má vůči Exportní garanční a pojišťovací společnosti, zatím znemožňuje navázání na předchozí spolupráci s českými firmami, a proto začíná dluh splácet.

Výše dluhu dosahuje několika set milionů korun. Jedná se o dva nesplacené úvěry, které v současné době leží na bedrech EGAPu. Ty vznikly, když byly Íránské banky vyřazeny sankcemi z mezinárodního systému SWIFT. To se teď má však měnit.

Jelikož je pro ostatní komerční pojišťovny stále velmi rizikové a problematické pojišťovat zakázky českých firem v této zemi, je spolupráce EGAP nezbytná. Vedení pojišťovny dalo i proto jasně najevo, že pokud nebudou dluhy uhrazeny, žádný další export do Íránu nepojistí.

Íránská banka Tejarat (současný dluh 12,5 milionu eur) tedy poslala EGAP dvě ze sedmi chybějících splátek a ke splacení dluhu se rozhodla i druhá banka Saderat. Ta kvůli sankcím, přestala splácet od roku 2003 a současná pohledávka za 100 tisíc tun kolejnic činí okolo osmi milionů dolarů.

Pohledávka je ve vlastnictví EGAP, banka Saderat sice slovně deklaruje ochotu platit, ale platby nezaslala s tím, že nenašla vhodný platební kanál. Máme ale na tento případ záruku íránského ministerstva financí,“ uvádí mluvčí EGAP Hana Hikelová

Dodává ale, že Saderat letos v květnu předala EGAP nový seznam bank, přes které by podle ní šly peníze převést. „Návrh nyní posuzujeme a řešíme, jak peníze dostat do Česka. Také íránský ministr financí, který byl v Česku v květnu, potvrdil, že případ bude dořešen.“ EGAP a Saderat nyní hledají banku, která je ochotná a schopná peníze z Íránu převzít a poslat do Evropy.

Vývoz z ČR do Íránu

Írán byl a stále i je pro Česko lukrativní zemí a to jak pro EGAP, který za dobu své existence pojistil 111 případů za téměř 19 miliard korun, tak i pro české firmy, které zde stavěly hliníkárnu, podílely se na budování elektráren i cukrovarů. Přestože největší projekty mají již rozdělené společnosti ze Spojených států, pro ČR bude zajímavé spolupracovat i na těch menších.

Zdroj: iHNED

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články