Neživotní pojištění – střídání v čele pelotonu


			Neživotní pojištění – střídání v čele pelotonu
7.11.2010 Pojistný trh

Trh NŽP meziročně ztratil téměř 0,7 %, což po zahrnutí vlivu inflace znamená reálný pokles o více než 1,8 %. NŽP tedy kleslo nepatrně více než v předchozím čtvrtletí. Celkový objem předepsaného pojistného činil v tomto segmentu 61,4 miliardy.

V minulé analýze jsme předpovídali, že Kooperativa, která byla po celé 1. pololetí nejsilnější pojišťovnou v NŽP, svoji pozici neudrží. Naše prognóza se naplnila a „jedničkou“ je opět Česká pojišťovna. K této změně došlo přesto, že Česká pojišťovna ztratila meziročně 1,4 miliardy pojistného, což je pokles o 7,5 % a ztráta podílu na trhu o 2,1% b. Podobně jako v případě celkového trhu, tak i v NŽP však získala oproti předchozímu čtvrtletí 0,8%b a 3. čtvrtletí pro ni tedy bývá již tradičně úspěšnější. Kooperativa, která klesla na druhé místo, ztratila meziročně 740 miliónů pojistného, což je pokles o 4,1 % a ztráta podílu o 1% b. Oproti předchozímu čtvrtletí se pak její podíl snížil o 0,3%b. Třetí nejsilnější pojišťovnou v NŽP je dlouhodobě Allianz. Ani ona se však nevyhnula meziročnímu poklesu, konkrétně ztratila 200 miliónů pojistného, což je pokles o téměř 3,7 % a ztráta podílu o téměř 0,3% b. Prakticky veškeré ztráty utrpěla Allianz už v 1. čtvrtletí. Teď se zdá, že se jí podařilo pokles zastavit a v porovnání s předchozím čtvrtletím podíl na trhu udržela (po poklesu mezi 1. a 2. čtvrtletím).

Stejně jako po 2. čtvrtletí, zaznamenaly i nyní téměř všechny sledované pojišťovny pokles. Výjimkou jsou pojišťovny UNIQA (růst o 7,2 %) a ČPP (růst o 0,8 %). Výrazný růst u Pojišťovny ČS není příliš vypovídající, protože její pozice v NŽP je marginální. Vzhledem k tomu, že všechny ostatní významné pojišťovny ztrácely, je celkový drobný pokles trhu způsoben růstem menších pojišťoven. Jejich souhrnný podíl se meziročně zvýšil o 2,6% b., když vybraly o 1,55 miliardy pojistného více (což je nárůst o 31 %). Dobrých výsledků však dosáhly především v první polovině roku, ve 3. čtvrtletí dokonce ztratily 0,4% b souhrnného podílu na trhu.

Meziročně zůstala PPF silnější skupinou než VIG, ale došlo k výraznému zmenšení rozdílu (o 2%  b). Zajímavý je vývoj v průběhu tohoto roku. VIG byla v NŽP silnější skupinou v 1. čtvrtletí, ve 2. čtvrtletí došlo ke změně a ve 3. čtvrtletí se náskok PPF navíc o něco zvýšil (o 1% b). Předpokládáme, že PPF zůstane silnější skupin i po zbytek roku.

Stejně jako celkový trh, tak i trh NŽP je zkreslený existencí povinného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele. Když odečteme objem pojistného z tohoto pojištění, dojde však pouze ke zvětšení rozdílu mezi oběma pojišťovnami, které toto pojištění poskytují (Česká pojišťovna – 29 %, Kooperativa – 23,9 %), u ostatních pojišťoven podíl logicky roste (například Allianz – 9,5 %, Generali – 8,3 %).

Podíl pojišťoven na celkovém pojistném trhu

Kateřina Lhotská, NESS Czech s.r.o.

Zdroj: Kateřina Lhotská, NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články