Trh celkem - nic nového pod sluncem


			Trh celkem - nic nového pod sluncem
6.11.2010 Pojistný trh

Pojistný trh meziročně vzrostl o 7,3 %. Pokračuje tak trend z 1. pololetí, došlo pouze k jeho zpomalení (z 8,3%). Po očištění o inflaci trh rostl o 6,2 % z tohoto pohledu se jedná o nejrychlejší růst za posledních pět let (růst v roce 2007 byl sice o něco vyšší – 7,6 %, ale vyšší byla i inflace, takže reálný růst činil 5,6 %). Celkový objem předepsaného pojistného za 1.-3. čtvrtletí 2010 přesahuje 111,5 miliard.

„Jedničkou“ trhu je stále Česká pojišťovna. Došlo ale u ní ke snížení podílu na trhu o 3,7% b, což je největší ztráta za 5 let. Objem pojistného klesl České pojišťovně o více než 2 miliardy, což odpovídá poklesu o 6,9 %. Česká pojišťovna však posílila podíl proti předchozímu čtvrtletí (o 0,5% b). Opakuje se tak vývoj z předchozích let, kdy vždy ve 3. čtvrtletí nepatrně získávala, nebo alespoň nejméně ztrácela. Náskok na druhou pojišťovnu v pořadí – pojišťovnu Kooperativa – se meziročně sice zmenšil, oproti předchozímu čtvrtletí však naopak o něco vzrostl. Kooperativa získala o téměř 520 miliónů pojistného méně (pokles o 2,2 %), než ve stejném období roku 2009. Tržní podíl se jí snížil o 2% b.

Jedná se o první výraznější ztrátu za posledních pět let, kdy Kooperativa držela stabilně podíl mezi 22,5-23 %. Na třetí místo se vrátila pojišťovna Allianz. Ta meziročně zvýšila objem pojistného téměř o 410 miliónů, což je růst o 5,1%, ale přesto zaznamenala nepatrnou ztrátu podílu na trhu o více než 0,1% b (za poslední čtvrtletí však posílení o téměř 0,2% b). Třetí místo ztratila ČSOB Pojišťovna (rozdíl mezi oběma pojišťovnami byl velmi malý – jen 1,5 miliónu), která klesla na místo čtvrté. Přesto meziročně poměrně výrazně rostla – objem pojistného má o 630 miliónů vyšší, což je růst o 8,9% a posílení na trhu o 0,1% b.

Oproti minulému čtvrtletí však ztratila podíl o 0,4% b, což znamenalo již zmíněnou ztrátu pozice třetí nejsilnější pojišťovny. Stejně jako v předchozím období tohoto roku, rostla velmi rychle Komerční pojišťovna, která dokázala objem pojistného meziročně více než zdvojnásobit (o 3,95 miliardy, což je o 120 % a růst podílu o 3,3% b). Nejrychleji ovšem rostla již v 1. čtvrtletí, pak začala postupně zpomalovat, což znamenalo pokles ze třetího místa v úvodním období roku, na současné páté. Rychle rostoucí bankopojišťovny doplňuje ještě pojišťovna Generali, která je nyní šestou největší pojišťovnou podle podílu na trhu.

Skupina VIG udržela pozici nejsilnější skupiny, kterou získala již v 1. čtvrtletí. Meziročně předepsala o 2,2 miliardy pojistného více. Ztráty Kooperativy byly více než kompenzovány především Pojišťovnou ČS. PPF celkem 1,9 miliardy ztratila, když růst Generali nebyl dostatečný, aby dokázal nahradit pokles České pojišťovny. V porovnání s 1. a 2. čtvrtletím se však obě skupiny přibližují. V současnosti jsou téměř vyrovnané (rozdíl 300 miliónů a 0,3% b podílu na trhu) a je docela možné, že po dalším čtvrtletí bude PPF opět o něco silnější než VIG. Tuto možnou změnu jsme avizovali již po 3. čtvrtletí, ale došlo jen k dalšímu přiblížení.

Pojistný trh je ovlivněn existencí povinného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele poskytovaným pouze Kooperativou a Českou pojišťovnou podle zákona 125/1993. Odečtení tohoto netržního pojistného nemá vliv na pořadí pojišťoven, má však dopad na tržní podíly (Česká pojišťovna – 24,5 %, Kooperativa – 18%, Allianz – 7,8 %, ČSOB Pojišťovna – 7,3 %, Komerční pojišťovna – 6,8 %). Netržní pojistné však ovlivňuje vzájemný souboj obou hlavních skupin. Bez tohoto pojistného je skupina PPF silnější než VIG.

Obr. 1 - podíl pojišťoven na celkovém pojistném trhu

Kateřina Lhotská, NESS Czech s.r.o.

 

Zdroj: Kateřina Lhotská, NESS Czech s.r.o.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články