O čem (ne)vypovídá rating firemního risk managementu


			O čem (ne)vypovídá rating firemního risk managementu
30.11.2009 Pojistný trh

Pokud mám kvalitní risk management, musí být společnost dobrá. Je-li dobrá, musí přinášet hodnotu pro akcionáře. Platí tato teorie v praxi, nebo nikoliv? Na toto téma hovořil na semináři Institute for International Research Ing. Imrich Lozsi z KPMG Česká republika.

Je velký problém zjistit, co vlastně pojišťovny v oblasti řízení rizik dělají, uvedl Lozsi. Je sice zveřejněná účetní závěrka, ale pokud jde o procesy, ty jsou již známy mnohem méně. Standard & Poors před třemi lety uděloval ratingy v oblasti ERM (Enterprice Risk Management). Kromě ratingů na finanční stabilitu uděloval i rating za kvalitu managementu. Lze to považovat za jakýsi objektivní benchmark toho, které společnosti jsou lepší a které horší. Ratingy byly tehdy zveřejněny na webových stránkách Standard & Poors.

Co se sleduje a jak

Sledují se čtyři základní oblasti:

*firemní kultura v oblasti řízení rizik

*stávající rizikové kontroly (konkrétně jejich kvalita – zda fungují a zda ve firmě vůbec jsou)

*připravenost na nová objevující se rizika

*schopnost společnosti řídit strategická rizika.

Ratingovou agenturu zajímá, jak společnost identifikuje největší rizika a jak s nimi nakládá, jak se vyhodnocují opatření v oblasti řízení rizik a jak případné ztráty dopadají na finanční ohodnocení manažerů, vysvětlil Lozsi.

Agentura se také ptá na příklad na to, jak společnost reagovala na konkrétní neočekávanou událost. Právě takové události totiž testují kvalitu risk managementu.

A jak dopadly ratingy?

V roce 2007 byly společnosti rozděleny do několika skupin: excellent, strong, adekvátní s pozitivním trendem a …bez údaje.

Z devatenácti vedoucích nadnárodních společností dopadly všechny dobře, protože měly adekvátní ohodnocení. V roce 2008 tento rating již Standard & Poors veřejně nevydává, výsledky se objevují pouze na stránkách konkrétních společností, které mají hodnocení excellent nebo strong.

„Ten, kdo má kvalitní risk management, by měl být odolný i vůči finanční krizi. Což tak úplně nedopadlo,“ konstatoval Imrich Lozsi.

Pokud je ve firmě kvalitní risk management, musí být společnost dobrá. Jeli dobrá, musí přinášet hodnotu pro akcionáře. „Můj postřeh je ten, že kvalita ratingu není zárukou imunity vůči dopadům finanční krize. Dvě ze společností s ratingem excellent a strong měly významné problémy v průběhu finanční krize. Risk management tedy není spása, v konečných důsledcích vždy dělají rozhodnutí lidé, „ uzavřel Lozsi.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články