Oficiální bojkot amerických ratingových agentur

9.12.2008 Pojistný trh

V souvislosti s hledáním příčin finanční krize, která postihla celý svět, je snaha zdokonalit regulační rámec pro fungování finančních institucí. Reformou musí projít i způsob oceňování finančních institucí. Na III. Mezinárodním finančním fóru Zlaté koruny to konstatovala náměstkyně ministra financí Klára Hájková.

„Ratingové agentury jsou považovány za jednoho z viníků finanční krize. Evropská komise již představila návrh nového nařízení pro regulaci. Jde o složitou problematiku s dopadem na všechny subjekty finančního trhu,“ vysvětlila Hájková. Ratingové agentury budou podléhat zvláštnímu dohledu i regulaci, dodala.

Zdůraznila, že pokud banky využijí ratingovou agenturu z USA, rating bude neplatný.

Nabízí se logicky otázka, kde tak narychlo „vyrostou“ evropské ratingové agentury a zda je bude možné považovat skutečně za „evropské“ v době, kdy skutečně výkonné společnosti jsou téměř vždy nadnárodní.

Zástupci pojišťoven se k  návrhu, který zazněl na semináři, vyjádřili velmi skepticky. A nejen oni.

„S tím sice nesouhlasíme, ale nic už nezměníme,“ konstatoval Robert Holman, vrchní ředitel ČNB a člen bankovní rady .

Ministerstvo financí považuje za hlavní příčinu současné finanční krize nejen selhání ratingových agentur, ale i selhání ukazatele Basel 2, který byl v bankovnictví zaveden. Byla to právě regulace Basel 2, která vedla k prohloubení současné krize,“ shrnul Robert Holman.

Basel 2 totiž vedla k tomu, že banky hledaly cesty, jak regulaci obejít a vyváděly rizika mimo banku, do jiných entit, kde již rizika nebyla „viditelná“.

Český finanční sektor zůstává poměrně zdravý , protože je stále ještě relativně izolovaný. Hypoteční trh v ČR nevytváří rizika, jako tomu bylo v Americe, neexistuje sekuritizace hypoték a transfer rizika mimo banky. České banky mají dostatek kapitálu, průměrná kapitálová přiměřenost je vyšší než 12 %. Podíl nesplácených úvěrů je stále velmi nízký.

Mezibankovní trh je však nervózní a dostupnost úvěrů již není zdaleka tak snadná. Od října banky úvěry podnikům téměř neposkytují.

Dagmar Šístková

Zdroj: Dagmar Šístková

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články