Pojišťovny i v době krize „vypadají“ velmi dobře


			Pojišťovny i v době krize „vypadají“ velmi dobře
3.12.2008 Pojistný trh

Analytici Moody´s vytvořili čtyři scénáře budoucího vývoje světové ekonomiky. Na semináři Pojišťovnictví ČR &SR, který pořádala společnost IIR, o nich hovořil Ing. Petr Vinš, generální ředitel Moody´s Central Europe, a.s. Praha.

Základní scénář hovoří o tom, že růst zůstane v rozumném rozsahu tří procent, nicméně bude rozdělen mezi stagnující a slušně rostoucí trhy. Inflace zůstane přiměřená a dojde k růstu úrokových sazeb na rozvíjejících se trzích.

Druhý, respektive rizikový scénář číslo jedna dělí svět na rozvinuté ekonomiky a ekonomiky rozvíjející se. Tento scénář odhaduje americký růst v letech 2008 a 2009 v průměru jen okolo jednoho procenta s tím, že poklesem bude postižena i Evropa. Rozvíjející se ekonomiky se ale budou stále rozvíjet velmi dobře.

Rizikový scénář číslo dvě znamená stagflaci. Podle něj bude dosaženo nového rovnovážného stavu, v rozvíjejících se ekonomikách dojde k slabému růstu, který bude tažen jen jejich vnitřní rozvíjející se poptávkou. Nicméně růst už nebude tak výrazný. K čemu dojde dále? „Celosvětově se zvýší inflace a dojde k růstu úrokových sazeb,“ vysvětluje Petr Vinš.

Rizikový scénář číslo tři znamená celosvětové zpomalení ekonomického růstu, respektive stagnaci. Ta bude kombinovaná s poklesem cen, ať už akcií nebo nemovitostí. A rozvíjející se ekonomiky projdou zatěžkávacím testem, zejména ty, které jsou závislé na externím financování.

Krize postupuje přesně opačně

Mnohé z toho, co Moody´s předpovídala v únoru letošního roku, se již naplnilo.

Petr Vinš dodal, že lze jen těžko odhadnout, co bude dál, protože současná krize je netypická. Obvykle vždy krize začínala v hospodářském sektoru, ale dnes je to přesně naopak. Dnes začíná ve finančním sektoru a do hospodářství se teprve promítá.

Střední Evropa je stále posuzovaná jako růstový region a pouze v oblasti stagnace se může stát, že by Evropa jako celek spadla do recese. Ale například v Pobaltí se už recese objevuje, dodal Vinš.

Pojišťovny

A jak se Moody´s dívá na pojišťovny?

„Výsledky evropských pojišťoven zatím vypadají velice dobře na rozdíl od bankovního sektoru. Všeobecné provozní podmínky jsou docela dobré a jsou zatím schopné nahradit škodní plnění v podobě např. přírodních katastrof, které se odehrály v Evropě. A stále je dobrá kvalita aktiv, a to i přesto, že trhy klesají,“ konstatoval Petr Vinš.

Pojišťovny jsou ve svých investicích konzervativní, náchylnost na riziková aktiva není tak velká. Někde je to dokonce dáno zákonem. Zatím v pojišťovnictví nenastaly žádné extrémní ztráty.

Celkové prostředí v pojišťovnictví vypadá velice dobře. Dochází k posilování vnitřní síly pojišťoven, akcionáři ve světle současné krize zmírnily tlak na výplatu dividend a snižování vlastního kapitálu. I fúze a akvizice nejsou tak výrazné, jak bývaly dříve.

Moody´s hodnotí na celém světě přes 800 pojišťovacích skupin. Všechny ratingy klíčových pojišťoven v Evropě se nyní pohybují v investičním stupni. O pojišťovnictví tedy lze mluvit jako o stabilním trhu.

Státní podpora, ano či ne?

„Od roku 2006 jsme brali v potaz nejen samotnou finanční sílu subjektu, ale i podporu státu, protože historicky jsme měli tu zkušenost, že když je někdo příliš velký, stát ho v případě problémů podpoří. Ratingy byly o jeden nebo dva stupínky zvyšovány díky tomu, že když velká banka bude mít problémy, stát vstoupí do hry,“ odpověděl Petr Vinš na otázku, jak hodnotí agentura státní pomoc bankám či pojišťovnám.

Pokud by banka padla, nebyl by to už ekonomický problém té dané banky, ale politický problém daného státu, vysvětlil a dodal: „Ale na straně druhé to nereflektuje standardní tržní mechanismus a v případě realizace těchto garancí to samozřejmě může mít dopad na bonitu a rating daných států.“

Dagmar Šístková

Zdroj: Moody´s

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články