Pojistné podvody strmě rostou


			Pojistné podvody strmě rostou
5.8.2010 Pojistný trh

Generali odhalila v první polovině letošního roku pojistné podvody za více než 35 milionů korun. Celkový účet může být vyšší, protože řada z nich ještě nebyla uzavřena a je v šetření. Za prvních šest měsíců letošního roku jsme na vyšších číslech než za celý loňský rok, kdy Generali odhalila pojistné podvody za 32 milionů korun. Bude-li tento trend pokračovat, můžeme na konci roku očekávat více než 100% nárůst pojistných podvodů v meziročním srovnání. V porovnání s rokem 2008, kdy částka činila 11,5 milionů korun, by výše prokázaných škod u pojistných podvodů vykázala meziroční nárůst 600% ! Uvedená čísla potvrzují předpokládaný scénář růstu pojistných podvodů v souvislosti s ekonomickou krizí.

Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech hlášených pojistných událostí vykazuje příznaky pojistného podvodu, přičemž údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést.

Z celkového počtu pojistných podvodů, které detektivové Generali odhalili za první pololetí letošního roku, spadá 47% případů do oblasti havarijního pojištění. Na dalších místech je s 29% povinné ručení a s 20% pojištění majetku. Zbývající 4% odhalených pojistných podvodů spadají do ostatních oblastí pojištění.

I nadále zůstávají nejfrekventovanější pojistné podvody u pojištění motorových vozidel, kdy se klienti snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla, na jejichž základě žádají větší odškodnění.

Zajímavé srovnání nabízí pojistné události motorových vozidel do a nad 100 tisíc korun, u kterých je povinná asistence policie. Z interních statistik vyplývá, že v Generali připadá na jednu pojistnou událost s povinnou asistencí policie přibližně 20 pojistných událostí, které lze vyřešit bez její přítomnosti. V roce 2009 činil tento poměr 1:16.

Zvyšování limitu pro povinné hlášení dopravní nehody policii zároveň snižuje prevenci směřující k omezení pojistných podvodů. Přivolat policii k fingované dopravní nehodě je schopen jen velmi úzký počet zpravidla „ostřílených“ pachatelů (došlo tedy přesně k tomu, co pojišťovny očekávaly a čemu se velmi bránily... pozn.red.)

Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná o trestní čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 12 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.


A závěrem aspoň malý příklad:
Klient hlásí škodu z havarijního pojištění a při komunikaci s pracovnicí kontaktního centra se dozvídá, že v době pojistné události neměl vozidlo havarijně pojištěno. Na základě této informace rychle ukončuje hovor s tím, že si vlastně není jistý, kdy se nehoda stala. Následně volá za několik dnů a hlásí stejnou škodní událost s jiným datem a to den uzavření havarijního pojištění, které si mezitím sjednal...

Generali


Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články