Když už k takové škodě dojde, nejvíce Čechů (40 %) ji řeší tím, že ji prostě zaplatí ze svého, dalších 14 % se snaží smírně domluvit s poškozeným a ideálně neplatit nic. Potěšující je, že jen 1 % škodu lidově řečeno zatluče a nepřizná se. Sjednané pojištění odpovědnosti za škody, které je pro krytí menších či větších katastrof tohoto typu ideální, má podle průzkumu sjednáno jen 30 % lidí.
Že riziko způsobení škody nelze brát na lehkou váhu, dokládají statistiky České asociace pojišťoven. V roce 2013 řešily pojišťovny z pojištění odpovědnosti 91 tisíc pojistných událostí, v roce 2014 i 2015 přesáhl počet škod 104 tisíc. Průměrná vyplacená částka za jednu pojistnou událost byla v minulém roce 8 500 Kč. Naproti tomu výše pojistného u pojištění odpovědnosti se pohybuje na úrovni několika stokorun ročně. Nejčastěji se sjednává spolu s pojištěním domácnosti a vztahuje se i na další členy, kteří v ní bydlí, tzn. na manžela nebo manželku, děti a domácí zvířata.
Některé škody lidé splácí do konce života
„Dobré je si uvědomit, že v dnešní době skoro neexistuje horní limit kam, až se může škoda vyšplhat. Ukázkou jsou škody na zdraví vzniklé při sportu nebo se sportem související. Stačí chvilka nepozornosti, kdy vjedete do dráhy jinému cyklistovi nebo jinému lyžaři na sjezdovce. Ten skončí s trvalými následky v invalidním důchodu. Taková škoda může dosáhnout miliónů korun. Bez pojištění ji budete splácet do konce života,“ říká Marcela Machová, specialistka pro pojištění odpovědnosti z České asociace pojišťoven.
Komentáře
Přidat komentář