ČKP: Vozidel s povinným ručením je stále víc


			ČKP: Vozidel s povinným ručením je stále víc
28.7.2017 Produkty

V prvním pololetí 2017 přibylo na českých silnicích a dálnicích cca 136 000 vozidel se sjednaným povinným ručením. Celkem tak má tento druh pojištění 7,73 milionu vozidel. Vyplývá to z dat České kanceláře pojistitelů.

Největší nárůst hlásí pojišťovna Direct (39000). Dařilo se i skupině VIG - České podnikatelské pojišťovně (27000) a Kooperativě (25000).

Počet pojištěných vozidel v databázi ČKP za pololetí 2017ČKP,2017

Povinné ručení je pro pojišťovny ztrátovým produktem. Náklady na něj loni o dvě miliardy Kč přesahovaly vybrané pojistné. Průměrné pojistné stagnovalo na úrovni 2800 Kč.

Nepojištěných vozidel je zhruba 130 000. Registrovaných vozidel pak bylo podle statistiky Centrálního registru vozidel přes 8,5 milionu. Povinné ručení aktuálně poskytuje 13 pojišťoven. 

Počet pojištěných vozidel v databázi ČKP za rok 2016ČKP,2016


Staronovou informací je v kontextu oblasti povinného ručení fakt, že motoristé zřejmě budou muset opět platit příspěvek ČKP za nepojištěná vozidla. Změnu nedávno schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Příspěvek nepojištěných motoristů fungoval od roku 2009 a sloužil k úhradě škod z provozu aut bez povinného ručení. Sněmovna příspěvek zrušila v roce 2015. Podle poslanců se jednalo jen o další sankcí.

Návrh nového příspěvku nepojištěných obsahuje celou řadu prvků pro ochranu motoristů. Nejzásadnější výhodou pro motoristy je omezení výše regresu, který ČKP v současné době vymáhá po osobách odpovědných za škodu způsobenou nepojištěným vozidlem. Pokud dojde k nepojištěné škodě, ČKP ji poškozenému z garančního fondu uhradí v plné výši, ale vůči odpovědným osobám bude nově uplatňovat pouze 1/3 (max. 300 tis. Kč).

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články