EGAP dostala miliardové dotace, i když je nepotřebovala


			EGAP dostala miliardové dotace, i když je nepotřebovala
28.4.2014 Produkty

Exportní garanční a pojišťovací společnost dostala v letech 2011 a 2012 od státu neoprávněné dotace, ačkoliv měla dostatek vlastních finančních prostředků. Společnost požadovala od státu v těchto uvedených letech každý rok miliardu korun. Šlo zejména o dotace na pojištění vývozních úvěrových rizik na následující rok. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu

Podle NKÚ úředníci EGAP spočítali výši dotace potřebné pro doplnění pojistných fondů pro rok 2012 na 770 milionů korun a pro rok 2013 na 735 milionů korun. V žádosti o dotaci, kterou EGAP poslala na ministerstvo financí, ale svůj požadavek v obou letech zaokrouhlili na miliardu korun.

NKÚ však zjistil, že stav pojistných fondů a rezerv EGAP byl v době žádosti o dotaci v roce 2011 o téměř dvě miliardy vyšší a v roce 2012 o pět miliard vyšší, než byla jejich minimální výše potřebná k zajištění bezpečného provozu pojišťovny. EGAP navíc v žádostech o dotace neuvedl a nedoložil všechny vyhláškou požadované údaje. Ministerstvo financí si doplnění chybějících údajů a dokladů nevyžádalo a požadované dotace ve prospěch EGAP uvolnilo. A to vždy v plné výši požadované EGAP. Ministerstvo tak zahrnulo do výdajů státních rozpočtů pro roky 2012 a 2013 částky o víc než třetinu vyšší, než byl propočet, dodal NKÚ.

iDNES, iHNed.cz 

Zdroj: iDNES.cz, iHNed.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články