Glosa Martina Podávky: Životko pod čarou, nad čarou, za čarou...


			Glosa Martina Podávky: Životko pod čarou, nad čarou, za čarou...
10.10.2019 Produkty

V září se další pojišťovna rozhodla nahradit tradiční investiční pojištění jeho modernější variantou s oddělenou investicí a fixní cenou za jednotlivá rizika. Tento krok znamenal nejen významnou změnu pro danou pojišťovnu (ČPP), ale potvrzení (r)evoluční produktové obměny celého trhu.

Ještě do poloviny roku 2019 se mohlo neinformovanému pozorovateli zdát, že tradiční investiční pojištění má stejné zastoupení (a tedy i budoucnost) jako modernější IŽP s oddělenou investicí a nižšími poplatky. Krokem ČPP ale došlo k jasnému převážení moderního přístupu. Aktuální tabulka nákladovosti investiční složky hovoří za vše, použit je příklad s měsíčním pojistným 1000 Kč a dobou trvání 20 let. 

Podávka

V tabulce je naznačena chystaná úprava produktu NN, která má oddělit investici a riziko smrti a pravděpodobně také dojde k poklesu nákladovosti. Aegon již není v tabulce zobrazen vzhledem ke sloučení s NN a postupnému útlumu jeho investičního produktu.


Mohlo by vás zajímat: Českou ekonomikou se šíří pesimismus. Za dva roky bude hůř!


Krok ČPP tak trochu nechtěně poslal některé pojišťovny na periferii – s nákladovostí nad 10 % jsou prostě za čarou. Konkrétně se jedná o MetLife, AXA a ČSOB pojišťovnu s produkty typu Forte. AXA již oznámila, že na modernějším produktu pracuje a aktuálně je vlajkovou lodí rizikovka ActiveLife. Pomyslného Černého Petra tak drží MetLife a ČSOB pojišťovna, obě nejen bez modernějšího IŽP, ale i bez standardního RŽP s fixním pojistným za každé připojištění.
 
Zatímco u ČSOB pojišťovny lze počítat s tím, že RŽP i moderní IŽP vytvoří, u MetLife si lze tipovat i na scénář bez dalšího produktového vývoje a s fúzí s Generali pojišťovnou. Ať tak či onak, obě zmíněné pojišťovny se ocitly mimo aktuální vývoj. Přitom o současném trendu bylo rozhodnuto před 2,5 lety v okamžiku, kdy v březnu 2017 Allianz jako první uvedla produkt (Allianz ŽIVOT) s oddělenou a plně volitelnou investiční složkou a s nákladovostí 3 %. 


Mohlo by vás zajímat: Nepřiměřená rychlost zabíjí nevinné!


A co bude dál?

Tradiční IŽP s vysokými poplatky budou roce 2020 nabízet pouze ty pojišťovny, kterým se nepodaří do konce tohoto roku vytvořit IŽP s oddělenou složkou. Argumentům o výhodách tradičního IŽP bude věřit čím dál méně finančních poradců a jeho prodeje v externích sítích půjdou exponenciálně dolů.

Na krytí rizik budou poradci i klienti používat standardní RŽP. Pro daňové výhody a příspěvek zaměstnavatele bude optimální oddělená investiční složka. Čím dál větší rozpaky bude budit rizikovka, kde nebude cena za každou složku vyčíslena pevně po celou dobu trvání. Časem pojistitelům s takovým produktem dojde, že je stejně nemoderní, jako tradiční investiční pojištění, a budou donuceni přejít na standardní produkt. Jak dlouho jim toto prozření bude trvat? Opět 3 roky?

Martin Podávka
Produktový specialista pojištění

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články