Uzavření cestovního pojištění je však pro těhotné naprostou nutností, protože výdaje za zdravotní péči v zahraničí mohou být a také v některých zemích jsou extrémně vysoké. Případnou cestu je rozhodně vždy vhodné konzultovat s lékařem, který posoudí aktuální zdravotní stav a určí, jestli cesta nepředstavuje zbytečně vysoké riziko, a to i přesto, že pojišťovny obvykle souhlas lékaře nebo jeho zdravotní doporučení, že žena může cestovat, nevyžadují.
Mohlo by vás zajímat: Exkluzivní fotogalerie: Jak proběhlo předávání cen ankety Pojišťovna roku 2022?
Lékaři nedoporučují cestovat ženám v prvních týdnech těhotenství kvůli zvýšenému riziku samovolného potratu, ale druhý trimestr, tedy od 14. týdne těhotenství, považují z lékařského hlediska při dodržení bezpečných podmínek cestování za optimální. Budoucí maminky by si měly před zahraniční cestou prostudovat podmínky pojištění léčebných výloh, které se u pojišťoven mohou dost zásadně lišit. Pojišťovny je poskytují obvykle do 24. nebo 26. týdne těhotenství, ale některé i do 32. týdne, ale pouze budoucím maminkám zdravým. Ty, které mají v lékařské zprávě rizikové těhotenství, budou muset na dovolenou u moře nebo jinde ve světě zapomenout úplně, protože to mají pojistitelé ve výlukách. Ostatní nastávající matky si mohou vybrat obvykle z několika limitů pojistného plnění, které jednotliví pojistitelé nabízejí. Jde o úhradu za léky, ošetření, případnou hospitalizaci a další lékařskou péči.
Budoucí maminky si často kladou otázku, zda když splní mezní termín pro cestovní pojištění a sjednají si ho a k nějakým komplikacím by pak došlo, zda pojišťovna zaplatí náklady na hospitalizaci, případně porod. A jak je to s následnou péčí o předčasně narozené dítě, jeho léčbu, či dokonce operaci? Tady se přístupy pojišťoven mohou výrazně lišit. Zatímco náklady spojené s péčí o těhotnou by uhradily, ale následnou péči o předčasně narozené dítě z individuálního pojištění by některé pojišťovny nezaplatily, jelikož dítě není pojištěnou osobou. Najdou se však na trhu i takové, u kterých je hrazena nejen zdravotní péče matky, ale i léčení či operace předčasně narozeného dítěte.
Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Tohle nám udělá konsolidační balíček
Bohužel zkušenosti z likvidace pojistných událostí ukazují na to, že v některých částech světa může být obtížné v případě těhotenských komplikací najít patřičnou zdravotní péči. „Záleží na destinaci, ale obecně v rozvojových zemích skutečně nemusí být zdravotní péče na dobré úrovni. Doporučujeme těhotným zvážit cestu do takových zemí nebo si alespoň v rámci bezplatné předcestovní asistence nechat ověřit, jakou úroveň zdravotní péče daná země nabízí a na co si dát před cestou a při pobytu v této zemi pozor,“ radí Gabriela Trojanová, specialistka cestovního pojištění KB Pojišťovny a dodává, že v minulém roce KB Pojišťovna například řešila smutný případ ženy, která v Argentině samovolně v 5. měsíci těhotenství potratila. Léky, zákrok a hospitalizace stála 70 tisíc korun, což podle dostupných informací odpovídalo místnímu standardu ceny za tamní nemocniční péči. Ve vyspělé Evropě nebo dokonce v USA by to bylo mnohem víc. Téměř 20 tisíc korun stálo v Itálii pouze ambulantní ošetření budoucí maminky, která začala krvácet. Nebezpečí ukončení těhotenství se podařilo odvrátit, takže nebyly nutné ani zákrok ani hospitalizace.
Mohlo by vás zajímat: ČNB: Jaká byla úspěšnost odborných zkoušek za 1Q 2023?
Díky pečlivé přípravě a kvalitnímu pojištění může být dovolená v zahraničí bezpečná i pro budoucí matky. A kdyby přece jen došlo k nějakým komplikacím, je určitě dobré sjednat už při nákupu zájezdu, zvlášť když se děje v časovém předstihu, i pojištění storna. Pokud o tom, že je žena těhotná, v době objednání cesty nebo zakoupení zájezdu ještě nevěděla, nebo pokud mezitím nastala nečekaná komplikace v těhotenství, určitě se pojištění storna vyplatí. V takové situaci je totiž lepší plánovanou cestu raději zrušit.
Komentáře
Přidat komentář