Gaël Loaëc: V neživotním pojištění jsme zaznamenali meziroční růst 23 %


			Gaël Loaëc: V neživotním pojištění jsme zaznamenali meziroční růst 23 %
1.2.2023 Pojistný trh

Pandemie covidu plynule přešla ve válečnou, energetickou a inflační krizi. Jak tyto negativní faktory ovlivní oblast nejen tuzemského pojišťovnictví? V dnešním zamyšlení představí své postřehy předseda představenstva a ředitel KB Pojišťovny Gaël Loaëc.

Rok 2022 nebyl jednoduchý. Stejně jako všechny firmy v České republice jsme se i my museli vyrovnávat s vysokou inflací způsobenou pandemií covidu-19 přiživenou válečným konfliktem na Ukrajině. Tato situace se projevila nárůstem našich nákladů a výrazným zvýšením mezd, v průměru o 8 procent. Snažili jsme se zejména ochránit zaměstnance s nižšími mzdami, kteří byli nejvíce zasaženi inflací spolu se zdražováním energií, a naše klíčové zaměstnance.


Mohlo by vás zajímat: Insurance Europe: Indie a zajistný trh… překážky, ale i nadějné vyhlídky


Stejně jako všechny ostatní pojišťovny, ale možná ještě více než byl průměr, jsme byli vystaveni inverzní výnosové křivce v důsledku výrazného nárůstu dvoutýdenní repo sazby ČNB. Tato situace, kdy jsou krátkodobé sazby výrazně vyšší než ty dlouhodobé, více dopadá na životní pojišťovny s velkým podílem investičních produktů. Tomuto nepříznivému stavu jsme ale čelili finančními rezervami, které jsme vytvořili a které budeme vytvářet i v průběhu roku 2023.

Tuto choulostivou situaci v portfoliu produktů s garantovanými úrokovými sazbami jsme v roce 2022 kompenzovali velmi dynamickým růstem v ostatních obchodních oblastech. Zejména v neživotním pojištění jsme zaznamenali meziroční nárůst na úrovni 23 % a v rizikovém životním pojištění činil růst 15 % měřeno předepsaným pojistným, což kompenzovalo nižší výsledky dosažené u naší nabídky produktů s garantovanými úrokovými sazbami.


Mohlo by vás zajímat: Skupina Allianz se zaměřuje více na Afriku. Vyplatí se jí to?


Předpokládáme, že v roce 2023 budeme čelit prakticky stejné situaci, snad s vidinou zlepšení finančního prostředí do konce roku, protože lze očekávat pokles krátkodobých úrokových sazeb. Vše ale samozřejmě hlavně záleží na tom, jak se bude vyvíjet válka na Ukrajině. Každopádně budeme i nadále zlepšovat naši nabídku, jak pro skupinu bankéřů Komerční banky, tak pro externí partnery a makléře. Budeme se ještě více snažit spojovat digitální řešení s kvalitním personalizovaným poradenstvím pro naše klienty.

Gaël Loaëc
Předseda představenstva KB Pojišťovny


„KB Pojišťovna je obchodní značka, kterou Komerční pojišťovna, a.s., (poskytovatel produktu) používá k marketingové komunikaci.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články