MARSH: Ceny průmyslového pojištění doslova explodují


			MARSH: Ceny průmyslového pojištění doslova explodují
7.12.2020 Produkty

Celosvětové ceny za průmyslové pojištění stouply ve 3. čtvrtletí 2020 v průměru o 20 %. To je historicky nejvyšší dynamika zaznamenaná od zavedení indexu v roce 2012.

Čísla 3. kvartálu 2020 navázaly na hodnoty předchozích čtvrtletí letošního roku: v průměru +19 % ve druhém a +14 % v prvním. Ukázal to Global Insurance Market Index od společnosti MARSH činné celosvětově jako pojišťovací makléř a poradce v oblasti rizik. Index zrcadlí globální vývoj na trzích v USA, ve Velké Británii, v kontinentální Evropě, Latinské Americe, Asii a v Pacifiku.


Mohlo by vás zajímat: Brexit znovu na scéně! Blíží se konec přechodného období


Jak si vedou regiony

Růst má rozdílnou sílu v regionech, ale všude je plusový. Nejmenší dynamiku hlásí Latinská Amerika, naopak nejrychleji rostly ceny na pacifických trzích. Podstatný nárůst je ve Velké Británii, kde se přibližuje hodnotám v Pacifiku, a nepřehlédnutelné jsou i přírůstky na celém evropském kontinentu. V Británii narazí na pětinový růst cen majetkového pojištění asi 80 % zákazníků při nadcházející obnově smlouvy.

V celé Evropě lze očekávat výluky spojené s covidem-19 a podobnými událostmi, ale také s kybernetickými riziky. Kontinentální Evropa zaznamenala už osmý růstový kvartál za sebou, když majetkové pojištění zdražilo o 21 %. Zejména v Německu, Francii, Španělsku a v Itálii stouplo pojistné za průmyslové krytí zákazníkům dvoucifernou hodnotou, přičemž ani nezáleží na objemu pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Petr Jedlička: Aktuální pohled na srovnání mezinárodních statistik Covid-19


Ceny majetkových pojištění v USA rostly už 12 čtvrtletí za sebou. Cenový index třetího kvartálu je největší zaznamenaný nárůst od roku 2012.  Plus ve výši 24 % nyní pocítí při obnově smluv na 85 % zákazníků. Velká část z nich se uchyluje ke snížení limitů nebo krátí rizika. Nejvíce se zvýšení pojistného týká velkých klientů.

Asijské trhy zaznamenaly meziroční růst cen pojištění o 12 %, přičemž majetkové pojištění prodražilo o 18 %. Největší dynamika se týkala mezinárodních programů a velkých rizik. Na zvýšení cen v Asii tlačí hlavně mezinárodní skupiny, zatímco domácí pojistitelé zatím drží ceny, protože tolik neutrpěly vývojem ve světě, a stávají se tak velmi konkurenceschopnými.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Zaměstnanecké kompenzace


Proč ceny rostou

Nositeli této nevídané dynamiky cen všude po světě jsou majetková pojištění (21 %) a finanční druhy pojištění (dokonce 40 %). Situace v pojištění je i nadále nejistá a tíživá. Nepředvídatelnost covidu-19 a škodní zkušenosti v některých oborech jsou hlavními faktory přispívajícími k růstu cen, konstatuje MARSH.

Více informací ZDE

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články