Zvýšení pojistného u globálního podnikatelského pojištění ve 3.Q 2019 o 8 %


			Zvýšení pojistného u globálního podnikatelského pojištění ve 3.Q 2019 o 8 %
11.2.2020 Pojistný trh

Společnost MARSH, která je předním mezinárodním pojišťovacím makléřem a poradcem v řízení rizik, čtvrtletně zpracovává  tzv. index globálního pojistného trhu. Ten zachycuje vývoj cen (pojistného) na trhu globálního podnikatelského pojištění. Tento index zohledňuje změnu sazeb při obnově pojistných smluv. Má značnou vypovídací schopnost, neboť jsou zahrnuty hlavní světové pojistné trhy a 90 % pojistného vyprodukovaného společností MARSH.

Z prohlášení společnosti MARSH, pokud jde o vývoj příslušného pojistného ve 3. čtvrtletí 2019, vyplývají následující závěry. Ve 3. čtvrtletí 2019 vzrostly průměrné ceny v rámci globálního podnikatelského pojištění o 8 %, což je nejvyšší přírůstek od roku 2012, kdy společnost MARSH začala zpracovávat příslušné přehledy. Přitom jde již o osmé čtvrtletí v řadě, kdy se průměrné ceny zvýšily.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Vyděrač, který platí svým obětem


Globálně byly průměrné ceny majetkového pojištění ve 3. čtvrtletí 2019 vyšší o 10 %, u finančních a profesních typů pojištění téměř o 14 % a u pojištění odpovědnosti o 1 %.Kompozitní ceny[1] se ve 3. čtvrtletí 2019 zvýšily ve všech geografických oblastech světa již čtvrté čtvrtletí za sebou. Růst byl ponejvíce tažen vyššími sazbami u pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou členy orgánů společnosti (managementem společnosti) a u pojištění majetku.

Nejvyšší nárůst kompozitních cen byl ve 3. čtvrtletí 2019 zaznamenán v regionu Pacifik, a to ve výši 19 %. Jde o čtvrtletní trend, který pokračuje již téměř tři roky. K tomuto vysokému růstu nejvíce přispěly vyšší sazby u pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou členy orgánů společnosti (managementem společnosti) a u majetkového pojištění. Trhy podnikatelského pojištění v USA, Spojeném království a v Asii vykázaly průměrný růst cen o 5 %, nebo více.


Mohlo by vás zajímat: Potvrzeno! UNIQA převezme regionální aktiva pojišťovny AXA


Nad rámec výše uvedeného tiskového sdělení společnosti MARSH lze na základě jí zveřejněných statistik či grafů zhruba prezentovat i vývoj kompozitních cen u podnikatelského pojištění v kontinentální Evropě. Od 2. čtvrtletí 2013 byly ceny trvale až do 2. čtvrtletí 2018 záporné, tedy klesaly s tím, že nejnižší byly ve 4. čtvrtletí 2014 (- 7,4 %). Obrat nastal ve 4. čtvrtletí 2018 (+ 1,5 %) a ve 3. čtvrtletí 2019 se ceny zvýšily o 4,2 %, což je nejvyšší nárůst od roku 2012.


[1] Jde o pracovní překlad anglického pojmu „composite pricing“. Lze jej chápat jako kompozitní index cen. Takový kompozitní index bere v úvahu velký počet faktorů, které jsou nějak oceněny (zprůměrovány), aby byl vytvořen reprezentativní údaj o cenách na daném (národním) trhu, nebo v příslušném sektoru (v tomto případě v podnikatelském pojištění). 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články