Swiss Re: Katastrofy v roce 2019 stály pojistitele 56 mld. USD


			Swiss Re: Katastrofy v roce 2019 stály pojistitele 56 mld. USD
13.1.2020 Škody

Pojištěné škody z přírodních a člověkem způsobených katastrof činily v roce 2019 ve světě podle předběžných údajů renomovaného Swiss Re Institute 56 mld. USD. Celkové globální ekonomické škody dosáhly podle kvalifikovaného odhadu cca 140 mld. USD, což je ve srovnání s předchozím rokem o 36 mld. USD méně.

Z celkových celosvětových ekonomických škod připadá 133 mld. USD na přírodní katastrofy a zbývajících 7 mld. USD na katastrofy způsobené člověkem. Globální pojištěné škody z přírodních katastrof se snížily ze 74 mld. USD v roce 2018 na 50 mld. USD v roce 2019. Pokles nastal i u katastrofických škod způsobených člověkem, a to z 9 na 6 mld. USD.

Do účetnictví příslušných pojistitelů obzvláště silně zasáhl hurikán Dorian, který vyvolal na Bahamách a v Severní Karolíně (USA) pojištěné škody okolo 4,5 mld. USD. V Japonsku zasáhl tajfun Faxai region Kanto, který patří do oblasti velkého Tokia, a zapříčinil podle kvalifikovaného odhadu pojištěné škody ve výši zhruba 7 mld. USD. Počátkem října 2019 řádil ve stejné oblasti i tajfun Hagibis a pak způsobil další rozsáhlé škody v celém Japonsku. Celkové jím způsobené pojištěné škody jsou odhadovány na cca 8 mld. USD.


Mohlo by vás zajímat: Lidé se zdravotním postižením jsou často senioři


V roce 2019 se však projevily na více místech ve světě – od Evropy až po Austrálii – také vlny veder a byly zaznamenány nové nejvyšší rekordní teploty. Sucho způsobilo značné škody. Ničivé lesní požáry řádily zejména v Austrálii, Indonésii, USA, Kanadě, v Amazonii a na Sibiři.

V roce 2019 navíc silné monzunové deště vedly k rozsáhlým povodním a záplavám v Indii, Bangladéši a Nepálu. S dopady povodní se musely vyrovnat úřady a občané i v Číně, USA, Evropě, Kanadě a Austrálii. Bouřky a krupobití způsobilo v mnohých částech světa značné škody na majetku, motorových vozidlech a v zemědělství.


Mohlo by vás zajímat: Glosa: Centrální banka má inflaci pod kontrolou


Na základě těchto událostí dospěl Swiss Re Institute k závěru, že v roce 2019 jsou tzv. sekundární přírodní rizika zodpovědná ve světě za více než 50 % pojištěných škod způsobených přírodními katastrofami. Pro pochopení tohoto závěru je účelné doplnit, že Swiss Re Institute rozděluje přírodní rizika na primární (tropické cyklony, zemětřesení, zimní vichřice v Evropě) a sekundární (např. záplavy, přílivový déšť, sesuvy půdy, bouře, sněhové a ledové vichřice, sucho, vypuknutí ničivých požárů).[1]


[1] Více např. Pojistný obzor č. 2/2019, s. 46.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články