Potvrzeno! UNIQA převezme regionální aktiva pojišťovny AXA


			Potvrzeno! UNIQA převezme regionální aktiva pojišťovny AXA

Rakouská společnost UNIQA zvítězila v souboji o středoevropská aktiva francouzské finanční skupiny AXA v České republice, Polsku a na Slovensku. Transakce podléhá schválení dozorčích orgánů. Dokončena by měla být ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Jejím předmětem je životní i neživotní pojištění, investiční společnosti, penzijní fondy a servisní společnosti skupiny AXA. Tato změna nebude mít žádný vliv na závazky vůči stávajícím klientům AXA.

„Situaci kolem společnosti AXA jsme monitorovali už delší dobu. Současný výsledek tak přímo koreluje s dlouhodobou strategii společností UNIQA. S těžištěm zaměřeným na ziskové retailové obchodování a s vyrovnaným produktovým mixem se doplní naše stávající obchody a staneme se pětkou v rostoucím regionu střední a východní Evropy. Navíc naše analýzy ukazují, že růst v tomto regionu ani zdaleka nekončí a že by měl dokonce překonat dynamiku růstu v Rakousku. Tato akvizice tedy představují investici do udržitelného a trvalého rozvoje. Na každém z těchto trhů si také výrazně zlepšíme naši pozici na trhu. AXA je moderní a progresivní společnost a je nám ctí převzít její klienty,“ řekl CEO evropského koncernu UNIQA Andreas Brandstetter.

Důvodem akvizice je chystaná restrukturalizace společnosti AXA. Cena celé transakce dosáhla výše jedné miliardy eur, tedy v přepočtu asi 25 miliard korun. AXA, ostatně jako celý finanční trh, se dlouhodobě potýká s nepříznivými úrokovými sazbami. Restrukturalizace má firmě pomoci více se zaměřit na oblast zdravotního a majetkového pojištění a pojištění škod. Z regionálního hlediska se skupina chce soustředit na Asii.

„Tato transakce souvisí s naší strategií určitého zjednodušení a utlumení odkazu společnosti AXA v tomto regionu. Jsem pevně přesvědčen, že silná pozice společnosti UNIQA a dokonalá znalost tohoto regionu pomohou vytvořit nové příležitosti k poskytovaní služeb, které budou klienty vnímány velmi pozitivně. Rád bych poděkoval manažerským týmům a všem zaměstnancům našich polských, českých a slovenských poboček za jejich energii a vysoké nasazení v uplynulých letech. Přeji jim mnoho úspěchů do dalších let,“ doplnil CEO skupiny AXA Thomas Buberl.


Mohlo by vás zajímat: Kroupy: Jak se modelují předpovědi?


Skupina AXA je světovým lídrem v oblasti pojištění a správy majetku

Více než 171 000 zaměstnanců skupiny AXA pečuje o 105 milionů klientů v 63 zemích celého světa. V Mezinárodních standardech účetního výkaznictví (IFRS) byly výnosy skupiny za rok 2018 oceněny na částku 102,9 miliard EUR, podkladové výnosy na 6,2 miliard EUR. K 31. prosinci 2018 spravovala skupina AXA aktiva ve výši 1 424 miliardy EUR. Akcie AXA jsou registrovány na hlavním trhu burzy Euronext Paris pod symbolem CS (ISN FR 0000120628 - Bloomberg: CS FP – Reuters: AXAF.PA). Ve formě ADS (American Depositary Share) jsou akcie AXA kótovány na platformě OTCQX pod symbolem AXAHY.

Skupina AXA je zahrnuta do nejvýznamnějších mezinárodních indexů SRI, jako jsou Dow Jones Sustainability Index (DJSI) a FTSE4GOOD. Je zakládajícím členem Finanční iniciativy OSN (UNEP FI), Principů udržitelného pojištění OSN (PSI) a signatářem Zásad odpovědných investic OSN.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Pojišťovny odhalily pojistné podvody v hodnotě 1,133 miliardy Kč


Ve třetím čtvrtletí 2019 se celkové hrubé výnosy mezinárodní skupiny AXA zvýšily o 5 % na 79,7 mld. EUR, výnosy v podnikatelském neživotním pojištění (bez soukromého zdravotního pojištění) vzrostly o 7 % na 24,9 mld. EUR a výnosy v soukromém zdravotním pojištění zaznamenaly nárůst o 6 % na 10,7 mld. EUR. Výnosy u pojištění zařazených pod souhrnný pojem OCHRANA/PROTECTION dosáhly výše 12,3 mld. EUR, což znamená přírůstek o 3 % a solventnostní poměr podle režimu Solventnost II skončil na úrovni 187 % a ve srovnání s 2. čtvrtletím 2019 se snížil o 3 %. Tento pokles byl ovlivněn především nepříznivými podmínkami na finančním trhu (nízké úrokové sazby) a splacením preferenčních akcií AXA XL.

S ohledem na závažné přírodní katastrofy, včetně hurikánu Dorian a tajfunů Faxai a Hagibis, vykázala společnost AXA XL ve 3. čtvrtletí 2019 nadprůměrné škody z přírodních katastrof, a to zvláště v zajištění. Solventnostní poměr zůstal ve stanoveném cílovém rozmezí. AXA úspěšně pokračuje v naplňování ambiciózní strategie 2020, do jejíhož rámce lze zařadit i již oznámený prodej společnosti AXA Bank Belgium.

V České republice a na Slovensku AXA poskytuje produkty a služby v oblasti životního a neživotního pojištění, důchodového zabezpečení a investičních podílových fondů. Má 1,5 milionů klientů, 523 zaměstnanců a spravuje aktiva ve výši 5,3 miliardy eur.


Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Rok 2020 ve stínu Brexitu a negativních rozhodnutí vlády


UNIQA posílila ve 3Q 2019 téměř o 9 %

Za prvních devět měsíců roku 2019 předepsala česká UNIQA na pojistném celkem 5,675 miliardy korun a posílila o 8,66 % Na bázi APE, tj. s poměrným započtením jednorázového životního pojištění na bázi deseti let, předepsala UNIQA 5,648 miliardy korun a vzrostla o 8,98 %. Meziročně opět navýšila tempo svého růstu a řadí se k nejdynamičtějším velkým hráčům na pojistném trhu. Celý trh pojištění zvýšil objem pojistného o 5,6 % (APE). Tržní podíl UNIQA pojišťovny činí aktuálně 5,5 %; meziročně posílil o dvě desetiny.

Převážná část pojistného (více než 84 procent) připadla znovu na neživotní segmenty. Ty navýšily předepsané pojistné dokonce o 10,34 % na celkových 4,816 miliardy korun. Tržní podíl UNIQA v neživotních odvětvích dosáhl na 7 % (6. místo mezi pojišťovnami). Nejvíce se UNIQA dařilo v povinném ručení a havarijním pojištění, když oba druhy pojištění posílily znovu dvouciferným tempem (+ 12 %, resp. + 16 %).


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Síkora: Investice do moderních technologií jako imperativ roku 2020


UNIQA zaujímá v havarijním pojištění čtvrté místo na trhu; v dynamice pojistného z povinného ručení na trhu mezi velkými pojišťovnami byla ve sledovaném kvartálu druhá, v havarijním pojištění třetí. Dobře si i nadále vedlo pojištění domů a domácností, když vykázalo meziroční plus 18 % (nejvyšší tempo mezi velkými pojistiteli na trhu), a rovněž pojištění podnikatelů a firem s přírůstkem pojistného bezmála 10 % (3. nejvyšší tempo mezi velkými pojistiteli na trhu). UNIQA pojišťovna tak nadále dokázala profitovat z pokračující výtečné kondice ekonomiky a příznivé investiční i nákupní nálady populace.

Životní pojištění přispělo celkem 858,3 miliony korun (na bázi APE 831,3 milionu korun) a vzrostlo jen nepatrně. Jednorázově placené životní pojistné meziročně oslabilo o třetinu, běžně placené pojistné posílilo o necelá 2 %. Tržní podíl UNIQA v životním odvětví koncem září 2019 činil 2,4 %.


Mohlo by vás zajímat: Povinné pojistné garanční fondy


Ve kmeni UNIQA pojišťovny bylo ke konci září 2019 celkem 954 000 pojistných smluv – meziročně o 5,9 % více. Nejvíce přibylo nových smluv povinného ručení (+ 8,7 %). UNIQA má nyní ve kmeni více než 500.000 smluv povinného ručení a je jednou z nejrychleji rostoucích pojišťoven v tomto segmentu, když za poslední dva roky přidala do kmene na 140.000 nových zákazníků.

UNIQA pojišťovna působí v rámci evropské skupiny UNIQA Insurance Group se sídlem ve Vídni. Koncern ve sledovaném období předepsal na pojistném o 1,3 % více než ve srovnatelném období loni, celkově 4,096 miliardy EUR. Životní pojištění oslabilo o 3,6 %, zejména v souvislosti s ochabující poptávkou v Rakousku a v zemích CEE. Dynamicky se vyvíjelo pojištění majetku (2,6 %, zejména v Rakousku) a soukromé zdravotní pojištění (4,6 %).

Koncern očekává za celý letošní rok zlepšení hospodářského výsledku oproti očištěnému zisku z loňska. Pojišťovny UNIQA mimo domovské Rakousko (skupina UNIQA International) se podílely na pojistném necelými třiceti procenty.  Region CE (země V4) přispěl bezmála 710 miliony EUR, z nichž UNIQA v České republice generovala víc než 31 %.

Zdroj: AXA UNIQA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články