Tomáš Síkora: Investice do moderních technologií jako imperativ roku 2020


			Tomáš Síkora: Investice do moderních technologií jako imperativ roku 2020
4.2.2020 Spektrum

Jaký byl průběh uplynulého roku optikou pojistného trhu a jaké budou klíčové momenty roku 2020? V dnešním zamyšlení představí své postřehy Tomáš Síkora, ředitel společnosti CreaSoft, která se specializuje na IT řešení a služby pro distributory finančních produktů.

V oblasti regulace máme za sebou první rok od účinnosti nové právní úpravy distribuce v pojišťovnictví a postupně se naplňují mnohé prognózy. Došlo k očekávanému pročištění registru pojišťovacích zprostředkovatelů téměř na pětinu. Navíc zákon přinesl i rostoucí nároky na jejich odbornost. Povinnost absolvovat příslušnou odbornou zkoušku byla posunuta o dva roky od jeho účinnosti, a zatím se tedy ve snížení počtu distributorů nijak zásadně neprojevila.  


Mohlo by vás zajímat: Povinné pojistné garanční fondy


Nepochybuji však, že vyšší požadavky na odbornou způsobilost registr letos ještě více „pročistí“. Nejen důraz na odbornost, ale rovněž navýšení informačních povinností, zpřísnění pravidel jednání se zákazníkem a nové administrativní povinnosti posunuly trh ke koncentraci počtu subjektů, a to především ve smyslu finanční náročnosti tohoto podnikání.

Ukazuje se, že nadále budou mít šanci uspět v konkurenci zejména ty společnosti, které mohou investovat do moderních technologií, vzdělávání a odpovídajících kontrolních mechanismů. Ostatní budou nuceni hledat bohužel jiná řešení. Postupná oligopolizace fyzické retailové distribuce se už zdá být realitou. I když na jednu stranu moc neprospívá hospodářské soutěži, jsem přesvědčen, že bude mít pozitivní dopad na kultivaci trhu a zvyšování jeho standardů kvality.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k výsledkům roku 2019: Trh meziročně rostl o 5,7 %


Už se stalo standardem, že pojišťovnictví je stabilním odvětvím našeho hospodářství a má nezastupitelnou společenskou i ekonomickou roli. Tak tomu bylo i v loňském roce. Bohužel dlouhodobý ekonomický růst a ziskovost pojišťoven přivedla vládu na myšlenku odčerpat část prostředků pojišťovnám pro doplnění chybějících zdrojů v rozpočtu.

Zdanění technických rezerv a především způsob, který vláda zvolila, snižuje investorsky atraktivitu sektoru. Apetit zahraničních vlastníků investovat prostředky na našem pojistném trhu se také může tímto rozhodnutím snížit a je možné očekávat více rozhodnutí směrem k budování poboček zahraničních pojišťoven, místo získávání lokálních licencí, anebo dokonce ukončení podnikání.  

Ostatně počet pojišťoven na trhu dlouhodobě klesá jak jejich prodejem, tak fúzemi, jako příkladně nedávné spojení Generali a České pojišťovny do jednoho subjektu nebo koupě pojišťovny Aegon pojišťovnou NN. Zajímavé bude sledovat, jak se bude vyvíjet přejmenovaná První klubová na Pillow s novou obchodní strategií. Ani letos se určitě v tomto směru nudit nebudeme.

Tomáš Síkora
CEO společnosti CreaSoft

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články