Přichází nové samostatné pojištění proti teroristickým útokům

25.8.2016 Produkty

Britanika s Českou podnikatelskou pojišťovnou přichází se produktem samostatného pojištění proti terorismu. Má doplnit cestovní, úrazové a případně i životní pojištění, které mají terorizmus uvedený ve svých výlukách.

Snad každý týden slyšíme z různých zdrojů světového zpravodajství, že se někde odehrál teroristický útok. Stále častěji se tyto útoky odehrávají také na našem starém kontinentu. Už se odehrávají i na místech, kde se Češi běžně pohybují. Brusel, Mnichov, Nice. Možnost pojistit se proti terorismu v rámci životního či cestovního pojištění, přitom poskytuje jen část pojišťoven. Riziko terorismu je ze smluv vyloučeno.

Česká podnikatelská pojišťovna nyní přišla ve spolupráci se společností Britanika s nabídkou, kdy si budou moci lidé sjednat krytí výhradně rizika spojeného s terorismem. Pojistku bude možné sjednat na částku od 500 tisíc až do 3,5 milionu korun, přičemž pojistka ke krytí ve výši jednoho milionu vyjde na 25 korun měsíčně.

Jan Osúch, mluvčí společnosti Renomia, pod kterou společnost Britanika spadá, k situaci dodává: „Dnes je na trhu asi 20 pojišťoven, ale pouze u šesti z nich je terorismus kryt v rámci životního pojištění, respektive pojištění není ve výlukách životních pojistek. Chceme tak nabídnout produkt, který jen rozšíří dnes nabízená životní pojištění.“

Při posuzování škodní události, bude pojišťovna zohledňovat veřejně vnímanou povahu daného útoku, dostupné informace státních úřadů či výsledků jejich vyšetřování. „K plnění dojde v případech, kdy úřady státní správy takto útok označí, jak se to stalo například v případě útoků v Nice, Paříži a podobně. Naopak obecně pro útoky „psychopatů“ bez vazby na politické či náboženské cíle, je očekávatelné, že k plnění nedojde,“ vysvětluje Osúch.

Pojištění lze sjednat do konce roku 2016 a v roce 2017 na půl roku, nebo na celý rok. Pojistka se však nevztahuje na 18 rizikových oblastí, jako je Afghánistán, Pákistán, Sinajský poloostrov a další extrémě nebezpečné světové oblasti.

Pojišťovat proti terorismu chtějí začít i další pojišťovny. Například Kooperativa. „V nově připravovaném produktu chceme pojištění tohoto rizika uvolnit výjimkou aktivního podílu pojištěného na teroristickém činu. Jinak řečeno „teroristovi“ bychom neplnili, obětem jeho činu ano, pokud by se ovšem během šetření nezjistilo, že některá z nich na tomto činu měla nějaký, byť sebemenší podíl,“ uvedl Marek Vích z Kooperativy.

Další pojišťovna, která by rizika terorismu měla krýt, je Allianz. „Půjde nejenom o terorismus, ale také o různé epidemie nebo jadernou katastrofu,“ vysvětluje mluvčí Allianz, Václav Bálek. „Tato rizika chceme pojistit do konkrétní výše vztahující se na jednu pojistnou událost pro všechny naše klienty, kteří budou touto událostí zasaženi, a to v rozsahu uzavřené smlouvy každého klienta,“ dodal.

Podle Ministerstva zahraničních věcí zahynul v důsledku terorismu v posledních letech jen jeden český občan – velvyslanec Ivo Žďárek. Stal se obětí útoku v pákistánském Islámábádu v roce 2008. Žďárek pumový útok tehdy přežil jen s několika škrábanci. Když poté pomáhal evakuovat raněné lidi z hořící budovy, se svou přítelkyní uhořel.

Zdroj: lidovky.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články