Roste zájem o pojištění fúzí a akvizic


			Roste zájem o pojištění fúzí a akvizic
3.4.2015 Produkty

V posledních pěti letech se v zemích střední a východní Evropy výrazně zvýšila frekvence transakčních aktivit a způsob, jakým jsou prováděny fúze a akvizice (M&A). Během roku 2014 bylo v České republice uzavřeno celkem 171 M&A transakcí. Spolu s nimi stoupl i zájem o jejich pojištění.

Celková hodnota transakcí, která dosáhla 5 miliard EUR, je dobrým znamením návratu transakční aktivity a oživení trhu. Investoři minimalizují rizika spojená s nákupem aktiv a společností v tomto regionu a více než dříve zvažují pojištění fúzí a akvizic. Významnou roli hraje v tomto trendu snížení nákladů a také času při využití tohoto typu pojistného krytí.

Rok 2014 byl rekordní pro pojišťovnu AIG co se týká počtu uzavřených M&A pojištění v regionu střední a východní Evropy, zejména v České republice, Slovinsku nebo Polsku. Důsledkem tohoto trendu je i fakt, že cena tohoto pojištění je stále příznivější.

Vyšší zájem o tuto problematiku byl i důsledkem nastaveni spolupráce pojišťovny AIG s mezinárodní advokátní kanceláří CMS a organizací EMIS (Emerging Markets Information Service) a vydání studie Emerging Europe: M&A Report pro celý CEE region s některými velmi zajímavými závěry: 

  • výrobní sektor byl jedním z nejaktivnějších odvětví, co se týká objemu transakcí, celkově se to týkalo 364 společností představujících 17% všech transakcí
  • těžební průmysl (včetně ropy a zemního plynu) byl vedoucím odvětvím co se týká celkového objemu transakcí, v celkové hodnotě přesahující 10 miliard Eur, což představuje 17% celkového objemu transakcí
  • M&A v Rusku představuje 33% všech obchodů v rámci regionu střední a východní Evropy, Polsko je druhé se 13%.

 

Pojištění fúzí a akvizic se mnohem častěji stává běžnou součástí M&A transakcí v CEE. V roce 2014 jsme zaznamenali rekordní počet pojistných smluv, zejména u nemovitostních transakcí. Očekáváme, že v roce 2015 bude poptávka po tomto typu pojištění u nemovitostních transakcí i nadále přetrvávat a že se také zájem o tento druh pojištění výrazně rozšíří i u dalších M&A transakcí realizovaných v CEE.” Dodává Marko Antič Head of Financial Lines, AIG.

Zdroj: AIG

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články