30 let Asociace českých pojišťovacích makléřů


			30 let Asociace českých pojišťovacích makléřů

Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) si připomíná 30 let od okamžiku, kdy zahájila svoji činnost. Podívejme se, jak probíhal její historický vývoj a jakou zastává aktuálně roli na tuzemském pojistném trhu.

Součástí ekonomické transformace v České republice po roce 1989 byl mimo jiné i pád monopolu státní pojišťovny, zrod nových pojišťovacích ústavů, včetně zakládání poboček zahraničních pojišťoven a vývoj řady moderních pojistných produktů. To vše připravilo půdu pro uplatnění profese pojišťovacího makléře na českém pojistném trhu. V roce 1991, když zákon o pojišťovnictví umožnil činnost makléřských společností, začaly na tehdy ještě československém pojistném trhu působit nejprve zejména zahraniční firmy. Ty stoprocentně české bylo možné spočítat na prstech jedné ruky.


Mohlo by vás zajímat: Kolik nás bude a v jakém věku?


Stach František STACH 2024 2Na počátky makléřství zavzpomínal pro odborný časopis Pojistný obzor nestor českého pojišťovnictví a jeden z minulých předsedů AČPM František Stach. „Po rozdělení republiky bylo v březnu 1994 založeno Sdružení českých pojišťovacích makléřů, které se za rok na to přejmenovalo na Asociaci. Iniciátory vzniku byli převážně představitelé českých kanceláří mezinárodních makléřských firem, kteří pociťovali nutnost, aby se tyto konkurenční subjekty sdružily k prosazování společných profesních zájmů a ke kultivaci prestiže této nové profese ve sféře českých finančních služeb. O své místo „na slunci“ se ovšem hlásily i firmy s českým kapitálem; čtyři z nich patřily k zakladatelům asociace. Mezi kritéria přijetí patřilo, že taková společnost musí mít určitý majetek, řídit se závaznými standardy atp. U nás tím tehdy jaksi předběhly dobu, protože to již tehdy bylo „roubováno“ na právo a zvyklosti v Evropské unii, což začínající české firmy v té době mohly těžko splňovat. Tím pádem byla AČPM dlouho uzavřenou společností s necelou dvacítkou členů.“

Milan Kirinovič AČPM

 V kontextu samotného počátku makléřské profese u nás je     nutno zmínit, že to byli zejména angličtí makléři, kteří přinesli   know-how nové profese a zkušenosti z anglického   pojišťovacího trhu. Díky tomu se stali v podstatě   institucionálními poradci při vytváření klimatu pro úspěšné   zahájení tohoto specifického podnikaní. „Historie by měla být   spojena s konkrétními osobami, proto v této souvislosti je   vhodné zmínit jména Doug Pritchard a Den Reed, kteří   zdůrazňovali myšlenku nutnosti založení vlastní makléřské   organizace. Řada předběžných schůzek a porad, v nichž se o   rozvíjení názorů a tříbení hledisek zasloužilo už i několik českých makléřů (zde nelze opomenout např. Ing. Zdeňka Tučka), vyústila v založení Asociace ke dni 1. března 1994 (oficiálně byla organizace zaregistrována v červenci téhož roku). Ustavující schůze se zúčastnili zástupci 17 makléřských společností. Kontrast tohoto počtu s dnešním stavem a posouzení dosavadní činnosti Asociace svědčí o potvrzení účelnosti a životaschopnosti jejího vzniku a její existence,“ doplnil kontext první předseda Asociace Milan Kirinovič.


Mohlo by vás zajímat: Radim Pařík: Eskalaci invaze jsme prokaučovali. Teď hrajeme o čas


Vzhledem k přísným kritériím členství se původní počet členů Asociace v prvních letech nijak výrazně nezvyšoval. V roce 1999 proto vznikla další profesní organizace, Sdružení nezávislých pojišťovacích makléřů, které se později přejmenovalo na Komoru pojišťovacích makléřů (KOPM). O rok později přijala AČPM nové stanovy, které otevřely možnost všem registrovaným makléřům – právnickým osobám se na činnosti Asociace podílet. Po určitou dobu tedy vedle sebe obě profesní sdružení koexistovala a věnovala se vlastním aktivitám, které se někdy logicky prolínaly. Od začátku roku 2004 však probíhal proces sbližování, který vyústil v dohodu o sloučení a přijetí společných nových stanov. Dnem sloučení se stal 1. leden 2005 a jednotná profesní organizace si ponechala název Asociace českých pojišťovacích makléřů.

Stanislav Gluč AČPM„Sloučením profesních sdružení Asociace českých pojišťovacích makléřů a Komory pojišťovacích makléřů byl ukončen proces utváření regulace podnikatelského prostředí v oblasti pojišťovnictví na českém pojistném trhu. Skutečnost, že v předcházejícím období existovaly dvě profesní sdružení, byla zapříčiněna vývojem na českém pojistném trhu, rozdílnými podmínkami vzniku podnikatelských subjektů v oblasti pojišťovacího makléřství a neúměrnými požadavky na regulaci podnikání v oblasti pojišťovnictví. V počátcích AČPM byly členy tohoto sdružení především nadnárodní a zahraniční subjekty pojišťovacích makléřů, zatímco v KOPM byly členy čistě české makléřské firmy střední velikosti,“ popisoval proces sloučení tehdejší předseda představenstva KOPM Stanislav Gluč.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Počet podezřelých pojistných událostí v roce 2023 rostl


Počátky spolupráce s Českou asociací pojišťoven

Důležitým krokem k etablování AČPM jako relevantního partnera k celotržnímu jednání bylo uzavření dohody o spolupráci s Českou asociací pojišťoven. „V pojišťovací praxi se občas vyskytnou nové problémy, k jejichž řešení není k dispozici žádné platné pravidlo. Pokud je problém obecnější povahy, má asociace kvalitní zázemí pro vypracování odborného stanoviska, které se může stát doporučením nebo normou při řešení obdobných situací. K řešení otázek, které se dotýkaly jak makléřů tak i pojistitelů, byla otevřena právě spolupráce mezi AČPM a ČAP. Společné pracovní skupiny obou asociací tenkrát připravily návrhy tří dokumentů: vzorovou smlouvu, která upravuje vztahy mezi pojišťovnou a makléřem (šlo především o pomoc menším makléřským společnostem, které si nemohou zaplatit právníka, aby měly jasno o minimu práv a povinností, jenž musí smlouva obsahovat); soubor pojistně-technických parametrů pro vypracování nabídky pojistné smlouvy; zásady postupu při výběrových a poptávkových řízeních,“ vzpomínal bývalý předseda AČPM František Stach.

Jeho slova, která popisují spolupráci mezi dvěma klíčovými asociacemi na pojistném trhu, nezestárla ani v kontextu dnešních požadavků na makléřskou profesi. „Spolupráce s ČAP ukázala nejen to, že je možná, ale že je i nezbytná. Samozřejmě se musíme stále učit umět se každý odpoutat od „svých“ zájmů a vidět věci v širších souvislostech. AČPM hájí zájmy makléřů, kteří zároveň hájí klienty pojišťoven. My jsme tedy trochu v jiné pozici než pojišťovny, ale vždycky se musíme shodnout na tom stejném… na koordinaci v legislativních procesech, na perfektním servisu pojištěným klientům a na etice chování na trhu. Prestiž každé profese je ohrožována neetickým chováním některých jedinců. Naše asociace se snaží možnost takových excesů eliminovat a vyžaduje důsledné dodržování Kodexu etiky. Účinně vyžadovat ho ovšem může jen od vlastních členů. Při pozorném pročítání legislativních norem EU zjistíte, že ochrana spotřebitele prolíná jako červená nit všemi ustanoveními. Všechno je směřováno k tomu, aby spotřebitel byl zákonem dobře ochráněn. To nás, myslím všechny, kteří pracujeme v pojišťovácké branži, vede k tomu, abychom se chovali velmi korektně, a aby pravidla „hry“ byla zcela jasná. Toto je velmi výrazný prvek, který vystupuje v současnosti hodně do popředí a musíme se jím zabývat a brát ho velmi vážně,“ popisoval František Stach.


Mohlo by vás zajímat: Petr Růžička: Tři technologické trendy v pojišťovnictví pro rok 2024  


To, že spolupráce funguje, potvrzuje i nalezené řešení k závažným odborným otázkám z pojistné praxe, které si kladou za cíl zkvalitnit poskytované služby klientovi. Společná pracovní skupina AČPM a České asociace pojišťoven doporučila soubor pojistně-technických parametrů pro vypracování nabídky pojistné smlouvy, jenž je dobrou pracovní pomůckou a usnadňuje komunikaci mezi pojišťovnami a makléři při sjednávání pojistných smluv. Pozitivním krokem také bylo vytvoření společného dotazníku, který požaduje v rámci své dohledové činnosti ČNB a kterým pojišťovny hodnotily v rámci řídicího a kontrolního systému, jak to v konkrétních zprostředkovatelských firmách funguje. Byla to pro distributory velká administrativní zátěž, jež se díky dobré spolupráci celého trhu podařila utlumit. Nyní se celé administrativní kolečko zvládá v rámci jednoho univerzálního formuláře, který si po vyplnění zprostředkovatelem každá pojišťovna stáhne a použije pro svoji kontrolní činnost. Tyto dotazníky jsou vyplňovány jednou ročně, a to ke stejnému datu, k němuž se vyplňuje výroční hlášení pro Českou národní banku.

Poslání AČPM

Hlavní poslání Asociace českých pojišťovacích makléřů se od samého počátku jejího působení nezměnilo. Je to podpora a ochrana společných zájmů členů a péče o spravedlivé uplatnění pojišťovacích makléřů nejen na domácím pojistném trhu, ale i v evropském měřítku. Asociace se podílí na tvorbě zákonů, dbá o zvyšování odborné úrovně profese, prosazuje etické principy, navazuje mezinárodní kontakty a reprezentuje své členy vůči příslušným orgánům regulace a dohledu. Veškerou svou činností sleduje posilování profesionální a společenské prestiže pojišťovacích makléřů. Primární oblastí je však legislativa. AČPM se rozhodujícím způsobem spolupodílela na zpracování klíčových zákonů: č. 38/2004 Sb. o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí, transpozici evropské směrnice IDD do české legislativy v podobě zákona č. 170/2018 Sb. o distribuci pojištění a zajištění, nebo nejnověji na přípravě zákona č. 30/2024 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Kvóty na ženy… mentalita oběti


Svými stanovisky a návrhy se Asociace rovněž podílela na podobě a obsahu rozličných směrnic EU o zprostředkování pojištění (IMD, IMD II, IDD). To úzce souvisí s dalším důležitým milníkem ve vývoji Asociace, kterým byl říjen roku 1998 a přijetí AČPM za člena BIPAR (Evropská federace pojišťovacích a finančních zprostředkovatelů) a zapojení se do jejích aktivit. Toto členství pro AČPM znamená, že může jednak využívat cenných informací, které BIPAR zprostředkuje, čerpat ze zkušeností dalších národních asociací i spolehnout se na jejich kolegiální pomoc, jednak se může spolupodílet na tvorbě relevantní legislativy Evropské unie.

Asociace českých pojišťovacích makléřů také důsledně dbá na to, aby prestiž profese nebyla devalvována nepřijatelnými praktikami, které by byly v rozporu s Kodexem etiky člena AČPM. Ten, kdo nectí zásady etiky, nemůže být členem Asociace. Dodržování Kodexu etiky posuzuje Etická komise AČPM, volená ze zástupců řádných členů na dvouleté funkční období. S Kodexem etiky člena AČPM je možné se detailně seznámit ZDE.

Asociace rovněž ze své pozice kontinuálně usiluje o zvyšování odborné úrovně nejen svých členů, ale i ostatních pojišťovacích makléřů vedených v registru ČNB. Za dobu své existence pro ně AČPM organizovala či spoluorganizovala desítky specializovaných konferencí, odborných přednášek a vzdělávacích seminářů, kde se jako lektoři podílejí přední experti na zvolenou problematiku z řad manažerů pojišťoven, právních kanceláří i akademických a vládních institucí. AČPM se rovněž zapojila do aktivit zaměřených na povinné doškolování pojišťovacích makléřů podle příslušné vyhlášky ČNB a věnovala mimořádnou pozornost proškolení členů na téma nového občanského zákoníku a jeho dopadů do makléřské praxe. Populární jsou také odborné semináře, které AČPM pořádá výhradně pro svou členskou základnu na aktuální témata pojistného trhu, jako byl např. přednáškový cyklus pod názvem Akademie AČPM. V současné době se Asociace soustředila na pomoc svým členům při plnění požadavků odborné způsobilosti podle zákona o distribuci pojištění a zajištění a zajistila pro ně exkluzivní podmínky u vybraných akreditovaných osob.


Mohlo by vás zajímat: Téměř polovina řidičů kouká místo na silnici do mobilu


V neposlední řadě Asociace určitě potřebuje, aby se o ní vědělo. Ještě více však považuje za nutné vyjadřovat se k aktuálním problémům pojistného trhu a zvláště k záležitostem, týkajícím se provozování makléřské profese. AČPM se snaží jak o určitou osvětu, tak i o poskytování odborných informací, důležitých nejen pro klienty, ale i pro širší veřejnost. Proto se lze setkat se stanovisky Asociace a jejích členů k aktuálním záležitostem v denním tisku, odborných periodikách i ve specializovaných publikacích. Nejbližším partnerem AČPM je v tomto směru odborný server oPojištění.cz.

Asociace českých pojišťovacích makléřů také založila a pořádá (poslední dekádu ve spolupráci s ČAP) odbornou anketu Pojišťovna roku, které bude mít letos už svůj 23. ročník. Tato nejstarší anketa na pojistném trhu přináší odbornou alternativu ke komerčním spotřebitelským soutěžím v oboru. Makléři jako profesionálové v pojištění a expertní poradci svých klientů v ní porovnávají nejen parametry nabízených produktů, ale hlavně skutečnou úroveň servisu jednotlivých pojistitelů tak, jak se s ní měli možnost v průběhu uplynulého roku každodenně setkávat. Tato anketa tak nejlépe dokáže ocenit aktuální úroveň celého pojistného trhu (podrobné informace na www.pojistovnaroku.cz).

Zdroj: Pojišťovna roku, YouTube

Aktuální podoba vedení AČPM byla ustanovena v prosinci 2023, kdy valná hromada zvolila nové statutární orgány na další dvouleté funkční období 2023–2025. Předsedou Asociace se  stal generální ředitel společnosti INSIA Ivan Špirakus. Mezi hlavní úkoly nového vedení AČPM v nadcházejících dvou letech bude patřit zejména péče o odbornou způsobilost členů a posílení propagace jejich odborných služeb na českém pojistném trhu. Asociace bude také přispívat k osvětě v pojišťovnictví, ke kultivaci oboru a k rozvoji související legislativy. V této oblasti plánuje i nadále spolupracovat s orgány regulace a dohledu.

Aktuální složení sedmičlenného prezídia AČPM:

  • Jiří Bureš (JB Group s.r.o.)
  • Michal Jursa, MBA (Aon Central and Eastern Europe a.s.)
  • Jiří Nepala (RENOMIA a.s.)
  • Ivan Špirakus (INSIA a.s.)
  • Libor Špunda (ARROWS pojištění s.r.o.)
  • Michal Truxa (RESPECT a.s.)
  • Marek Vondra (C.E.B., a.s.)

ACPM_Logo_30_CMYK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články