Pojišťovna roku 2022: Triumf Kooperativy. Nejlepším makléřem PETRISK


			Pojišťovna roku 2022: Triumf Kooperativy. Nejlepším makléřem PETRISK

Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem oPojištění.cz. oznámily výsledky ankety Pojišťovna roku. Zajímá Vás, jak dopadla tato nejvýznamnější profesní soutěž  českého pojistného trhu?

V pořadí již 22. ročník odborné B2B ankety Pojišťovna roku, v níž pojišťovací makléři posuzují výkony pojistitelů, zná své vítěze: stejně jako loni hodnocení univerzálních pojišťoven ovládla skupina Vienna Insurance Group (VIG) prostřednictvím svých dcer – ve čtyřech vyhlašovaných kategoriích Kooperativa získala hned tři zlaté, další pak Česká podnikatelská pojišťovna. Specializované pojišťovny jsou hodnoceny zvlášť: zde své loňské prvenství obhájila ERV. Pojišťovacím makléřem roku 2022 se stala společnost PETRISK a Osobností pojistného trhu byl jmenován in memoriam Jaroslav Besperát.


Mohlo by vás zajímat: ČAP k 1Q 2023: Oproti konci loňského roku růst trhu zpomalil


Letošní výsledky demonstrují, že postavení pojišťoven na trhu je z hlediska pojišťovacích makléřů stabilizované. To je pro české pojišťovnictví dobrá zpráva v době, kdy podmínky pro podnikání v tomto segmentu ekonomiky neustále přitvrzují,“ zhodnotil 22. ročník ankety Pojišťovna roku předseda AČPM a zakladatel celé soutěže Ivan Špirakus. Stoupající prestiž ankety podle jeho názoru jen podtrhuje význam klíčové role makléřů jako odborných poradců, kteří prosazují a chrání zájmy svých klientů. Pokud jde o konkrétní výsledky, vyzdvihl posun „vzhůru po žebříčku“ u GČP hned ve třech kategoriích, včetně pojištění průmyslu a podnikatelů – podle jeho názoru je to výsledkem systematické koncepční spolupráce s makléři v celém týmu pojišťovny. Jak dále připomněl, největší změny v porovnání s předchozím ročníkem opět zaznamenala kategorie specializovaného pojištění – tedy s výjimkou tradičního vítěze ERV. Skupinu TOP 5 opustila Allianz Trade (Euler Hermes) a Atradius. „Mezi pět nejlepších se naopak po pauze vrátily pojišťovny AGRA a Credendo (býv. KUPEG), což svědčí o diverzifikaci v potřebách klientů makléřských firem,“ dodává Ivan Špirakus.

Ceny, Pojistovna roku 2023

Také výsledky hodnocení členů AČPM pojistiteli doznaly změn: z loňského čtvrtého místa se do čela nejlepší pětky vyhoupla společnost PETRISK. K tomu poznamenal výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek: „Spolupráce pojišťoven s makléři je zcela zásadní pro zajištění kvalitní péči o klienty i rozvoj trhu. Anketa Pojišťovna roku je krásnou ukázkou tohoto společného úsilí a zároveň důkazem, že se nám daří přispívat ke kultivaci českého pojišťovnictví a posilovat jeho vnímání jako jednoho z klíčových pilířů ekonomiky.“


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Umělá inteligence v pojišťovnictví má obrovský potenciál


V rámci 22. ročníku ankety prezídium Asociace českých pojišťovacích makléřů také již tradičně udělilo čestný titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. Poprvé v historii ankety se tak bohužel stalo „in memoriam“, neboť do pomyslné síně slávy byl uveden Ing. Jaroslav Besperát, dlouholetý generální ředitel ČPP, který náhle zemřel 20. prosince 2022 ve věku 51 let. Ocenění převzal syn zesnulého Lukáš, jenž také svázal svou profesní kariéru s ČPP.

Jaroslav Besperát vystudoval strojní fakultu ČVUT v Praze. Začínal v Živnostenské pojišťovně, další léta pracoval v IPB pojišťovně. V roce 2002 nastoupil do ČPP do funkce obchodního ředitele, stal se vrchním ředitelem a poté náměstkem generálního ředitele. Předsedou představenstva a generálním ředitelem byl jmenován v březnu 2010. Kromě toho byl činný také v prezídiu České asociace pojišťoven. Svými odbornými znalostmi, obchodním talentem a vyjednávacími schopnostmi si získal uznání mezi vrcholovými manažery v oboru. Byl dvojnásobným držitelem titulu Pojišťovák roku a byl také Manažerem roku v odvětví Bankovnictví, pojišťovnictví a poradenství. 

Držiteli tohoto ocenění z předešlých ročníků jsou: Luděk Menčík, Petr Pavlík, Vladimír Mráz, Marek Venuta, František Stach, Vladimír Přikryl, Konštantín Alexejenko, Jaroslav Daňhel, Václav Křivohlávek, Zdeněk Voharčík, Jakub Hradec, Jiřina Nepalová, Jiří Charypar, Vladimír Krajíček, Ivan Špirakus a Martin Diviš.


Mohlo by vás zajímat: Pillow: 7 jarních vylepšení pojištění vozidel


Anketu už od roku 2008 podporuje renomovaná poradenská společnost KPMG Česká republika. Podle ní současné pojišťovnictví podobně jako jiné obory promění nástup digitalizace, umělé inteligence a ESG ratingů. „Pojišťovny podobně jako banky prochází postupnou digitalizací, ve které je ale ještě prostor ke zlepšení. S tím souvisí i využívání umělé inteligence, která může částečně usnadnit práci pojistných matematiků, ale i administrativních a dalších zaměstnanců řešících pojistné události. Nicméně člověk zůstane nadále středobodem, už jen proto, že pojišťovnictví je hodně založené i na osobním vztahu,“ upozornil Lukáš Bajgar, partner auditorské a poradenské společnosti KPMG Česká republika. „Dalším trendem v oboru je stoupající význam ESG, kvůli kterému pojišťovny budou muset více zohledňovat klimatická rizika, respektive ekologickou a jinou udržitelnost například pojišťovaných nemovitostí. Aktiva s různým ESG profilem tak budou patrně již brzy podléhat různým výším pojistného,“ doplnil Lukáš Bajgar.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Tváří v tvář ruské agresi se pojišťovnictví zachovalo ukázkově


Slavnostního galavečera v Kongresovém centru ČNB v Praze se zúčastnily na dvě stovky makléřů, top manažerů pojišťoven, představitelů asociací finančního trhu a dalších významných hostů. Vyhlašování předcházelo již tradiční Makléřské odpoledne jako neformální pracovně-společenské setkání členů AČPM se zástupci partnerů ankety a pracovníky úseků makléřských služeb partnerských pojišťoven.

Do hlasování o výkonech pojišťoven se mohli zapojit všichni samostatní pojišťovací zprostředkovatelé, registrovaní ČNB podle zákona 170/2018 Sb., kteří působí jako pojišťovací makléři, případně agenti (v kategoriích životní pojištění a pojištění občanů). V právě ukončeném ročníku ankety hodnotil rekordní počet profesionálů, kteří vyplnili přes dva a půl tisíce virtuálních anketních lístků! Pojišťovna roku, nejstarší anketa na pojistném trhu, přináší odbornou alternativu ke spotřebitelským soutěžím v oboru. Makléři jako profesionálové v pojištění a expertní poradci svých klientů v ní porovnávají nejen parametry nabízených produktů, ale hlavně skutečnou úroveň servisu jednotlivých pojistitelů tak, jak se s ní měli možnost v průběhu uplynulého roku každodenně setkávat.


Mohlo by vás zajímat: Petr Hrbáček: Stavět na kvalitní obchodní síti se vyplatí


Uspořádání ankety Pojišťovna roku 2021 podpořili tito významní partneři:

Generální partner

Partneři

Generální mediální partner

Mediální partneři


Mohlo by vás zajímat: Kooperativa, ČPP a ERV se vrací na výsluní v anketě Pojišťovna roku 2021


Pojišťovna roku 2022: Celkové výsledky

Pojištění průmyslu a podnikatelů

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Generali Česká pojišťovna a.s.

3

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

4

Allianz pojišťovna, a.s.

5

ČSOB Pojišťovna, a.s., člen holdingu ČSOB

Pojištění občanů

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

3

Generali Česká pojišťovna a.s.

4

DIRECT pojišťovna, a.s.

5

Allianz pojišťovna, a.s.

Autopojištění

1

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

2

Generali Česká pojišťovna a.s.

3

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

4

Allianz pojišťovna, a.s.

5

DIRECT pojišťovna, a.s.

Specializované pojištění

1

ERV Evropská pojišťovna, a.s.

2

AGRA pojišťovna, organizační složka

3

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.

4

COFACE - Comp. fr. d´assurance pour le commerce exterieur, org.složka

5

D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočka pro ČR 

Životní pojištění

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Generali Česká pojišťovna a.s. 

3

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

4

Allianz pojišťovna, a.s.

5

UNIQA pojišťovna, a.s.

 

Osobnost pojistného trhu

Ing. Jaroslav Besperát in memoriam

 

Besperat FOTO cernobile

 

Pojišťovací makléř roku 2022

1

PETRISK a.s.

2

RENOMIA, a. s.

3

RESPECT, a.s.

4

OK GROUP a.s.

5

INSIA a.s.

Podrobné informace o anketě, její historii i kritériích hodnocení jsou k dispozici na webových stránkách ankety. Připomínka předchozích ročníků je v podobě fotogalerie k nahlédnutí ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Makléř roku

Václav AB. ,  12. 5. 2023

Velká gratulace makléři PETRISK. Opět se ukázalo a potvrdilo, že největší neznamená nejlepší. Je patrné, že všichni ve společnosti PETRISK jsou nejen profesionálové, ale i srdcaři.

Související články