Kooperativa, ČPP a ERV se vrací na výsluní v anketě Pojišťovna roku 2021


			Kooperativa, ČPP a ERV se vrací na výsluní v anketě Pojišťovna roku 2021

Po covidovém odkladu z loňského prosince konečně známe vítěze 21. ročníku odborné ankety Pojišťovna roku, založené a organizované Asociací českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem oPojištění.cz.

Pojišťovna roku, nejstarší B2B anketa na pojistném trhu, přináší odbornou alternativu ke spotřebitelským soutěžím v oboru. Makléři jako profesionálové v pojištění a expertní poradci svých klientů v ní porovnávají nejen parametry nabízených produktů, ale hlavně skutečnou úroveň servisu jednotlivých pojistitelů tak, jak se s ní měli možnost každodenně setkávat v průběhu uplynulého roku. Do hlasování o výkonech pojišťoven se mohli zapojit všichni samostatní zprostředkovatelé a jejich zaměstnanci, kteří působí jako pojišťovací makléři, případně agenti (ti v kategoriích Životní pojištění a Pojištění občanů). Hodnotí se on-line na stránkách www.pojistovnaroku.cz.

Jak to dopadlo?

S trochou nadsázky je možné říci, že anketu ovládla skupina VIG: Kooperativa získala 2 zlaté (v kategorii Pojištění průmyslu a podnikatelů a v kategorii Životní pojištění) a dvě stříbrné (Pojištění občanů a Autopojištění, zatímco ČPP z téže skupiny je v čele kategorie Pojištění občanů a Autopojištění, a na druhé pozici v kategorii Pojištění průmyslu a podnikatelů a v Životním pojištění. Pomyslný bronz ve všech čtyřech kategoriích bere Generali Česká pojišťovna. V samostatné kategorii Specializované pojištění se na 1. místo vrací rekordman ankety – pojišťovna ERV (z vítězství se může těšit již potřinácté.


Mohlo by vás zajímat: Implementace PRIIPs krok za krokem aneb důležité změny pro pojišťovny


Předseda AČPM Ivan Špirakus, jenž stál u zrodu celé ankety v roce 2000, komentuje její 21. ročník takto: „Ve výsledcích se neprojevily žádné dramatické změny – to svědčí o stabilitě trhu i o kvalitě pracovních vztahů makléřů s pojišťovnami. Rozhodně se ale domnívám, že v hodnocení se odrazily zkušenosti makléřů z krizových situací, spojených jak s covidovou pandemií, tak například s následky tornáda na Moravě.“  

„Rád bych ale podtrhl, že v kategorii Pojištění průmyslu a podnikatelů se do TOP 5 probojovala pojišťovna Colonnade Insurance, navazující na dlouhodobě silnou pozici AIG pojišťovny a fungující prakticky výhradně prostřednictvím pojišťovacích makléřů. Její posun vzhůru je bezpochyby výsledkem pečlivé koncepční spolupráce s makléři v celém týmu pojišťovny a jistě souvisí i s osobním nasazením country managera Dominika Štrose. Totéž platí o ČSOB Pojišťovně (4. místo v téže kategorii), jež se v TOP 5 objevila naposledy v ročníku 2005. Podle mého názoru dlouhodobá a systematická práce úseků makléřských služeb v jednotlivých pojišťovnách, včetně zavádění moderní on-line podpory a poskytování odborných školení, přináší ve výsledcích ankety zasloužené ovoce,“ doplnil Ivan Špirakus.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Zavelí Aleš Michl k „holubičímu“ obratu?


V souladu s tradicí organizátoři rovněž udělili titul Osobnost pojistného trhu za vynikající a mimořádný přínos rozvoji českého pojišťovnictví. K laureátům z předešlých ročníků se letos připojil Martin Diviš, dlouholetý generální ředitel Kooperativa pojišťovny a prezident České asociace pojišťoven.

Martin Diviš je absolventem Západočeské univerzity se zaměřením na management a marketing a Prague International Business School. V roce 1995 začal pracovat v pojišťovně Kooperativa jako její tiskový mluvčí. Od roku 2001 byl ředitelem Odboru marketingu a vývoje produktů. V roce 2006 byl jmenován náměstkem generálního ředitele a členem představenstva se zodpovědností za pojištění vozidel, marketing, vývoj produktů, spolupráci s asistenčními službami a strategickou spolupráci s Finanční skupinou ČS. V roce 2008 se stal předsedou představenstva a generálním ředitelem Kooperativa pojišťovny. Od roku 2008 působil jako předseda správní rady České kanceláře pojistitelů a viceprezident České asociace pojišťoven. V roce 2013 byl zvolen prezidentem ČAP a tuto funkci zastává doposud. Martin Diviš je zároveň členem vedení koncernu Vienna Insurance Group, předsedou dozorčí rady ČPP a stojí v čele skupiny VIG ČR.

Držiteli tohoto ocenění z předešlých ročníků jsou: Luděk Menčík, Petr Pavlík, Vladimír Mráz, Marek Venuta, František Stach, Vladimír Přikryl, Konštantín Alexejenko, Jaroslav Daňhel, Václav Křivohlávek, Zdeněk Voharčík, Jakub Hradec, Jiřina Nepalová, Jiří Charypar, Vladimír Krajíček a Ivan Špirakus.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Jak přijít o peníze snadno a rychle


Již desátým rokem také v rámci ankety pokračuje hodnocení makléřů sdružených v AČPM členskými pojišťovnami ČAP pod názvem Pojišťovací makléř roku. Mezi hlavní kritéria posuzování makléřských výkonů patří například kvalita podkladů dodávaných pojišťovně, úroveň komunikace makléř – pojišťovna a makléř – klient či správa pojištění. Pojišťovacím makléřem roku 2021 se stala společnost RESPECT, jeden ze zakládajících členů AČPM. „Spolupráce pojišťoven s makléři má svou nezastupitelnou roli v rámci servisu, který společně poskytujeme klientům. Díky anketě Pojišťovna roku tak můžeme ukázat naše společné úsilí a přispět ke všeobecné kultivaci českého pojišťovnictví a dále také k posílení vnímání pojišťovnictví jako jednoho z klíčových pilířů ekonomiky,“ okomentoval výsledky v této kategorii výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Pojišťovnictví prochází náročným obdobím. „Začalo dvěma lety lockdownů a dalších bezprecedentních opatření reagujících na koronavirus, kdy pojišťovny velmi složitě hledaly adekvátní odpověď na nová rizika a požadavky klientů. Teď obor čelí dalším ještě větším výzvám v podobě přímých důsledků rusko-ukrajinské války i jejích širších dopadů na českou i světovou ekonomiku. S těmito problémy se bude celý sektor potýkat nejspíš řadu následujících let. Náročná období čekají nejen pojišťovny, ale také jejich klienty a obchodní partnery, mezi kterými patří pojišťovací zprostředkovatelé k těm nejvýznamnějším,“ uvedl Lukáš Bajgar, partner auditorské a poradenské společnosti KPMG, která anketu podporuje již od ročníku 2008.


Mohlo by vás zajímat: Zpráva o měnové politice: Jaký je aktuální výhled a jeho rizika?


Výsledky ankety Pojišťovna roku organizátoři oznámili na slavnostním galavečeru v Kongresovém centru ČNB v Praze. Ceremoniálu se zúčastnilo na dvě stě makléřů, top manažerů pojišťoven, zástupců ministerstva financí, PSP i asociací finančního trhu, vybraných mediálních partnerů a dalších významných hostů v čele s viceguvernérem ČNB Tomášem Nidetzkým, jenž celou akci zahajoval a který nad 21. ročníkem ankety převzal osobní záštitu. Galavečeru předcházelo již tradiční Makléřské odpoledne jako neformální pracovně společenské setkání členů AČPM se zástupci partnerů ankety a pracovníky úseků makléřských služeb partnerských pojišťoven.

Uspořádání ankety Pojišťovna roku 2021 podpořili tito významní partneři:

Generální partner

Partneři

Generální mediální partner

Mediální partneři


Mohlo by vás zajímat: Michaella Koller: Spotřebitelé potřebují správný druh informací


Pojišťovna roku 2021: Celkové výsledky

Pojištění průmyslu a podnikatelů

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

3

Generali Česká pojišťovna a.s.

4

ČSOB Pojišťovna, a.s., člen holdingu ČSOB

5

Colonnade Insurance S.A., organizační složka

Pojištění občanů

1

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

2

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

3

Generali Česká pojišťovna a.s.

4

Allianz pojišťovna, a.s.

5

DIRECT pojišťovna, a.s.

Autopojištění

1

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

2

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

3

Generali Česká pojišťovna a.s.

4

UNIQA pojišťovna, a.s.

5

Allianz pojišťovna, a.s.

Specializované pojištění

1

ERV Evropská pojišťovna, a.s.

2

Allianz Trade (pův. EULER HERMES SA)

3

D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočka pro ČR

4

Atradius, pobočka pro ČR

5

COFACE CZECH

Životní pojištění

1

Kooperativa pojišťovna, a.s., VIG

2

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., VIG

3

Generali Česká pojišťovna a.s.

4

Allianz pojišťovna, a.s.

5

UNIQA pojišťovna, a.s.

 

Osobnost pojistného trhu

Ing. Martin DIVIŠ, MBA

Pojišťovací makléř roku 2021

1

RESPECT, a.s.

2

OK GROUP a.s.

3

RENOMIA, a. s.

4

PETRISK INTERNATIONAL a.s.

5

INSIA a.s.

Podrobné informace o anketě, její historii i kritériích hodnocení jsou k dispozici na webových stránkách ankety. Připomínka předchozích ročníků je v podobě fotogalerie k nahlédnutí ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články