Pojišťovny pod drobnohledem: Komerční pojišťovna


			Pojišťovny pod drobnohledem: Komerční pojišťovna
15.4.2014 Pojistný trh

Komerční pojišťovna provozuje smíšenou pojišťovací činnost s velmi výrazným zaměřením na životní pojištění (ŽP), když jeho podíl přesahuje 97 %. Je členem finanční skupiny Komerční banky (Societe Generale Group) a patří mezi naše nejvýznamnější bankopojišťovny. Po velmi výrazném růstu v průběhu roku 2010, kdy dosáhla nejvyššího podílu na trhu – 6,4 % (nejnižší podíl od roku 2005 měla v roce 2008 – 1,6 %), začala její pozice kolísat v souvislosti s nepravidelnostmi v dosaženém objemu jednorázově placeného pojistného, na které se zaměřuje nejvíce na celém trhu. Tyto výkyvy však nebyly nikdy tak výrazné, aby Komerční pojišťovna vypadla z TOP10. V roce 2013 se pak dostala dokonce i do TOP6.

 

Výkony Komerční pojišťovny v průběhu roku zpravidla velmi kolísají, což je dáno právě zaměřením na jednorázově placené ŽP. V roce 2013 však dosáhla srovnatelných výsledků v celém průběhu roku.  

 

V neživotním pojištění (NŽP) je pozice pojišťovny výrazně slabší, jak uvádí předcházející tabulka. Zajímavostí je snad jen to, že více než polovinu pojistného získává Komerční pojišťovna v 1. čtvrtletí.

V životním pojištění (ŽP) je naopak postavení Komerční pojišťovny velmi významné. Již bylo uvedeno, že se na našem trhu nejvíce orientuje na jednorázově placené produkty a je v této oblasti momentálně „jedničkou“ trhu. Za rok 2013 dosahuje podíl tohoto pojistného téměř 90%. V oblasti běžně placeného je její postavení horší (1,9% tržní podíl a 13. místo).

 

Již v 1. čtvrtletí nabídla Komerční pojišťovna ve spolupráci s Komerční bankou možnost investovat v rámci produktu Vital Invest do zajištěných fondů Certus a Certus 2. První z nich garantoval 100% návratnost vložených prostředků při zhodnocení až 5% ročně, u druhého bylo možno dosáhnout zhodnocení až 9,3% ročně při 90% garanci návratnosti. Podpořila také prodej svých produktů Vital Invest, Vital Premium a Brouček časově omezenou slevou na nákladech (do konce roku 2013). Modifikovanou slevu na stejné produkty pak nabídla i pro rok 2014. V souvislosti s penzijní reformou představila i Komerční pojišťovna pojištění schopnosti spořit pod názvem Pojištění penze.

Kateřina Lhotská, expert pro pojišťovací sektor EY

Zdroj: Kateřina Lhotská

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články