Požáry v Kalifornii vyjdou na téměř 5 miliard dolarů


			Požáry v Kalifornii vyjdou na téměř 5 miliard dolarů

V době, kdy obyvatelé severní Kalifornie začínají počítat a odstraňovat škody způsobené dlouho trvajícími požáry, které zdevastovaly celou oblast, vydala společnost Moody´s zprávu, že pojištěné škody budou patřit mezi nejvyšší v historii. Měly by dosáhnout více než 4,6 mld. USD.

Výše uvedený odhad škod vychází z údajů Kalifornského ministerstva pro prevenci lesů a požárů (the California Department of Forestry and Fire Protection). To odhaduje, že bylo zničeno 5 700 staveb s průměrnou hodnotou 802 000 USD na jednu stavbu.

Ničivé požáry začaly dne 8. října 2017 a rychle se rozšířily z důvodu silného větru, nízké vlhkosti vzduchu, sucha a vysokých teplot. Doposud jsou tyto požáry odpovědné za smrt 42 osob a zničení 5 700 domů a podnikatelských objektů. Podle údajů ke dni 14. října 2017 byla vypálena plocha v rozsahu více než 221 000 akrů. 


Mohlo by vás zajímat: Slovenské MF: Odměny zprostředkovatelů se změní


Tyto ničivé požáry nastaly po sezóně devastujících hurikánů a jiných přírodních katastrof, které způsobily ve třetím čtvrtletí 2017 opravdu vysoké škody. Pokud jde o samotné požáry, firma RMS, která zpracovává katastrofické modely, předběžně odhaduje pojištěné škody na 3 až 6 mld. USD. RMS přitom připouští značné nejistoty, co se týče nároků z pojištění pro případ přerušení provozu, například ohledně vinařských podniků v údolích Napa a Sonoma, která byla nejtvrději zasažena.

Moody´s ve své zprávě též zmiňuje, že většina škod postihla vlastníky domů a podnikatelských objektů. Uznává současně  potenciální dopady na další oblasti podnikání, což se týká například fyzického poškození automobilů a vnitrozemské vodní dopravy. Pojištěné škody budou pravděpodobně nejvyšší u těch pojistitelů, kteří mají vysokou expozici (vystavení rizikům) právě v severní Kalifornii.


Mohlo by vás zajímat: Insurance Europe: Klíčový formulář k GDPR publikován


I když největší obavy má Moody´s ohledně nároků z pojištění pro případ přerušení provozu, upozorňuje ve své zprávě rovněž na možné negativní dopady na pojistitele z titulu krytí dodatečných životních nákladů v důsledku evakuace desítek tisíc obyvatel. Tyto náklady mohou být hrazeny až do výše 30 % hodnoty obydlí a to pouze tehdy, jestliže majetek je poškozen, nebo byla vyhlášena povinná evakuace. 

Ve zprávě Moody´s se konstatuje, že letošní rok by mohl být rekordním rokem z hlediska požárů. Po celou uplynulou dekádu se projevoval zhoršující se trend. V celých USA byla požáry v roce 2017 spálena plocha o rozsahu 8,5 milionů akrů. 

Příslušné studie prý dokazují, že riziko požárů se v západní části USA v posledních letech zvýšilo. V tomto směru hrají významnou roli sušší lesy, delší období, kdy hrozí požáry, a vyšší teploty. Tyto skutečnosti pravděpodobně přimějí pojistitele provozující pojištění domů a podnikatelských objektů k přijetí opatření ke snížení rizika plynoucího z ničivých požárů. K takovým opatřením může patřit snížení počtu pojistných smluv v dotčených regionech, nákup dodatečného zajištění nebo zvýšení pojistného.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články