Pozor změna: U zkoušek z pojištění čekejte nové otázky. Dávají smysl?


			Pozor změna: U zkoušek z pojištění čekejte nové otázky. Dávají smysl?
9.9.2020 Pojistný trh

Pokud se chystáte na oborovou zkoušku z pojištění, dejte si pozor, z čeho se připravujete. ČNB vydala nové (opravené) verze učebních souborů. Co se mění?

Minulý měsíc, konkrétně 13. srpna, Česká národní banka vydala aktualizované verze otázek a odpovědí k oborové zkoušce z pojištění. Na stránkách ČNB nejsou žádné informace o tom, co se změnilo, a tak běžnému uživatelovi zůstává jako jediná možnost porovnávat staré soubory 2 000 otázek s novými. Pouze na stránkách Akademie ČAP se objevil soubor, který obsahuje vyznačené změny v původní a nové verzi otázek (ke stažení ZDE).


Mohlo by vás zajímat: Novinky v právní úpravě ochrany spotřebitele


Akreditované osoby mají za povinnost změny zapracovat do testů do 1 měsíce. Pokud tedy půjdete v září na zkoušku, počítejte s tím, že už na vás budou čekat nové verze otázek. Co se tedy mění? Původní tři otázky byly nahrazeny třemi novými. Například je třeba vědět, že pojištění proti krupobití je nejstarším typem zemědělského pojištění a pojištění úrody plodin představuje nejkomplexnější krytí rizik. Ponechme smysluplnost těchto otázek pro praxi stranou, nicméně se zdá, že si autor otázek někdy ke své tvůrčí činnosti musel otevřít láhev vína.

Ukázka odstraněné a nové otázky

Odstraněná:
Zemědělské pojištění plodin nelze standardně sjednat na pojistné nebezpečí:

 1. Krupobití
 2. Požár
 3. Sucho
 4. Pokles cen komodit

Nová:
Pojištění proti krupobití:

 1. Je nejstarším typem zemědělského pojištění
 2. Jeho výhodou je, že pokrývá většinu rizik, které ohrožují výsledky rostlinné výroby.
 3. V současné době již není tato podoba pojištění nikde využívána.
 4. Jeho nevýhodou je snadná zaměnitelnost poškození kroupami s jiným typem poškození rostlin.

Mohlo by vás zajímat: Když ekonomové nevidí pro stromy les


Dále se měnily stovky položek, nicméně nějaká relevantní změna nastala u 134 otázek. Ale i u těchto změn, jsou některé změny pouze gramatického charakteru a slovosledu, popřípadě opravou zjevných chyb (například v jedné případové studii se postupně z pana Svobody stal pan Novák). Najdeme zde i některé zvláštnosti, například:

 • zůstaly stejné odpovědi, pouze se změnilo jejich pořadí,
 • změnil pouze zdroj literatury jako zdůvodnění správné odpovědi,
 • změnila se jedna z chybných odpovědí.   

Nicméně v aktualizovaném souboru najdeme i opravu chybných zadání, a to zejména u případových studií. Opraveny byly některé špatné výpočty u karenční lhůty, výpočty délky pracovní neschopnosti, některé úpravy u výpočtu podpojištění, u progresivního plnění v úrazovém pojištění apod. Zůstávají však některé otázky, které stále vyvolávají různé výklady. Je tak docela možné, že tato aktualizace otázek nebyla letos ještě poslední. Bylo by to ostatně i žádoucí, aby si zkouška zachovala svůj důstojný charakter a nebyla předmětem více či méně oprávněných posměšků.


Mohlo by vás zajímat: Nejčastější nedorozumění v oblasti zpracování biometrických údajů


Ukázka opravené odpovědi

V rámci skupinového životního pojištění, které sjednal zaměstnavatel, je Marek pojištěn i pro případ pracovní neschopnosti od 15. dne ve výši 300 Kč/den. Marek měl úraz, se kterým byl v pracovní neschopnosti 34 dnů. Jaká bude výše pojistného plnění?

Původní odpovědi:

 1. 4 500 Kč
 2. 3 300 Kč
 3. 5 700 Kč
 4. 10 200 Kč

Nové odpovědi:

 1. 3 300 Kč
 2. 4 500 Kč
 3. 6 000 Kč
 4. 3 500 Kč

Mohlo by vás zajímat: Hrozí omezení nabídky udržitelných finančních produktů?


Dodejme, že v nových otázkách došlo i na důležitou aktualizaci na současný stav. Například zelenou kartu lze dnes vytisknout nejen na zeleném, ale i bílém podkladu. Je jistě dobře, že i takové věci jsou ve zkoušce již opraveny. Otázkou však je, zda se neměly aktualizovat hned, jak ke změně došlo.

Dušan Šídlo
Pojistný analytik Broker Trust

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

zkoušky

Hook,  21. 9. 2020

zkoušky vymysleli teoretici experti jako pan Šídlo a spol. Experti, kterým se zasněním zamlží zrak při pomyšlení jaké blaho těmito zkouškami způsobili národu a jak se aspoň o pět levelů zvedne úroveň ochrany spotřebitele. Experti, kteří se přiživili na polívčičce v byznysu, který dá nejvíce napapat pojišťovnám a funguje stylem "kapři si svůj rybník nevypustí". Experti, kteří kašlou na to, aby řešili proč pojišťovny pořád preferují  IŽP, experti, kteří netlačí na stát, aby on především byl vůči svým obyvatelům transparentnější a neoblboval je s investičními fondy jako že to je "doplňkové penzijní spoření"... Když by poradce v mé pidiporadenské firmičce použil formulace že klientovi bude cíleně tvořit rezervu v rámci IŽP, tak letí...Stát a pánové Šídlové a spol se v tom ale nimrají a mohl mě fakt vzít čert, když jsem v případových studiích našel zadání, že pan XY chce tvořit rezervu a proto mu poradce nabízí IŽP...
Zbytečné chytáky, nejasné formulace, chyby, nadbytečná buzerace. Děkuje…

Njn

Nixs,  15. 9. 2020

ještě že už to mám za sebou... zkoumat a hlídat si z čeho se mám vlastně učit kdyby mi v průběhu přípravy změnily otázky, to už bych byl opravdu velmi nadšený... tak hodně štěstí ostatním, snad zas máme na nějaký ten rok pokoj, než se vymyslí zase něco dalšího :) A nezapomeňte, pan Bohatý je  13,31, což je mnohem jednodušší si zapamatovat, než se k tomu dopočítat... teda pokud mu to poslední aktualizací nezměnili :D

Tupé bezúčelné biflování

Petr Skála,  15. 9. 2020

Produkty i legislativa se v pojišťovnictví mění tak rychle, že neexistuje člověk, který by nehledal odpovědi na otázky svých klientů v příslušných materiálech. Zkoušky bez možnosti pracovat při ní s odbornými materiály a bez možnosti si dohledávat informace jsou jen šikanou a zjevnou snahou vyházet co nejvíce zkoušených. Neodpovídají 21.století ani moderní práci zprostředkovatele. Například vypočítávání pojistného na kalkulačce !!! A představa, že kus papíru udělá člověka odbornějším a lepším je hloupá, směšná a více vypovídá o těch, co tento systém zavedli.

Pozor změna: U zkoušek z pojištění čekejte nové otázky. Dávají smysl?

Petra Bártová,  17. 9. 2020

Naprosto souhlasím s tímto názorem. Nebrala se na vědomí ani praxe, ani VŠ. Učit se nazpaměť záměrně záporně kladené otázky s úmyslem někoho nachytat je opravdu nedůstojné.

Kvalita versus kvantita

Hana Č.,  15. 9. 2020

Opravdu jsem konsternována. Takže testy pro povinné absolvování odborné zkoušky pro  pojišťování obsahují chyby a chytáky z pera tvůrců ČNB a MF.

RSS

Související články