U zkoušek z pojištění lze očekávat úspěšnost 60 až 70 %


			U zkoušek z pojištění lze očekávat úspěšnost 60 až 70 %
14.1.2020 Pojistný trh

V tomto roce čeká pracovníky z oblasti pojištění vykonání zkoušky odborné způsobilosti. Ty se skládají u akreditovaných osob. Přinášíme první zajímavé výstupy.   

Protože máme za sebou rok 2019, oslovili jsme akreditované osoby s následujícími otázkami:

  • Jaký byl v loňském roce celkový počet vykonaných zkoušek (vydaných testů) z pojištění?
  • Jaké bylo rozdělení počtu zkoušek podle jednotlivých typů zkoušek?
  • Počet úspěšně vykonaných zkoušek (úspěšnost) za rok 2019.

U některých akreditovaných osob nedošlo v loňském roce k realizaci žádných zkoušek. Relevantní údaje nám poslaly Česká asociace pojišťoven (ČAP), Česká bankovní asociace (ČBA), VECTOR Certifikace, EFPA. Tyto akreditované osoby mají akreditaci i z jiných oblastí finančního trhu a působí již dlouhodobě. Výjimkou je Česká asociace pojišťoven, která je v této oblasti nováčkem a která se specializuje jen na pojištění. Pro zkoušky má zpřístupněný portál Akademie ČAP a její služby využívá více pojišťoven.


Mohlo by vás zajímat: YOUPLUS koupila portfolio pojistných smluv pojišťoven Basler  


Je možné předpokládat, že tyto 4 akreditované osob vykonaly většinu zkoušek. Přesná statistická data za rok 2019 pravděpodobně budou časem dostupné na stránkách ČNB, tak jako to bylo v případě 3Q 2019. Na údaje se podívejte ZDE.

Ostatní akreditované osoby nám nedodali údaje, resp. odpověděli:

  • že nevykonali žádné zkoušky
  • že jich bylo velmi málo, v řádu jednotek či bez udání přesných čísel,
  • anebo nám odmítli poskytnout údaje se zdůvodněním, že jde o jejich interní údaje.

Dostupné údaje uvádíme v následující tabulce*:

Zkoušky

* Společnost E.G.I. - Education Grow Insurance doplnila tabulku o tato data:  Ve IV. kvartálu 2019 byly vygenerovány 4 zkouškové testy, 3 krát zkouška V a 1 krát zkouška IX. Všechny testy byly splněny. Jeden test, zkouška V, byl splněn v rekordním čase za 22 minut na 96%.

Je třeba zdůraznit, že úspěšnosti u jednotlivých akreditovaných osob považujeme za pouze informační údaj, v žádném případě nejde o úspěšnost akreditované osoby jako takové, ale osob, které u ní zkoušky vykonávají. Je vidět, že u ČBA a VECTOR Certifikace je úspěšnost účastníků poměrně vysoká, ale je potřebné poznamenat, že vykonali menší počet zkoušek. Je pravděpodobné, že úspěšnost se přibývajícím počtem zkoušek bude snižovat někde k 60 % - 70 %, obdobně jako u ostatních zkoušek.

Certifikací však zatím proběhlo velmi málo, největší nával tedy bude v tomto roce. Upozornit je potřeba, že poslední datum je 1. 12. 2020. A ne každý složí zkoušku hned na první termín. Rovněž je vidět, že není rovnoměrný zájem o všechny zkoušky, např. o zkouškou „VI. Životní pojištění a pojištění motorových vozidel (I. + II.)“ měla v loňském roce zájem jen jedna osoba. Více jak polovinu zkoušek tvořila „IX. Souhrnná zkouška na pojištění“, která zahrnuje i pojištění velkých pojistných rizik.


Mohlo by vás zajímat: Glosa: Jaká je budoucnost multilevel marketingu?


Děkujeme akreditovaným osobám za poskytnuté informace. Hlubší závěry o certifikacích na pojištění učiníme v průběhu letošního roku. V jednom z následujících článků se napčíklad podíváme na otázky, které činí účastníkům největší obtíže. Zhodnotíme i webové stránky akreditovaných osob a možnosti, které poskytují pro přípravu na úspěšné zvládnutí zkoušky.

Dušan Šídlo
analytik společnosti Broker Trust

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články