Postřehy Evy Gmentové: Listopad ve znamení zkoušek odborné způsobilosti


			Postřehy Evy Gmentové: Listopad ve znamení zkoušek odborné způsobilosti
28.11.2019 Spektrum

Ve většině jazyků jsou pojmenování měsíců v roce stejná nebo podobná, ale čeština to má jinak. V našem rodném jazyce jsou jména měsíců více či méně poetická. Leden nám evokuje led na rybnících, řekách a oknech. Březen mladé březové větvičky, které se zazelenají v jarním slunci. Květen zase spousty květů v zahradách, na loukách a na stromech. Červen a červenec plody jahod, třešní a rybízu. Srpen zase žence se srpy a kosami na polích. Jelení říje dala jméno říjnu a padající listí listopadu. A právě u listopadu se chci zastavit.

Mnozí z nás celý život přemýšlí, proč naši předci pojmenovali tento měsíc listopad, když listí opadalo už v říjnu a v listopadu nebylo na větvích ani lístečku. Letošní listopad je jiný. Teplý říjen způsobil, že letošní listopad je skutečným listopadem. Ještě na svatého Martina byly olistěné třešně, buky, duby i břízy. Modříny dostaly teprve nyní zlatou barvu indiánského léta a les se skví mnoha odstíny žluté, zlaté, červené a hnědé. Listí sice začalo padat už v říjnu, ale letošní listopad dostojí svému jménu, protože teprve teď pokryje listí zem barevnou peřinou.


Mohlo by vás zajímat: Naděje dožití se zlepšila ve všech 77 okresech


Naši předci pojmenovali měsíce poeticky a příznačně. Pojmenovali je podle toho, co v našich krajích příroda právě ukazovala. A nutno říci, že se moc nemýlili. Občas se sice zdálo anebo zdá, že se některý měsíc zpozdil nebo předešel, ale jaro, léto, podzim i zima vždycky nakonec přišly, jen někdy rychleji, či pomaleji. Dnes každý tvrdí, že je to globálním oteplováním a působením člověka na přírodu. Něco pravdy na tom určitě bude.

Ale jak vysvětlíte, že naši předci nazvali listopad listopadem, přestože i v dávných dobách padalo listí v září a říjnu? Milovníci historie a architektury vědí své. Hrady a zámky, které si naši předci stavěli, totiž ukazují na něco jiného. Otevřené arkády, oranžerie, nekryté terasy, malé krby a především letní sídla jsou nezvratným důkazem o tom, že minimálně ve středověku bylo na našem území mnohem tepleji než dnes, a to i v zimě. Pojmenování měsíců jen dokládá to, že v naší kotlině bylo tepleji, než jak to zná naše generace a generace našich rodičů a prarodičů.


Mohlo by vás zajímat: Česká národní banka reaguje na ZDPZ: Likvidace pojistných událostí, střet zájmů


Ale zpět ke krásnému letošnímu listopadu. K barevným stromům, lesům, kopcům a krajině, která láká k procházkám a k brouzdání se listím. Jeden nemilý punc tento listopad přece jen má: přesně za rok skončí přechodné období pro všechny, kdo chtějí dál pracovat v pojišťovnictví, kdo chtějí dál distribuovat pojištění. Krásný letošní listopad je začátek nemilosrdného roku, kdy všichni musí složit zkoušky odborné způsobilosti.

Tak trochu ty zkoušky připomínají zkoušky z dospělosti. Zvládnu je - můžu dál dělat práci, kterou dělám. Nezvládnu - co pak dál? Jsou však mezi námi i tací, kteří si už dnes říkají „nezvládnu“, aniž by se pokusili. A dokonce jsou tací, kteří si říkají „nechci zvládnout, nechci se pokoušet“. Určitě mají právo volby, a právě kvůli tomu mi tyhle zkoušky evokují zkoušky z dospělosti. Jsme natolik dospělí, že si umíme přiznat pravdu a vzdáme se bez boje, anebo jsme dospělí a zkusíme tu bitvu vybojovat? Nelze posoudit, kdo je dospělejší - zda ten, kdo bojuje, nebo ten, kdo bez boje odejde. Obojí má své, obojí má důvod. Záleží jen na úhlu pohledu toho, kdo se dívá. Ať už se rozhodnete pro cokoli, rozhodujte se srdcem. Jen to vám pomůže vybojovat bitvu sami v sobě a zkoušku z dospělosti zvládnout.

Ing. Eva Gmentová, LL.M.
Specialista na vzdělávání v oblasti korporátního pojištění
Zakladatelka E.G.I. Education Grow Insurance

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články