Glosa Miroslava Škváry: První certifikáty na pojištění mají své majitele


			Glosa Miroslava Škváry: První certifikáty na pojištění mají své majitele
16.9.2019 Spektrum

Druhý letošní zářijový týden byl startem certifikací pojistných produktů, které vyplývají ze zákona č. 170/2018 Sb. o distribuci pojištění a zajištění. I když běží dvouleté přechodné období, již 11. září 2019 využili tři účastníci multi termínu Vectoru k certifikaci náročné souhrnné zkoušky pod označením POJ – ABC (Pro vysvětlení - tato zkouška zahrnuje všechny odborné zkoušky v sektoru pojištění. Odborná zkouška jak pro distribuci pojištění velkých pojistných rizik, tak pro distribuci životního pojištění, podle § 8 odst. 6 vyhlášky.) Jedná se o zkoušku v dálce 180 minut, což samo svědčí o rozsahu.

Když se na zkoušku podíváme podrobněji, najdeme zde 80 otázek v teoretické části (z toho 60 je s jednou správnou odpovědí ze 4 možností a 20 otázek umožňuje jednu až čtyři správné odpovědi – ty jsou za 2 body) a 20 otázek v praktické části. V rámci celkového hodnocení zkoušky, musí mít uchazeč minimálně 75 % úspěšnost a teoretickou a praktickou část vykonat na minimálních 60 % každou, aby se stal držitelem Osvědčení o úspěšném vykonání certifikační zkoušky.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Další díl důchodové frašky


Je krátce po poledni a v Kulturním domě Ládví v Praze, v těsné blízkosti stanice metra, začíná registrace účastníků. V rámci středečního multi termínu se sešli účastníci z penzijních společností, poradci, kteří se specializují na úvěrové produkty a velkou část tvoří také zprostředkovatelé investičních produktů. Pouze 3 odvážlivci jsou z oblasti pojištění. Každý, ze skoro devadesáti účastníků, má svoje konkrétní místo v sále, svůj písemný test, který generuje generátor náhodného výběr a také svůj čas zkoušky, vyplývající ze zákona.

Předsedkyně zkušební komise seznámí v úvodu s pravidly zkoušky, které schválila ČNB. Rozbíhá se časomíra, účastníci se pouští do zkoušky. Ale vraťme se ještě k té výše uvedené trojici, která skládá zkoušku na pojištění.

Charakterizoval bych ji takto:

  • Každý z nich pracuje v jiné významné brokerské společnosti a nejsou to zaměstnanci pojišťovny. Všichni pracují jako OSVČ.
  • Jsou to dva muži a jedna žena.
  • Všichni tři mají vysokoškolské vzdělání.
  • Pojišťování se věnují od 5 až po 20 let.
  • Specializují se na finanční poradenství, takže již byli v minulosti účastníky certifikační zkoušky
  • Využili, kromě svých životních zkušeností s uzavíráním pojistných smluv, také online přípravného kurzu Vectoru.
  • V rámci přípravy se jednalo o úspěšnost v rozmezí 83 až 87 %.
  • Děkujeme jim za zpětnou vazbu a upozornění na chyby v otázkách.

Výsledkem jejich přípravy byl skvělý výsledek u certifikační zkoušky, a to 97 %, 93 % a 83 % v rámci celkového hodnocení. Pokud porovnáváme výsledná procenta v rámci přípravy, tak jejich výsledek u zkoušky byl lepší. Všichni odevzdali test před vypršením zákonného časového limitu (180 minut). Velice rád jsem jim ihned po zkoušce osobně pogratulovat v roli administrátora a předávajícího Osvědčení.


Mohlo by vás zajímat: Poradci sjednali ve 2Q 2019 produkty v celkové hodnotě přes 17 miliard Kč


Samozřejmě, že každý z účastníků má vždy svůj styl výuky. Někdo využívá mobilu, či tabletu, někdo preferuje klid u PC. Ale často potkávám i poradce, kteří mají po ruce vše vytištěno a podtrháno barevnými fixy, jako když se ve známém seriálu Básníci chystali studenti na zkoušku z anatomie (bylo podtrháno všechno).

Někomu při přípravě pomáhá fotografická paměť, někdo má návyky z vysoké školy, někdo potřebuje dostatek času na přípravu, aby si byl jist a pak teprve přijde. Ale často se setkám i s účastníky, kterým se zkouška nepodařila a řeknou mi …“Zkouška je od slova zkusit a dva večery je opravdu málo. Přijdu znovu a důkladně se připravím“.

Myslím si, že je vždy fajn se učit od těch nejlepších, tak jsem po zkoušce využil možnosti, zeptat se úspěšného poradce. Položil jsem mu pět otázek, které mohou zajímat těch cca 100 000 osob, které mají zkoušku na pojistné produkty ještě před sebou.


Mohlo by vás zajímat: Talanx navýšil pojistné o 11,2 % a Ping An čistý zisk o 68,1 %


Jak dlouho jste se připravoval? 

Učil jsem se bez dvou dnů cca tři týdny. Každý den, kde to jen šlo. Měl jsem vše staženo i v mobilu, abych využil volné chvilky například přejezdem MHD a v metru, cestou z Prahy do domovské Jihlavy a zpět, na nedělní návštěvě u známých. Někdy to bylo 2 hodiny denně, poslední dny před zkouškou i 7. Zároveň jsem se věnoval i práci samozřejmě a spánku.

Jak dlouho se věnujete pojištění – roky?  

Živnostenské oprávnění jsem si zakládal v říjnu 2011. Ovšem naplno jsem se tomuto oboru začal věnovat na jaře 2014, takže něco přes 5 let.

Co vám při přípravě na zkoušku připadalo z otázek nejtěžší a proč?  

Všeobecně názvy všech zákonů, směrnic a nařízení. Z praxe ty názvy zákonů víceméně znám, ale abych věděl číslo paragrafu, to ne. Na druhou stranu jich není zase tolik, takže se to dá zapamatovat aspoň z části. Nejtěžší mi přišla velká pojistná rizika, protože jsem se s tím nikdy v praxi nesetkal. Pojmy jako integrální frančíza, úmluva CMR, 8,33 zúčtovacích jednotek a spoustu dalšího. Ale po pochopení látky jsem zjistil, že to těžké není. 

Je něco, co vám pomohlo?  

Jednoznačně silná vůle a motivace, že to jednou musí skončit. Přirovnal bych to k těžké zkoušce na VŠ. 

Co byste doporučil kolegům, kteří se na zkoušku teprve chystají.  

Nepodcenit čas. Dát si dostatek času na přípravu. Učit se raději průběžně a pomalu, než to nahrnout do hlavy během pár dní. 

Ing. Miroslav Škvára, MBA
Vedoucí obchodního oddělení
VECTOR Certifikace s.r.o

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články