Nové odborné zkoušky mají zelenou! ČAP a EFPA dokončily databázi otázek


			Nové odborné zkoušky mají zelenou! ČAP a EFPA dokončily databázi otázek
14.8.2019 Pojistný trh

Česká národní banka 13. srpna 2019 oficiálně převzala databázi otázek, která bude již od tohoto roku závazně používána pro odborné zkoušky podle zákona o distribuci pojištění a zajištění. Odborné zkoušky budou nově skládat všichni pracovníci pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů, kteří se podílí na distribuci pojištění. Nová povinnost se může týkat až 100 000 osob, které na trhu aktuálně působí a jsou zapsány v registru ČNB.

Pro celý trh i pro nás jako asociaci je důležité především to, že zkoušky přinesou zvýšení odbornosti zprostředkovatelů. I proto jsme se do výběrového řízení přihlásili a následně otázky vytvořili,“ a dále dodává: „Jsem přesvědčený, že je přezkoušení zásadní pro kvalitu trhu. Na otázkách pro odborné zkoušky jsme pracovali ve spolupráci s celým pojišťovnickým sektorem a jeho odborníky, velmi si také vážíme spolupráce s Českou národní bankou a Ministerstvem financí," řekl Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Zkoušky dle zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění jsou k nalezení ZDE.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Jak získat punc exota?


Zpracovaná databáze je výsledkem projektu, jehož zadavatelem je Česká národní banka. Vítězem zakázky se v říjnu loňského roku stalo konsorcium České asociace pojišťoven a Evropské asociace finančního plánování ČR. Spojením odborníků na trh pojištění a vzdělávání byl realizován dosud největší projekt tohoto druhu v ČR, což dokumentují následující údaje:

 • 1500 vytvořených otázek v 6 tematických oblastech
 • 100 případových studií
 • Délka trvání projektu: 8 měsíců
 • Přes 70 členů týmu ČAP-EFPA
 • 271 pozvaných testerů a oponentů napříč trhem

Databáze má sloužit trhu 

„Naším cílem bylo vytvořit takovou databázi otázek, která bude odpovídat přísnému a detailnímu zadání ČNB, a současně bude využitelná jako dobrý zdroj informací a znalostí pro uchazeče. Věříme, že úspěšný absolvent využije získané znalosti i v praxi, zejména díky využití prakticky orientovaných případových studií, uvádí Petr Volek, vedoucí projektu a člen Rady EFPA ČR.  


Mohlo by vás zajímat: Vývoj počtu poradců ve 2Q 2019


Otevřená tvorba

Tvůrci přizvali k oponentuře vznikajících otázek také široký okruh odborné veřejnosti. Přizvány byly všechny členské společnosti profesních asociací ČAP, EFPA, AČPM, ČASF, ČLFA, ČBA a dalších.  Pozvaní zájemci z pojišťoven i distribučních společností měli možnost připomínkovat vznikající databázi dvěma způsoby:

 • vyzkoušet si test na pilotním testování v kongresovém sále ČNB, které se konalo v březnu 2019,
 • vznášet připomínky k otázkám i studiím ve speciální online aplikaci EFPA, čehož využilo 188 osob z několika desítek společností napříč trhem.

Databázi otázek nyní bude spravovat Česká národní banka ve spolupráci s odborníky z ČAP a EFPA. První uchazeči budou skládat zkoušky u akreditovaných osob již od září 2019. Všichni pracovníci pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů pak musí odbornou zkoušku složit nejpozději do konce listopadu 2020.  


Mohlo by vás zajímat: Nařízení PEPP zveřejněno. Co čeká klienty?


Česká asociace pojišťoven také připravila nový portál Akademie ČAP, na kterém jsou k dohledání všechny potřebné informace ke zkouškám, včetně možnosti registrace. Nabízí také možnost propojení na HR systémy společností a umožňuje administrátorský přístup pro firmy, s možností vlastních nastavení procesů zkoušek a vzdělávání. V rámci E-learningu jsou nabízeny všechny studijní materiály, k dispozici jsou vlastní e-learning pro každý typ zkoušky a zkouškový test pro všechny typy zkoušek, a to zcela zdarma. Jeho součástí je také vysvětlení pro všechny otázky (proč jsou dané odpovědi správné). Přístup do e-learningu je dostupný na PC, tabletu a chytrém telefonu.

Od září bude zveřejněna také mobilní aplikace Akademie ČAP, která bude dostupná pro Android i iOS a která bude fungovat i off-line a pro účastníky zkoušky je zdarma. Aplikace nabízí možnost individuálního nastavení studijního plánu dle termínu zkoušky a klade důraz na otázky s největší pravděpodobností výskytu v testu. Otázky jsou zde kategorizovány podle obtížnosti (dle výsledků všech studujících). V neposlední řadě pak systém umožňuje synchronizaci studia mobilní aplikace s webovým portálem.

Akademie ČAP nabízí tyto typy odborných zkoušek:

 • Životní pojištění
 • Pojištění motorových vozidel
 • Neživotní občanské pojištění
 • Neživotní pojištění podnikatelů
 • Pojištění velkých pojistných rizik

Akademie ČAP nabízí také kombinované typy zkoušek:

 • Životní pojištění a pojištění motorových vozidel
 • Životní pojištění a neživotní občanské pojištění
 • Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů
 • Souhrnná zkouška na pojištění

Více informací ZDE.

Zdroj: Česká asociace pojišťoven Evropská asociace finančního plánování

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články