ČAP představuje: První kalkulačka nákladové složky IŽP


			ČAP představuje: První kalkulačka nákladové složky IŽP
18.7.2019 Spektrum

Česká asociace pojišťoven vytvořila a umístila na své webové stránky první kalkulačku čistě nákladové složky všech produktů investičního životního pojištění na českém trhu.

Kalkulačka pro klienty spočítá celkovou nákladovost investiční části v procentech za celou dobu platnosti smlouvy v závislosti na měsíčním pojistném a době trvání pojištění.

Výpočet vychází z aktuální situace k datu sjednání pojistné smlouvy a jsou v něm zahrnuty i bonusy, které mají dopad na nákladovost investiční části, pokud na ně má klient nárok vyplývající z pojistné smlouvy.

„Cílem zavedení kalkulačky nákladové složky investiční části investičního životního pojištění je podpora srovnatelnosti a transparentnosti tohoto produktu,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.


Mohlo by vás zajímat: Výroční zpráva IE: Nefunkční regulace nabývá na síle. Co bude dál?


Do projektu se zapojila většina členských pojišťoven, které mají investiční životní pojištění ve svém portfoliu produktů.

 „Naším záměrem je zlepšit orientaci klientů z pohledu nákladovosti investiční složky, která je zde důležitá. Kalkulačka má také sloužit pojišťovacím poradcům při doporučování vhodných produktů klientům a podpořit tak zdravou konkurenceschopnost trhu. Věřím, že transparentní veřejné srovnání bude posilovat konkurenční prostředí v tomto produktu. Do projektu se zapojila většina členských pojišťoven, které mají investiční životní pojištění ve svém portfoliu produktů,“ dodal Jan Matoušek.


Mohlo by vás zajímat: Co spojuje digitalizaci a výši pojistného?


Kalkulačka počítá: 

  • Celkovou nákladovost investiční části za celou dobu platnosti smlouvy v závislosti na měsíčním pojistném a době trvání pojištění. Nákladovost je uváděna v procentech.Příklad: hodnota 11 % a celkové zaplacené pojistné 360 000 znamená, že na poplatky je použito 11 % * 360 000 = 39 600 Kč.
  • Nákladovost vychází z aktuální situace k datu sjednání pojistné smlouvy a v průběhu trvání pojistné smlouvy může měnit.
  • Bonusy, mající dopad na nákladovost investiční části IŽP jsou zahrnuty, pokud nárok na ně vyplývá z výslovného ujednání pojistné smlouvy (např. bonus za  trvání pojistné smlouvy).

Kalkulačka nezohledňuje: 

  • Poplatky spojené s rizikovou částí produktu, protože mohou být jiné pro každého klienta a liší se dle nastavené pojistné ochrany.
  • Nákladovost investičních fondů. Liší se dle fondu a je k dispozici na stránkách jednotlivých pojišťoven (odkazy uvedeny v kalkulačce).
  • Bonusy spojené s výsledky rizikové složky (např. bezeškodní průběh), ani jiné poplatky (např. sjednané smluvní pokuty).

Kalkulačka je k dispozici na webových stránkách České asociace pojišťoven ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Kde je Ergo?

Mára ,  19. 7. 2019

Ergo, člen ČAP, není v kalkulačce. Ne ze by jeho produkt byl něčím nadprůměrný, ale ... vlastne jediná nadprůměrná hodnota jsou pravě ty poplatky. Tím, ze se bude vyhýbat srovnání, svou reputaci jen zhoršuje.

Související články