PwC: Blockchain nemá zatím v německých pojišťovnách prioritu


			PwC: Blockchain nemá zatím v německých pojišťovnách prioritu

Blockchain je v současné době široce skloňovaný výraz. Nezdá se ale, že by s jeho praktickým využitím společnosti v německých finančních službách příliš spěchaly. Podle letní ankety uskutečněné poradenskou firmou PricewaterhouseCoopers (PwC) není doposud asi u 68 % dotázaných subjektů „součástí strategického plánování“.

Podle výstupů jen 2 % dotázaných společností chtějí být „první na trhu, kdo zavede technologie blockchainu produktivně do provozu“. Dalších 14 % se vyjadřuje o něco opatrněji, ale stále agilně: hodlají být mezi prvními, kdo blockchain v praxi využijí. Nicméně velká většina z 300 dotázaných bank, pojišťoven a investičních společností v Německu zatím s implementací této technologie nespěchá.

Téměř polovina, konkrétně 47 % respondentů, chce zavést blockchain ve stejnou dobu, jako to udělá konkurence. Dalších 27 % zúčastněných podniků chce blockchain začít využívat v praxi teprve tehdy, až bude určitý čas na trhu vyzkoušena.

Pouze 2 % respondentů vychází z předpokladu, že technologie „velmi silně“ nebo „silně“ změní obchodní model v nadcházejících 2 letech. V horizontu 5 let počítá s takovým vývojem už 19 % dotázaných, a ve dvojnásobném výhledu na 10 let počítá se zásadní obměnou 34 % zúčastněných firem. Jen 24 % respondentů si myslí, že blockchain nebude mít v dohledné době žádný vliv na obchodní model společností.


Mohlo by vás zajímat: Na horší časy je potřeba se připravovat v těch lepších


„Současně s tím sází některé společnosti ve finančním sektoru podle ankety na alternativní koncepty, doslova na techniky, které zajistí i bez blockchainu decentralizované a minimálně částečně autonomní ukládání dat,“ řekl Thomas Schönfeld, šéf technologie blockchainu ve finančních službách při PwC Německo. Zhruba každý desátý respondent (11 %) věří, že tyto „náhradní“ techniky budou mít markantní vliv na jejich obchodní modely v nadcházejících 2 letech, zatímco v horizontu 5 let to je už 17 % a v horizontu 10 let dokonce 24 %.

Každopádně platí: „U blockchainu je zjevná mezera mezi tím, jak silně se o něm veřejně mluví, a tím, jak je finanční sféra ve skutečnosti daleko s plány na jeho reálné zapojení,“ komentoval výsledky studie Thomas Schönfeld. Jisté je jen jedno: „Blockchain určitě finančnictví změní – o tom není vlastně pochyb. Od podniků to bude vyžadovat, aby postupně nastavily svůj provoz na epochu blockchainu. Kdo chce být za pět let „u toho“, musí začít bezodkladně už dnes a určit si v této souvislosti jasné cíle,“ konstatoval expert PwC Německo.

Zdroj: be.invalue.de

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články