Robert Kareš: Regulatorní lavina je imperativem dneška


			Robert Kareš: Regulatorní lavina je imperativem dneška

Jako každým rokem tak i letos přichází odborný portál oPojištění.cz s novoroční anketou, ve které se osobnosti pojistného trhu vyjadřují k vývoji pojišťovnictví. Dnes vám představíme názor předsedy představenstva Pojišťovny VZP Roberta Kareše.

Rok 2017 v České republice byl jistě ve znamení dobré kondice české ekonomiky projevující se solidním růstem HDP, nízkou nezaměstnaností, rostoucí průměrnou hrubou mzdou atd. Právě nízká nezaměstnanost způsobuje velmi konkurenční prostředí na pracovním trhu a jistě nejen každý ředitel pojišťovny se potýkal s velkou náročností sehnat kvalitní pracovníky nebo dokonce vůbec nějaké pracovníky.

Toto konkurenční prostředí samozřejmě způsobovalo i tlak na růst mezd. Jakkoliv mne momentálně výborný stav české ekonomiky těší, přebytek likvidity, úvěrová expanze, nízké úrokové sazby a vzrůstající cena některých aktiv (zejména nemovitostí) mne nutí mít se na pozoru a stále si opakovat, že konjuktura není setrvalý stav a že v budoucím období přijde ochlazení.


Mohlo by Vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Do důchodu se půjde dřív


Je to sice těžší, než když se v době stagnace nebo recese člověk těší na zlepšení, ale musí se s tím počítat, zvláště při úsilí o udržitelný rozvoj v dlouhém časovém období. Současně mne velmi těší, že v Pojišťovně VZP a předpokládám, že to na českém pojistném trhu bylo obdobné, nedošlo k žádné velké fluktuaci nebo exodu pracovníků do jiných odvětví.

V roce 2017 se českému pojistnému trhu celkem dařilo a vykazoval solidní 6% růst díky neživotnímu pojištění. Životní pojištění v podstatě stagnovalo, ale ono je již delší dobu v mírné pasti díky slabému zhodnocení vlivem nízkých úrokových sazeb a také vysokým provizím, které byly za sjednání požadovány.

Z velkých přírodních katastrof je nutné zmínit zejména nepříjemné vichřice, ve srovnání se zahraničím vychází ale Česká republika nesrovnatelně lépe a to zejména při pohledu na ty strašné povodně, mrazy a orkány, kterými jsou některé země zkoušeny. Při globálním propojení světové ekonomiky jsem měl velkou obavu o navyšování zajistných sazeb ze strany světových zajistitelů, u kterých se škody sbíhají a kteří se bezpochyby museli podílet na velkých škodách. Tato obava se ale naštěstí zatím nenaplnila.


Mohlo by Vás zajímat: Tragický požár pražského hotelu. Čtyři lidé zemřeli


Největším tématem pro české pojišťovny v roce 2017 byla dle mého názoru regulace, neboť se zde sešlo několik zásadních regulatorních procesů – plná aplikace Solvency II, implementace GDPR, příprava na IDD a IFRS 17. To je až neuvěřitelná kumulace! Tyto regulace jsou navíc provázeny ohromnou procesní zátěží a velkými náklady do technologií a lidí. Sám jsem v pojišťovnictví přes 20 let a plně si uvědomuji, že kdo měl v posledních pár letech v tomto oboru výpadek, těžko se bude do tohoto rozjetého vlaku vracet.

Při pohledu na velmi sofistikovanou regulaci pojistného trhu si přeji, aby veškeré to nákladné úsilí přineslo zamýšlenou čistotu a stabilitu trhu, zvýšení ochrany klienta a zároveň byla zachována tolik potřebná diversita, podle které si klient vybírá svou pojišťovnu. Také bych si strašně přál, aby pojišťovny i přes takovou náročnou regulace měly pořád na paměti, že stěžejní je klient a služba pro něj, protože o něm to celé odvětví prakticky je nebo by mělo být.


Mohlo by Vás zajímat: Rakousko: Lupiči to mají často snadné


Dobrou zprávou pro rok 2017 bylo i to, že se proti pojišťovnictví nikdo z nových politických stran zásadně nevyhraňoval, protože pro to není ani důvod, rovněž pevně doufám, že se Česká republika také vyhne sektorové dani v pojišťovnictví. Jak jsem o tom psal již v jiném článku, někde ji mají, někde, ale když ji nebudeme mít my, nic se nestane, naopak.

Pro rok 2018 bych si přál stabilitu ekonomickou, politickou i společenskou, úspěšné zvládnutí veškeré té regulatorní laviny, co nejméně přírodních katastrof u nás a také žádné cenové války na trhu, protože ty vedou jen k prohře všech účastníků. Na závěr ještě zmíním, že dle mého soudu budou poměrně zajímavou výzvou pro pojišťovny v roce 2018 a další roky kybernetická rizika.

Robert Kareš, Ph.D., MBA
předseda představenstva Pojišťovny VZP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články