Marek Jankovič o budoucnosti České pojišťovny


			Marek Jankovič o budoucnosti České pojišťovny
8.12.2015 Rozhovory

Pojištění vozidel a majetku povede pojišťovny zpět k ziskům, předpovídá generální ředitel ČP. Upozorňuje také na pozitivní fakt, že letos v ČR nedošlo k žádným výrazným živelným pohromám. V dlouhodobém horizontu však vidí nutnost zvyšovat ceny kvůli krytí vyšších rizik.

Marek Jankovič, generální ředitel České pojišťovny, který do svého křesla usedl letos v červenci, odpovídal pro Hospodářské noviny na otázky týkající se nejen jeho odhadu vývoje českého pojišťovnictví, ale i jeho náhlého přestupu do největší české pojišťovny.

Česká pojišťovna byla bez generálního ředitele od září loňského roku. Začátkem roku 2015 pak Marek Jankovič, tehdejší šéf slovenské Allianz, dostal nabídku na křeslo ČP ve skupině Generali. Šíře skupiny jej nakonec přesvědčila k rychlému přestupu.

Největší síť poboček, nejvíce zaměstnanců, spolupráci s třetími stranami a hlavně online rozvoj, si Marek Jankovič na České pojišťovně pochvaloval. Jako všichni současní „generálové“ i on vidí v digitalizaci a onlinu velký potenciál a má v plánu do tohoto segmentu investovat. S upozorněním na sílící ekonomiku, předpovídá Marek Jankovič rostoucí poptávku po nových automobilech a s nimi vidí potenciál i v jejich pojištění. „Pojišťovny budou muset i nadále reagovat na dynamický nárůst škod a jít s cenami výš. Důvod je jasný. Všechny limity na odškodnění, které předchozí legislativa dávala, padly a dnes je výše odškodnění záležitostí dohody s pojišťovnou nebo soudního rozhodnutí. Není možné s jistotou předpovědět, jak vysoké nároky budeme muset v budoucnu vyplácet," komentuje.


Čtěte také: Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny se stane Marek Jankovič


 

Nejen v retailu je budoucnost. Pojišťování malých a středních podniků rozhodně není v ČP bráno na lehkou váhu a letos byla pro zkvalitnění procesů upravena organizační struktura, díky které chce ČP oddělit zpracování menších a korporátních klientů.

Na otázku jakých finančních cílů má v plánu dosáhnout v následujícím roce, Jankovič odpověděl, že cílem je udržet ziskovost někde mezi 4 a 4,5 miliardami korun. „Ten rozptyl je daný tím, jestli budou použity rezervy na výplatu katastrofických škod, nebo zda budou rozpuštěny do zisku. A samozřejmě takový výsledek předpokládá, že budeme schopni dobře ohodnotit rizika, stanovit ceny pojištění a poskytovat klientům kvalitní služby, abychom je neztráceli,“ upřesňuje.

To logicky vede k otázce, jak snížit náklady a zvýšit úspory. Provize šéf ČP měnit rozhodně nechce a neočekává jejich růst. Šetřit chce pomocí maximální elektronizace procesů.

Zdroj: iHNed.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články