Vláda schválila první etapu důchodové reformy


			Vláda schválila první etapu důchodové reformy
12.2.2008 Rozhovory

Tématem první etapy důchodové reformy se zabývalo i Rádio Česko, další stanice Českého rozhlasu, které odvysílalo rozhovor s panem Vladimírem Bezděkem v úterý 12. 2. v osm hodin dopoledne.

 

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka
--------------------
Vláda tedy schválila první etapu důchodové reformy. Navrhuje postupné zvýšení věku, kdy by měli lidé odcházet do důchodu, a to až na šedesát pět let v případě mužů, bezdětných žen nebo žen s jedním dítětem v roce 2030. Postupně by se také zvyšovala povinná doba pojištění, a to až na pětatřicet let. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase by tyto a další změny měly důchodový systém stabilizovat tak, aby i za patnáct až dvacet let byly na penze peníze. Ve vysílání teď vítám Vladimíra Bezděka, který v letech 2004 až 5 stál v čele skupiny odborníků, analyzující jednotlivé návrhy důchodové reformy. A teď vede představenstvo pojišťovny AEGON, přeji dobrý den.

Vladimír BEZDĚK, bývalý vedoucí skupiny odborníků analyzující jednotlivé návrhy důchodové reformy, předseda představenstva pojišťovny AEGON


--------------------


Dobrý den.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka


--------------------


Dá se říci, že odsun věku odchodu do důchodu a prodloužení doby povinného pojištění je úpravou nutnou, ale nikoliv dostačující pro reformu?

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Přesně tak, to si myslím je naprosto výstižné a přesné tvrzení.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka


--------------------


Vláda tedy schvaluje nebo schválila už první etapu reformy, ovšem ten zákon, o kterém mluvíme, poslala dál bez dohody s opozicí. Vy znáte představy hlavních stran, analyzoval jste je. Je podle vás reálné, aby posuzovaly strany fakta? Je šance na dohodu na reformě?

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Tak jestli je šance na širokou politickou dohodu na reformě s velkým R, tím si nejsem úplně jistý, jestli je šance, že se politické strany dohodnou na tom, co včera schválila vláda. To si myslím, tady je ta pravděpodobnost vyšší, protože jak jsme řekli před chvilkou, to, co včera schválila vláda, není reforma, to je stabilizace toho systému na, na nejbližší dvě desetiletí, a to je potřeba udělat bez ohledu na to, jestli bude u moci zrovna pravice, nebo levice.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka


--------------------


Víme ale, že sociální demokraté odmítají zejména možnost převést část povinných odvodů do privátních fondů. Tento krok sice vládní koalice plánuje až jako poslední, jenže sociální demokraté i kvůli nim blokují další úpravy důchodového systému. Jak z toho ven?

Vladimír BEZDĚK


--------------------


No, bude záležet na tom, jak moc jednotlivý politický strany v téhle specifické otázce, to znamená v otázce reformy důchodů nebo ještě stabilizace toho důchodového systému budou chtít opustit politická dogmata a ta dogmata jsou na, na levé i na pravě straně politického spektra, což si myslím, že není jenom jedna strana nebo dvě. A spojovat, spojovat to, co včera schválila vláda, to znamená, tu stabilizaci důchodového systému, s tím, co bude, nebo nebude v nějaké druhé nebo třetí etapě důchodové reformy, to si myslím je podle mého názoru velmi, velmi krátkozraké a je to chyba, která se nakonec může vymstít i České straně sociálně demokratické.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka


--------------------


A z hlediska těch politických úvah je vlastně logické, že politikové se trochu bojí změn typu, předčasný důchod bude méně výhodný, zpřísní se podmínky pro pobírání invalidního důchodu. Reformu penzí pocítí i studenti, a tak dál, a tak dál. Jakými argumenty můžou zastánci těch změn vlastně podpořit ty své záměry, aby byly vůbec prosaditelné například?

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Rozumím, rozumím. Já dlouhodobě zastávám názor a nejenom tady v oblasti důchodové reformy, ale tak vůbec, že nejlepším argumentem je pravda a otevřenost transparentnost, dostatečné informace. To znamená, vztaženo k té oblasti, o které se bavíme, čím více a déle budou jednotlivé politické strany v otázce důchodové reformy, důchodového systému používat ať už záměrně, nebo někdy třeba možná i neúmyslně nepravdivé nebo někde až demagogické argumenty, tím více si vlastně ztěžují svou situaci do budoucna právě optikou toho, co jste řekla, protože pak budou muset bojovat s tou demagogií, kterou sami před rokem, pěti, deseti lety zaseli a myslím, že my v Česku sejeme v oblasti důchodové reformy a demagogie, a to už hodně dlouho. Takže prostě férový informace, pravda, srovnání se světem, ukazovat, že tyhle ty hodnoty, o kterých se bavíme, to znamená, například důchodový věk šedesát pět let za nějakých pětadvacet let, čili pro generaci dnes, třeba dnešních dětí, tak jsou hodnoty, na kterých řada vyspělých zemí vlastně je už dnes, a tak dále, a tak dále. Tímhle tím se ty hroty podle mého názoru dají obrousit, ale je to práce na dlouho. Nepodaří se to za měsíc, za rok, takhle ta komunikace a hlavně musí se dělat fér způsobem a lidem, lidem se musí říkat nezkreslená pravda.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka


--------------------


Ten věk šedesát pět let, to by se týkalo roku 2030. Jak vysoký by ale v té době podle vašeho odhadu mohl být důchod, tedy jaká výše by byla pro stát únosná? Ono se nejčastěji odhaduje, že kolem čtyřiceti procent průměrné mzdy.

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Tak teď se můžu dopustit opravdu jenom velmi nepřesného odhadu, protože důchodový věk je sice velmi důležitá veličina pro finanční stabilitu důchodového systému tak, jak ho máme v České republice dnes, ale není jediná. Například je ještě důležitý parametr takzvané valorizace důchodů, to znamená, jak moc a nebo málo by se důchody každý rok zvyšovaly, což je věc, kterou teďka třeba nevíme, to o tom asi včera nebyla debata na vládě takhle v horizontu dvacet, pětadvaceti let. Nicméně pokud teda spáchám nějaký odhad, tak bych řekl, že za těch, pětadvacet let by ten průměrný důchod mohl být někde v pásmu třicet pět až čtyřicet procent průměrné mzdy v ekonomice.

Martina MAŠKOVÁ, moderátorka


--------------------


Vladimír Bezděk, odborník na důchodovou reformu. Děkuji vám, na shledanou.

Vladimír BEZDĚK


--------------------


Hezké dopoledne, na shledanou.

Zdroj: aegon.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Související články