Rozložení provizí v životním pojištění visí ve vzduchu


			Rozložení provizí v životním pojištění visí ve vzduchu
26.8.2016 Pojistný trh, Produkty

Pojišťovny analyzují a plánují zavést systém rozloženého vyplácení provize u životního pojištění. Jaké jsou výhody tohoto systému a kdy můžeme velké změny očekávat?

Jedním z nejdiskutovanějších témat, v souvislosti s novelou zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, bylo zavedení lineárně rozložené provize u životního pojištění. Tento nápad poslanecké sněmovně předložil Ladislav Šincl v prvním pozměňovacím návrhu k zákonu o pojišťovnictví a k novele zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích.

Tehdy tato myšlenka vzbudila bouři nevole a to především mezi zprostředkovateli. Ještě než všichni stačili vymyslet, jak se s tím vypořádají a zda budou požadovat zvýšení provizí, došlo ke koaliční dohodě a nová verze zákona již regulaci provizí lineární způsobem neobsahovala.

V současné době se však ukazuje, že ona myšlenka pozvolného odměňování má přeci jen něco do sebe a pojišťovny v zájmu o snížení přepojišťování začaly o provizích rozložených v čase uvažovat.

Například UNIQA pojišťovna vidí systém rozložení provize v čase jako nástroj pro snížení rizika při spolupráci s novými zprostředkovateli. „U zprostředkovatelů, kteří nevykazují dostatečnou stabilitu, bude pojišťovna váhat, zda jim systém výplaty provize dopředu s pětiletým ručením za storno umožní. Mohlo by to pro ni znamenat značné kreditní riziko, které je dnes posuzováno podobně jako v bance při žádosti o úvěr,“ komentuje systém Martin Rotkovský, vrchní ředitel pojistně-technické sekce UNIQA pojišťovny. „Pokud zprostředkovatel tímto filtrem projde, bude otázkou, zda bude mít o výplatu koncentrované provize s ručením v případě storna vůbec zájem. Zejména zprostředkovatelé s řadou navázaných subjektů budou řešit stejnou otázku kreditního rizika jako pojišťovny,“ dodává.


UNIQA se domnívá, že bude potřeba mezi oběma systémy hledat nějaký kompromis v podobě částečné koncentrace provize do okamžiku počátku. V případě zavedení nového systému očekává redukci počtu zprostředkovatelů životního pojištění.

Mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek potvrdil, že Allianz se lineárním rozložením zabývá a označuje ho za nejefektivnější systém omezení spekulativních storen.

Komerční pojišťovna při spolupráci s distribučními sítěmi využívá několik provizních schémat, mezi které patří dlouhodobě i lineární model výplaty, tzn. identické procento vyplácené za každý rok trvání pojistné smlouvy,“ komentoval dotaz Zdeněk Zavadil, člen představenstva a ředitel úseku externích distribučních kanálů. „Lineární systém může přispívat k vyšší retenci pojistného kmene, nicméně aplikace jednotlivých provizních schémat se vždy nastavuje individuálně s jednotlivým distributorem tak, aby optimálně vyhovoval jeho struktuře zprostředkovatelů,“ vysvětlil.

Česká podnikatelská pojišťovna uvažuje o zavedení průběžného pětiletého vyplácení provizí u části vybraných partnerů a je připravena systém zavést. Aktuální diskuse se uvnitř pojišťovny vedou o výši provize.

Pojišťovna České spořitelny v této věci analyzuje možné varianty. Lineární rozdělení však nepatří mezi ty preferované,“ uvedl na dotaz Tomáš Vaníček náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny a vyjádřil obavu nad tím, že systém vyplácení odměn nemusí být dostatečně motivační pro distributory.

AXA pojišťovna rovněž možnosti provizních modelů analyzuje. V systému rovnoměrného rozložení provize do více let, vidí především pozitivní vliv na dlouhodobý servis ze strany poradce směrem ke klientovi.

Výrazně jasněji má Kooperativa. Druhá největší pojišťovna v zemi připraví podle slov Ondřeje Poula, ředitele Úseku pojištění osob, dva způsoby výplaty provizi, aby pokryla potřeby velké většiny poradců. Kromě dnes běžného zálohového systému zavede u části produktového portfolia životního pojištění i průběžný systém výplaty provize. V tomto průběžném systému výplaty má v plánu provize rozložit nejen do 5 let, ale bude je vyplácet každoročně.

Průběžný systém výplaty provizí chceme spustit u části produktového portfolia během letošního roku, Průběžným systémem výplaty provizí se podporuje dlouhodobá práce poradce s klientem a za to je pak pojišťovna ochotna vyplatit v absolutní hodnotě vyšší provize než u jednorázové výplaty,“ uvedl Ondřej Poul.

Všechny oslovené pojišťovny se shodují na výhodách průběžného rozdělení provizí. Hlavními důvody zavedení nových provizních systémů je zakročení proti přepojišťování smluv, intenzivnější péče poradce o klienta a snížení rizika storen.

Pojišťovny tedy intenzivně pracují s touto myšlenkou a zatím to vypadá, že právě Kooperativa bude první pojišťovnou, která přijde s revolučním systémem vyplácení provizí v životním pojištění.

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články