Situace kolem novely 38. Jednání stojí, hlavy chladnou.


			Situace kolem novely 38. Jednání stojí, hlavy chladnou.
23.6.2015 Pojistný trh

Je to týden od vypuknutí mediální show pana poslance Šincla a ministra financí Andreje Babiše. Po vlně osočení, nařknutí a urážení se, nyní vychládají hlavy. Vyhrocené vztahy ovšem pohřbily veškeré naděje na další vyjednávání, neboť se z věcných argumentů staly už čistě politické a nyní již nikdo neustoupí.

 

Jednání stojí, hlavy chladnou

V současné době tedy jednání ohledně pozměňovacího návrhu Ladislava Šincla v novele 38, stojí. Poslanec Šincl veřejně prohlásil, že ze svého návrhu již neustoupí a v situaci, kterou okolo toho sám vyvolal už ani nemůže. ČSSD stojí za svým poslancem a jeho návrh maximálně podpoří. Jediné, co se v současné době kolem třicet osmičky pohybuje, je aparát sněmovního mandátového a imunitního výboru, který spor Babiš vs. Šincl řeší.

Výroky poslance Šincla na případný střet zájmů Andreje Babiše v souvislosti se zákonem 277/2009, vtáhly do mediálního kolotoče i na makléřskou společnost Respect, jejíž vedení, je prý v užším vztahu se stranou ANO. To ovšem představenstvo Respect odmítá a v prohlášení argumentuje tím, že problém životního pojištění se jich naprosto netýká, jelikož podíl ŽP na výnosech Respect, jsou pouhá 2% a specializují se výhradně na průmyslové pojištění firem a podnikatelů.

Zákon o pojišťovnictví, stále v běhu

V pohybu je rovněž zákon o pojišťovnictví, který pomalu proplouvá poslaneckou sněmovnou do třetího čtení, stanovené na středu 8. července, samozřejmě i s návrhem poslance Šincla. Mnoho odborníků však tvrdí, že některé pojmy v návrhu nebudou dávat právnicky smysl, protože je zde použita terminologie, která není v zákoně vysvětlena.

Poslední ministerský návrh z kuchyně ministerstva financí

Ministerstvo financí vydalo před týdnem ministerský pozměňovací návrh. Ten neomezuje provize, ale říká, že pokud klient předčasně ukončí smlouvu na životní pojištění v prvních pěti letech, musí dostat zpět za každý rok 20% z odměny zprostředkovatele. (v kompletním znění ke stažení zde)

Návrh MF však nijak neomezuje další růst provizí, což je problém, který stál na počátku celé této problematiky.

Oba dva návrhy jsou z pohledu klienta identické“, komentuje Jakub Strnad, šéf pojišťovny Allianz. „Oba chtějí, aby zprostředkovatel měl během prvních pěti let spoření nárok jen na dvacet procent z provize ročně a celý nárok získal až po pěti letech. A když bude smlouva ukončena předčasně, pak zprostředkovatel musí odpovídající část vrátit pojišťovně a ta ji musí dát klientovi. Jediná odlišnost je v tom, že Šinclův návrh ještě stanovuje strop na provize maximálně 150% ročního pojistného, přičemž první rok z ní může zprostředkovatel dostat maximálně sto procent a zbytek se rozloží do dalších čtyř let“, zakončuje.

Zdroj: oPojištění.cz, iHNED.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články