DieselGate je nejdražší škodní událostí v oblasti pojištění právní ochrany


			DieselGate je nejdražší škodní událostí v oblasti pojištění právní ochrany
20.8.2021 Škody, Zahraničí

Celostátní svaz německého pojišťovnictví informoval o nákladech pojistitelů právní ochrany, jež vyplývají z tzv. dieselového skandálu.

Počet žalob na výrobce automobilů kvůli manipulacím při měření emisí stále roste. Tím se také zvyšují náklady za advokáty, soudní procesy a odborné znalce. Pro pojistitele provozující pojištění právní ochrany ve Spolkové republice Německo je tento skandál nejdražší škodou v historii.

Po bezmála šesti letech od zveřejnění informací o manipulaci s emisemi u vozidel s naftovým pohonem se zvyšují procesní náklady v nezmenšené míře. Do konce května 2021 vydali pojistitelé provozující pojištění právní ochrany za advokáty, soudní procesy a znalce více než jednu miliardu EUR. Tento výsledek vyplývá z nejnovějšího šetření GDV. Od posledního „sčítání“ v říjnu 2020 vzrostly opětně pojistné události v tomto pojištění právní ochrany, a to o 60 000 a náklady o více než 250 milionů EUR.


Mohlo by vás zajímat: Studie Financial Watch žádá přísnější regulaci pojišťování fosilních paliv


Podle vyjádření Jörga Asmussena, výkonného ředitele GDV, je dieselový skandál doposud nejdražší škodní událostí v pojištění právní ochrany. Konec tohoto případu není v dohledu. Okruh dotčených výrobců automobilů se ještě rozšiřuje. Asmussen také sdělil, že celková hodnota sporu všech pojistiteli právní ochrany likvidovaných událostí právní ochrany se mezitím vyšplhala na více než 9 mld. EUR.

Do konce května 2021 využilo přes 350 000 klientů ve sporu s výrobci automobilů kvůli vědomě manipulovaným hodnotám emisí pojištění právní ochrany. Průměrná hodnota sporu na jednu „dieselovou“ událost se zvýšila na cca 26 000 EUR. Důvodem jsou vozidla s vyšší prodejní cenou, jako např. obytné automobily. Pro celkovou představu je vhodné uvést, že němečtí pojistitelé právní ochrany každoročně řeší přes 4 miliony pojistných událostí a vyplácejí pojistné plnění ve výši okolo 3 mld. EUR.


Mohlo by vás zajímat: Podpojištění je znovu na scéně, kvůli dražším stavebním materiálům


Vývoj v pojištění právní ochrany v Německu, pokud jde o dieselový skandál, dokresluje příslušný graf. Z něho vyplývá, že v únoru 2018 bylo řešeno 53 049 pojistných událostí a v květnu 2021 již 354 200 událostí. Silný nárůst nastal také u škodních nákladů, které v únoru 2018 činily 143,4 mil. EUR a v květnu 2021 již 1,06 mld. EUR. Nejvíce však ve sledovaném období vzrostla celková hodnota sporu. V únoru 2018 byla vykalkulována ve výši 1,2 mld. EUR a v květnu 2021 ve výši 9,1 mld. EUR.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články