Němečtí pojistitelé bojují s fámami kolem pojistného plnění


			Němečtí pojistitelé bojují s fámami kolem pojistného plnění
1.7.2021 Zahraničí

Vzhledem k tomu, že v Německu se na sociálních sítích objevují v poslední době fámy o tom, že pojistitelé odmítají plnit, vstoupil do hry Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV). V kampani se snaží veřejnosti vysvětlit, že koronavirové onemocnění nebo samotné očkování proti COVID-19 nejsou paušálně důvody pro odmítnutí pojistného plnění v případě životních pojištění a pojištění pro případ pracovní neschopnosti.

Proti fámám, že pojistitelé neposkytují pojistné plnění z příslušných pojištění v případě koronavirového onemocnění nebo očkování proti COVID-19 , se rozhodně ohradil dokonce výkonný ředitel GDV Jörg Asmussen. Jednoznačně prohlásil, že pokud je pojištěná osoba práce neschopná v důsledku koronavirového onemocnění nebo v důsledku zdravotních potíží po očkování, tak pak pojistitel platí, a to bez jakéhokoli „když či ale“.  


Mohlo by vás zajímat: Co mají společného mrkev a pojištění?


U pracovní neschopnosti prý němečtí pojistitelé zkoumají výhradně to, zda pojištěná osoba bude moci ze zdravotních důvodů ve svém stávajícím zaměstnání pracovat pravděpodobně déle než 6 měsíců ještě pouze na 50 % či méně. Jestliže jde o takový případ, je dotčená osoba pokládána za neschopnou práce bez ohledu na to, zda je důvodem omezení onemocnění nebo úraz a zda je příčina soukromého nebo profesního původu.

Také při uzavírání pojistné smlouvy neexistuje pro COVID-19 nějaké zvláštní pravidlo. U životních pojištění a pojištění pro případ pracovní neschopnosti se s COVID-19 zachází při zdravotní prohlídce jako s jinými nemocemi existujícími před uzavřením pojistné smlouvy. Pokud je předchozí nemoc zcela vyléčena a jestliže z tohoto léčení nevyplynuly žádné negativní účinky na zdravotní stav, tak může dojít ke sjednání pojištění.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Novela AML zákona s dopadem na pojišťovnictví


Asmussen dále potvrdil, že pro pojistitele provozující pojištění pro případ pracovní neschopnosti je COVID-19 nemoc jako každá jiná. A vylučovat z tohoto pojištění nějaké skupiny osob by nedávalo smysl. Pro překonané onemocnění COVID-19 a všechny jiné nemoci ale platí, že musí být uvedeny při obvyklém dotazování na zdravotní stav, resp. při vyplňování zdravotního dotazníku.

Jestliže existují po koronavirovém onemocnění nadále zdravotní omezení, jako například dlouhodobé poškození plic, jsou zpravidla dvě možnosti. Za prvé pojistitel zkoumá, zda je nezbytné zvýšení pojistného (riziková přirážka). Za druhé posuzuje, zda musí být omezena pojistná ochrana.


Mohlo by vás zajímat: Vladimír Přikryl k pojištění cizinců: Nevěřil jsem, že to je v Česku možné…


Očkování podle Asmussena nehraje při zkoumání zdravotního stavu zpravidla žádnou roli. Je úplně jedno, zda jde o očkování proti tetanu, chřipce nebo COVID-19.Také u rizikového životního pojištění nemá očkování proti COVID-19 ani negativní, ani pozitivní důsledky pro pojistnou ochranu nebo výši pojistného. Pojistitel vyplatí dohodnuté pojistné plnění, jestliže pojištěná osoba se po uzavření pojistné smlouvy nakazí COVID-19 a následně z tohoto důvodu zemře. Ale ten, kdo chce nově sjednat rizikové životní pojištění, musí zpravidla pojistitele o akutní a rovněž o prodělané infekci informovat.

Pokud jde o úrazové pojištění, tak nejsou „škody“ plynoucí z očkování standardně pojištěny. Na tom nic nezměnila ani pandemie COVID-19. Pokud jde o infekční onemocnění, tak v případě úrazového pojištění jsou zpravidla vyloučena.  

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články