Pojišťovna Hagelversicherung hlásí masivní přírůstek škod z přírodních živlů


			Pojišťovna Hagelversicherung hlásí masivní přírůstek škod z přírodních živlů
1.3.2024 Škody, Zahraničí

Jak sdělila specializovaná rakouská pojišťovna Hagelversicherung, rakouské zemědělství bylo konfrontováno v roce 2023 s celkovými škodami ve výši 250 milionů EUR. Přibližně 70 % z toho tvořily škody způsobené suchem. Pojišťovna vyzývá k rychlému přehodnocení situace a opatření, protože skutečnost, že planeta „trpí horečkou“, představuje velké riziko z hlediska nepříznivých povětrnostních jevů a pro zásobování potravinami.

Podle Österreichische Hagelversicherung VVaG způsobily mráz, krupobití, vichřice, záplavy, a především sucho v roce 2023 v rakouském zemědělství celkové ztráty ve výši 250 milionů EUR. „Přibližně 70 % z toho, tedy 170 milionů EUR, je spojeno s důsledky sucha,“ říká generální ředitel Kurt Weinberger. Společnost Hagelversicherung označuje důsledky globálního oteplování za fatální.


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Síkora: Věřím v obnovení růstu ekonomiky


Vývoj škod v průběhu roku

První polovina loňského roku byla pro zemědělce „velkou výzvou“, neboť předčasný začátek vegetace se posunul v důsledku mírného března, po němž následoval poměrně chladný duben. Pokles teplot na začátku dubna měl za následek vážné škody mrazem na ovocných kulturách v celkové výši 35 milionů EUR, zejména ve Štýrsku. V dubnu a červenci vedly intenzivní srážky, zejména na východě a jihu Rakouska, k velkým záplavám. Škody způsobila rovněž krupobití a bouřky. Celkem tyto extrémy počasí způsobily škody na zemědělských plodinách v celkové výši 45 milionů EUR.

Sucha v létě

Dominantním problémem letních měsíců však bylo „extrémní sucho“, zejména na severu a západě Rakouska. Po sedmém nejteplejším létě v historii měření teplot následovaly historicky úplně nejteplejší září a říjen. „Nedostatek srážek a velký počet dnů s teplotami nad 30 °C způsobily škody ze sucha v celkové výši 170 milionů EUR, mimo jiné na kukuřičných kulturách a travních porostech,“ sdělil generální ředitel pojišťovny Hagelversicherung Kurt Weinberger Listopad naopak patřil mezi pět s největším objemem srážek v historii měření, zatímco prosinec se vyznačoval především bouřkami.


Mohlo by vás zajímat: Dušan Quis: Vážíme si spokojenosti našich klientů


Vyšší teploty, vyšší škody

„Teploty lámající rekordy již v budoucnu nebudou výjimkou, ale stanou se normálním jevem, pokud nedostaneme globální oteplování Země pod kontrolu,“ varoval Weinberger. Podle předběžného hodnocení klimatu, které provedla společnost Geosphere Austria, byl rok 2023 nejteplejším rokem v 256leté historii měření v Rakousku, a to na stejné úrovni jako rok 2018.

Změna klimatu přináší velké ekologické, ekonomické a národohospodářské škody v důsledku výskytu rostoucího počtu přírodních katastrof. Weinberger proto vyzývá k rychlému společensko-politickému přehodnocení.

Planeta má horečku

„Člověk má horečku, pokud se jeho tělesná teplota odchýlí o 2 °C od normálu, a je tudíž nemocný. Totéž platí i pro naši planetu Zemi,“ upozorňuje na paralelu Weinberger. „Pokud nezvládneme pařížský limit 1,5 °C, škody způsobené extrémními výkyvy počasí se budou dále zvyšovat. To představuje obrovskou hrozbu i pro zemědělskou produkci v Rakousku.“ Další investice do rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a preference veřejné dopravy jsou nanejvýš aktuálními požadavky; je také třeba dostat pod kontrolu zábory půdy, aby se rozumně limitovala rizika pro zásobování potravinami a vznik škod způsobených povodněmi.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články