„Aplikaci Indikátor přívalových povodní (FFI) každoročně spouštíme zhruba na přelomu dubna a května, a to vždy v závislosti na výskytu prvních významnějších přívalových srážek. Letos se konvektivní srážky vyskytly už 23. března, a pak také na Velikonoce 21. dubna. První významné přívalové srážky byly očekávány 24. dubna, a tak už byla pro tento den aplikace spuštěna,“ vysvětluje důvod spuštění aplikace Martin Pecha, hydrolog ČHMÚ.
Výstupy z FFI jsou určené pro odbornou i poučenou laickou veřejnost. Mají za cíl s předstihem informovat o potenciálu zvýšeného rizika přívalové povodně či lokálního zatopení v určité oblasti, a to na základě aktuálního nasycení území, z něhož vychází výpočet tzv. potenciálně nebezpečných srážek o dané době trvání. Následně při reálném výskytu jevů spojených s přívalovými srážkami aplikace, při splnění daných kritérií, upozorní na nebezpečí vzniku lokálního zatopení či přívalové povodně.
Mohlo by vás zajímat: PREMIUM Insurance Company Ltd obhájila pozitivní hospodářské výsledky
„Určené riziko výskytu uvedených jevů vychází z odhadu spadlých srážek na základě radarových měření, srážkoměrných pozorování, včetně krátkodobé předpovědi srážek (tzv. nowcastingu), a také aktuálního nasycení území. Velikost odtoku je počítána pomocí srážkoodtokového modelu s využitím dalších charakteristik území (sklonitost, půdní pokryv),“ upřesňuje fungování aplikace její vývojář a hydrolog ČHMÚ Petr Šercl.
Ukazatel nasycení území a potenciálně rizikové srážky (ukázky z aplikace FFI na obr. 1 a 2) o době trvání 1h, 3h a 6h jsou počítány v denním kroku vždy k 6. hodině UTC (8:00 SELČ) a zobrazeny v aplikaci, ale také v mobilní aplikaci ČHMÚ a na stránkách Hlásné a předpovědní povodňové služby, vždy o necelou hodinu později.
Riziko lokálního zatopení a riziko přívalové povodně (a také souhrnné riziko na území ORP, které vychází z kombinace výše uvedených rizik) je počítáno každých 15 minut a čas posledního výpočtu je vždy uveden přímo v aplikaci.
Popis všech hlavních procedur a funkcionalita aplikace je uvedena přímo v aplikaci FFI pod ikonou s informacemi (i). Je zde nově také umístěn odkaz na pdf soubor, kde je podrobněji popsán obsah a ovládání celé aplikace, včetně úplně nových funkcionalit.
Mohlo by vás zajímat: Vlog Petra Zámečníka: Co bylo příčinou finanční krize v roce 2008
Níže, viz obr. 3, je ukázka z prvního dne (čtvrtek 24. dubna) provozu aplikace FFI v letošní konvektivní sezoně, kdy se na Moravě vyskytovaly přívalové srážky, místy s intenzitou 30 až 40 mm za hodinu. Na některých místech bylo naměřeno i více než 50 mm za krátké časové období (1 až 2 hodiny) a lokálně se mohlo jednat o ještě větší úhrny. Často docházelo v zasažených lokalitách k lokálnímu zatopení a místy byly poničeny i komunikace.
Vždy v dopoledních hodinách je možné se podívat na aktuální nasycení našeho území, z něhož je dobře patrné, které oblasti jsou při očekávání výskytu přívalových srážek nejvíce ohrožené přívalovou povodní (zelené oblasti). V urbanizovaných oblastech tolik na nasycení území nezáleží, je zde mnohem větší množství nepropustných ploch a další infrastruktury a tudíž zde může k lokálním problémům docházet nezávisle na nasycenosti území. Stačí 30 až 40 mm srážek za 1 hodinu a již může docházet k lokálnímu zatopení.
Mohlo by vás zajímat: Gallagher: AI jako zázračný nástroj, nebo skrytá hrozba pro firmy?
Na výše uvedených obrázcích je uvedena mapka nasycení našeho území ze čtvrtečního rána a souhrnné riziko vzniku přívalové povodně či lokálního zatopení z mobilní aplikace FFI (obr. 3), a také obrázek z produktu MERGE ve čtvrtek 24. dubna odpoledne (obr. 4). Často byl vypočten nejnižší (žlutý) stupeň souhrnného rizika pro obce s rozšířenou působností (ORP), ale několikrát i střední (oranžový) stupeň rizika a v jednom případě dokonce nejvyšší stupeň rizika (červený).
Aktuálně přívalové srážky nehrozí, ale je možné se zatím seznámit s aplikací a v případě jakýchkoliv dotazů ohledně fungování aplikace se na nás neváhejte obrátit, kontakty najdete níže.
Komentáře
Přidat komentář